loading

Russell Brand súlyos vádakkal néz szembe: Nemi erőszak és szexuális zaklatás – Egy átalakuló személyiség története

2025. ápr. 12. 09:00
5 perces olvasmány
James Manning/PA James Manning/PA

Russell Brand brit humorista és színész 2025. május 2-án áll bíróság elé, miután nemi erőszakkal, szemérem elleni erőszakkal, orális nemi erőszakkal, valamint kétrendbeli szexuális zaklatással vádolták meg. A vádakat négy nő fogalmazta meg, és a feltételezett esetek 1999 és 2005 között történtek. A londoni rendőrség (Metropolitan Police) 2025. április 4-én hozta nyilvánosságra az ügyet, egy 18 hónapig tartó nyomozás eredményeként, amelyet egy 2023-as The Guardian médiariport indított el. Brand határozottan tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy minden érintett találkozás kölcsönös beleegyezésen alapult. Ahogy közeledik a jogi eljárás, egyre nagyobb figyelem irányul Brand átalakulására is – a baloldali kritikusból a fősodorral szembemenő kívülállóvá, majd újonnan megtért kereszténnyé vált.

A most 50 éves Brand ellen felhozott vádak olyan eseményekhez köthetők, amelyek állítólag Bournemouthban – egy angol tengerparti városban – és London Westminster nevű kerületében történtek. A vádak között szerepel egy 1999-es nemi erőszak Bournemouthban, egy 2001-es szemérem elleni erőszak Westminsterben, valamint egy 2004-es orális nemi erőszak és szexuális zaklatás szintén Westminsterben. Ezen kívül egy további szexuális zaklatási eset is szerepel a vádiratban, amely 2004 és 2005 között történt ugyanott.

A nyomozást egy 2023. szeptemberi cikk indította el, amelyet a The Sunday Times, a The Times és a Channel 4 Dispatches műsora közösen tett közzé. Ezekben négy nő részletezte a vádakat. Brandot postai úton idézték be – ez egy hivatalos értesítés, amely kötelező bírósági megjelenést ír elő –, és a westminsteri bíróságon kell megjelennie.

Egy, az X nevű közösségi oldalon közzétett videóban így nyilatkozott: „Soha nem vettem részt olyan tevékenységben, ami nem közös beleegyezésen alapult.” 

Hozzátette, hogy elszántan küzd a nevének tisztázásáért. A brit ügyészség (Crown Prosecution Service) korábban arra kérte a nyilvánosságot, hogy tartózkodjon a véleménynyilvánítástól, nehogy veszélybe sodorja a tisztességes eljárást.

A vádak eltérő reakciókat váltottak ki a jobb oldalon. 2025 elején Candace Owens, ismert amerikai konzervatív kommentátor óvatosan kételkedett a vádak időzítésében. Szerinte gyanús, hogy ezek éppen akkor kerültek nyilvánosságra, amikor Brand élesen bírálni kezdte a hatalmi intézményeket – ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy az állítások igazak.

Már 2023 szeptemberében kiállt Brand mellett, amikor a YouTube megvonta csatornájának bevételszerzési lehetőségét – vagyis letiltotta a hirdetésekből származó jövedelmet. Akkori podcastjában, a Daily Wire-on így fogalmazott Owens: „Teljes őrültség valakit bizonyítatlan vádak alapján büntetni, miközben elítélt bűnözők csatornái zavartalanul működnek.”

Kezdetben nem tartotta hitelesnek azt a 2012-es esetet sem, amelyben egy nő nemi erőszakot jelentett egy segítő központban, és bocsánatkérő üzeneteket mutatott be Brandtól. Később azonban elismerte, hogy utólag ez az ügy hihetőnek tűnik – ugyanakkor továbbra is kritikusan viszonyult a Me Too-mozgalom túlzásaihoz, és hangsúlyozta Brand múltbeli drog- és szexfüggőségének jelentőségét a kontextus megértésében.

Tucker Carlson, amerikai konzervatív műsorvezető 2024 januárjában meghívta Brandet a The Tucker Carlson Encounter című műsorába, hogy a 2023-ban felmerült vádakról beszéljenek – még a hivatalos vádemelés előtt. Brand „nagyon komolynak” nevezte az állításokat, és azt mondta, azok célja az elhallgattatása, különösen mivel időben egybeestek kisfia szívműtétével. Elismerte korábbi felelőtlen életmódját, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy minden kapcsolata kölcsönös beleegyezésen alapult.

Carlson nem kérdőjelezte meg Brand szavait, inkább a média elfogultságát és a hatalmi visszaélések veszélyét emelte ki, erősítve azt a narratívát, miszerint Brand politikai célponttá vált. A 2025 áprilisi vádakról eddig még nem nyilatkozott.

Brand politikai nézeteinek alakulása segíthet megérteni jelenlegi helyzetét. A 2010-es évek elején nyíltan baloldaliként lépett fel: élesen bírálta a kapitalizmust és a konzervatív gondolkodást. 

2013-ban a New Statesman brit lap vendégszerkesztőjeként a teljes rendszer megújítását sürgette, később pedig Bernie Sanders amerikai politikust támogatta. Különösen Nigel Farage-t, a UKIP (Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja) akkori vezetőjét támadta. Egy 2015-ös televíziós vitában, a Question Time című műsorban így fogalmazott: „Ön a migránsokat hibáztatja, pedig az igazi gond a vállalatok kapzsisága.” Gúnyos hangvételét gyakran a társadalmi megosztottság és a csoportérdekek ellen fordította – különösen a fehér identitáspolitikát hirdető nacionalistákat célozva.

A 2010-es évek végén azonban elkezdte megkérdőjelezni a COVID–19-el és az ukrajnai háborúval kapcsolatos hivatalos narratívákat. 

Ekkor kezdett áthelyezkedni olyan platformokra, mint a Rumble – egy videómegosztó, amelyet főként konzervatív felhasználók látogatnak. Ma már elsősorban azokhoz szól, akik bizalmatlanok a nagy intézményekkel szemben – ezt a brit The Guardian is megjegyezte 2023-ban. 

Bár ez eltérés korábbi baloldali gyökereitől, az elitellenes hangvétel megmaradt. Sokan vitatják, hogy kritikái valódi meggyőződésből fakadnak, vagy csupán taktikai eszközként szolgálnak.

2024 végén Brand keresztény hitre tért, amit „átformáló” élményként írt le. Egy 2025. márciusi interjúban a Christian Today magazinnak így fogalmazott: „A hit megmutatta, hogy a belső megújulás a fontos, nem csupán a külső ellenállás.” Mai üzenete elsősorban a megváltásról és a megbocsátásról szól, miközben továbbra is bírálja a hatalmi rendszereket – igaz, jóval szelídebben, mint korábban. Az egyéni felelősség hangsúlyozása összhangban áll anyagiasságot elutasító nézeteivel, bár egyesek szerint ezzel visszavonul a radikális, rendszerszintű kritikától.

Ahogy közeledik Brand 2025. májusi tárgyalása, életútja egy döntő pillanathoz ér. A régi vádak éppen akkor kerültek felszínre, amikor ő baloldali aktivistából a hatalmi narratívákkal szemben kételkedő kívülállóvá, majd a személyes megváltást hirdető kereszténnyé vált. Candace Owens óvatos kételye a vádak időzítéséről, illetve Tucker Carlson korábbi támogatása is jól mutatja, mennyire megosztóvá vált Brand megítélése.

Története – amely a jog, a világnézet és a hit kérdéseit fonja össze – egy mélyebb dilemmára világít rá: hogyan egyeztethető össze a személyes megtisztulás a nyilvános elszámoltathatósággal egy ennyire megosztott világban?

(A YouTube/Russell Brand’s Official Channel, BBC News, Christian Today, The Candace Owens Podcast, Tucker Carlson Network, The Guardian, Journal of Media and Religion nyomán)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás