Ezekben a napokban valószínűleg sokan beszélnek az időjárásról, ugyanis nem ritka a 40 fokos hőmérséklet is, ez önmagában megterhelő lehet egyesek számára, hát még azoknak, akik munkát, esetleg fizikai munkát végeznek. Ennek ellenére nem beszélünk eleget arról, vajon ilyenkor milyen jogok illetik meg a dolgozókat?
– Ha a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 Celsius fokot akkor kötelező a védőital biztosítása a dolgozóknak. A folyadék lehet víz és ásványvíz is, de utóbbi nem kötelező. Az ízesített italok esetében vigyázni kell, hogy a cukortartalom ne legyen 4%-nál több. A védőital hőmérséklete maximum 14-16 fokos lehet. Forró közegben, legyen az akár kültéri vagy beltéri akár félóránként is cserélni kell a védőitalt – olvashatjuk a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének honlapján Vidó Attilától.
Fontos, hogy minden órában biztosítani kell a pihenőidőt, ezek az alábbiak szerint módosulnak:
– 28,5 Celsius foknál a nehéz fizikai munkát végzők 15 perc pihenőidőt kapnak óránként.
– 30,5 Celsius foknál közepesen nehéz fizikai munkát végzők óránként 15 perc pihenőidőt kapnak. A nehéz fizikai munkát végzők már fél órát pihenhetnek.
– 31,5 Celsius foknál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők 30 perc pihenőidőt kapnak óránként a nehéz fizikai munka esetében 45 perc jár.
– 32,5 Celsius foknál a közepesen nehéz fizikai munkát végzők is 45 perc pihenőidőt kapnak óránként.
– 32,5 Celsius foknál magasabb hőmérséklet esetén már hővédő ruha is kötelező.
– A szabályozásokon túl számos ajánlás is van, amit érdemes betartani. Az első és legfontosabb, hogy bármilyen kötelező öltözet is van a nyári melegben a lengébb ruházat az előnyös, ezért a toleráns munkaadó ezt figyelembe veszi. Az irodai közegben dolgozóknál a szellőztetés rendszeressége vagy a klíma berendezés ellenőrzése is szükséges. A szabad térben dolgozóknál érdemes úgy beosztani a dolgozókat, hogy felváltva menjenek a napfényre. Fel kell hívni a munkavállalók figyelmét arra, hogy fejfájás, szédülés, szapora szívverés, szemkáprázás esetén azonnal hagyják abba a munkát, és menjenek a kijelölt pihenőhelyre. Szükség esetén hívják az orvost – emelik ki.
Az UV sugárzás ellen is védekezni kell
– Lehetőleg ne tartózkodjunk a napon magas UV-index értékű napszakokon a szabadban. Csökkentsük a munkavégzés időtartamát, vagy mellőzzük, különösen 11-15 óra között. A munkavállalók figyelmét fel kell hívni az UV sugárzás elleni védő öltözék használatára. Ha lehetséges, UV sugárzás elleni szemüveg használata is javasolt – mutatnak rá.
(Kép: tukpartner.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!