daextlwcn_print_scripts(false);

Minden magyar a saját bőrén tapasztalhatta az elmúlt években, hogy milyen brutális módon drágult a kenyér ára, mely kezdetben a Covid és az ukrajnai háború miatt még valamilyen mértékben magyarázható volt. De mióta csökken a búza ára, sőt, lassan történelmi mélyponton van, egyre több kérdés merül fel.

Dócs Dávid, a Mi hazánk Mozgalom parlamenti képviselője és az Országgyűlés jegyzője számokkal alátámasztott kérdésben kérte Nagy István agrárminisztert, adjon magyarázatot a tarthatatlan állapotokra.

”A kenyér ára – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023-ban átlagosan 35,6 százalékkal nőtt itthon, míg az egyéb péksüteményeké 29,6 százalékkal. Ez magasabb a 25,9 százalékos teljes élelmiszer-inflációnál és duplája a teljes fogyasztói árindexnek”

– húzta alá a képviselő.

”Egy kiló fehér kenyér ára hosszú időn át 200 és 300 forint között mozgott, 2007-től egészen 2018-ig. 2019-ben átlépte a 300 forintot, 2021-ben a 400-at, tavaly előtt a 600-at, tavaly pedig már a 900-at, ami azt jelenti, hogy egészen biztosan sokan találkoztak 1000 forint feletti árakkal is” – egészítette ki Dócs, aki maga is foglalkozik gazdálkodással.

Végül a kérdést megalapozó tényre is rátért, azaz arra, hogy mindeközben az étkezési búza ára 65,9 ezer Ft/tonna, így 37 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbi árat. Ebből következtek a kérdései is:

  • Miért drágul drasztikusan a kenyér ára, miközben a búza ára lassan történelmi mélyponton van?
  • Milyen beavatkozásokkal kívánja a kormány visszafordítani ezt a drasztikus áremelkedést a legszükségesebb alapélelmiszer tekintetében?

Nagy István válasza

Az agrárminiszter válaszában kiemelte, a búza árának csökkenése csak jelentős időeltolódással hat a kenyér árára, hiszen a malmok aratás alkalmával nagyobb készleteket vásárolnak fel.

Majd kitért arra is, hogy több összetevője van egy termék, jelen esetben a kenyér árának, melyek nagyobb mértékben befolyásolják, mint a búza ára.

Ilyen tényezők például a feldolgozás, a logisztikai és energiaköltségek, valamint a munkabérek.

Nagy szerint mind a fehér, mind a barna kenyér ára csökkenést mutat 2023 júniusa óta. Végül a kormány eddig -több-kevesebb sikerrel – használt árfékező eszközeit is felsorolta, mint az árstop, árfigyelő rendszer, kötelező akciózás. Jövőbeli tervekről nem ejtett szót.

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);