daextlwcn_print_scripts(false);

Interjú Dr. Danka Lajossal, a Mi Hazánk Mozgalom szombathelyi polgármesterjelöltjével.

– Kérem, mutatkozzon be, foglalja össze dióhéjban a politikai és szakmai pályájának fontosabb állomásait!

– A rendszerváltás után pár évvel indult be a karrierem, addig betanított munkásként dolgoztam folyamatos műszakban, a FALCO szombathelyi gyáregységében, több mint tíz évig. Előbb beosztott mérnökként, majd művezetőként, illetve főmérnökként, később kereskedelmi igazgatóként tevékenykedtem. A privatizáció után kényszervállalkozóként folytattam a tevékenységemet.

Politizálni a kilencvenes évek közepén kezdtem, a Független Kisgazda Párt színeiben. Hamar országgyűlési képviselővé választottak, a frakcióm vezetőhelyettese lettem (egyszerre a miniszteri posztjától megvált pártelnökömmel dr. Torgyán Józseffel), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnökévé választottak dr. Illés Zoltán elnök úr mellé. Tagja lettem a Nyugat-Dunántúli Fejlesztési Tanácsnak és vétójoggal rendelkező tagja a Vas Megyei Területfejlesztési Tanácsnak. Ebben az időben a több képviselővel együtt sikerült megakadályoznunk a toronyi lignitbánya megnyitását. Részt vettem a Savaria Legio megalapításában és a Savaria Karnevál újra indításában. Sikerült a katonai gyakorlópálya egy részét visszaszereznünk Szombathely város számára. A ügyben én kezdeményeztem és segítettem honvédelmi minisztérium politikai államtitkárával az egyeztetéseket.

A parlamentből kikerülve kisebb zökkenők után sikerült visszatérnem a civil életbe. A Magyar Államvasutakhoz kerültem pályázat útján. Előbb mint vállságmenedzser vezetettem bajba jutott kft.-ket, majd felajánlották a MÁV területi képviseletének igazgatói posztját, amit hét évig töltöttem be. Közben megválasztottak Söptén önkormányzati képviselőnek, majd polgármesternek. Büszke vagyok rá, hogy a falu forrásainak lefelezése ellenére még beruházásra is futotta, és a települést adósság nélkül adtam át az új polgármesternek. A MÁV átszervezése során a beosztásomat megszüntették, azóta tanítok. A doktori iskolát már igazgató koromban elkezdtem, de csak a tanítás közben szereztem meg a tudományos fokozatomat – vezetés szervezés és gazdálkodás tudományágban – a már meglévő három diplomám mellé. Jelenleg gazdasági tantárgyakat tanítok és nevelői feladatokat látok el.

– Mennyire naprakész? Rajta tartotta-e a szemét az elmúlt években a szombathelyi közélet eseményein?

– Mint ügyvezetőnek, később vasútigazgatónak létkérdés volt a kapcsolattartás az épp hatalmon lévő vezetőkkel. Többször kérték a tanácsomat és véleményemet közlekedési és vasútfejlesztési kérdésekben. Mivel ez szorosan kapcsolódott az egyéb területekhez szociálpolitikai, gazdasági kérdésekben naprakésznek kellet lennem. Mint polgármester tagja voltam a szombathelyi kistérségnek, a szervezet felügyelőbizottságának, és számos egyeztetést kellet lefolytatnom a sok esetben ellenségesen viselkedő városvezetéssel. A Települési Önkormányzatok Szövetségének közlekedéspolitikai tanácsnokaként pedig közlekedéspolitikai kérdésekben kellet kapcsolatot tartanom a várossal. Tagja voltam a Haladás VSE konszolidációját végrehajtó 2006-os elnökségnek. Az egyesületet 70 milliós tartozással vettük át, és ugyanannyi tartalékkal adtuk át az új elnökségnek 2011-ben. Szemben a mostani elnök állításával, nem volt mit megmenteni az egyesületen.

Jelenleg is tagja, sőt pár éve elnöke vagyok a Polgármesterek Vas Megyéért Egyesületnek, amelynek tevékenysége az elmúlt években teljesen ellehetetlenült, de így is igyekszünk a Vas vármegyei polgármesterekkel a kapcsolatot fenntartani. A városi rendezvényeken rendszeresen részt veszek, mint a vitézi rend Vas vármegyei székkapitánya. Tehát összességében nyugodt szívvel mondhatom, hogy naprakész vagyok a szombathelyi történésekkel kapcsolatban.

– Polgármesterként és képviselőjelöltként is indul. Miért vállalta a Mi Hazánk színeiben a jelöltséget? Miért a 7-es választókerületet választotta?

– Az ember szerintem mindig egy értékrend mentén él és dolgozik. Nem titok, hogy nálam ez az értékrend az „Isten, haza, család”, amely a kisgazdapárt jelmondata is volt, mielőtt más politikai erők kisajátították volna. Ezek után nem csoda, hogy nem sokat gondolkodtam amikor felkérést kaptam a Mi Hazánk Mozgalomtól a jelölés elfogadására.

Hogy miért a belváros? Nem sokan tudják, hogy én a Rákóczi út és a Szent Flórián körút sarkán lévő villában születtem, és a visszavásárlása után itt is nőtem fel, egy olyan házban, amit az 1880-as évek végén az egyik családtagom építtetett. A Szent Flórián körút a mi egykori kertünk helyén megy keresztül. A nagyobbik lányom megszületésekor azonban már a Joskar-Ola lakótelepen laktunk.

– Városi szinten mit képvisel a mozgalom?

– A 10 pontos városi programunkat el lehet olvasni a Mi Hazánk Szombathely nevű Facebook-oldalon. Röviden annyit emelnék ki, hogy tiszta, rendezett és biztonságos várost szeretnénk. Fel szeretnénk támasztani a turizmust Szombathelyen. Nyerje vissza a város a Nyugat királynője címet az idelátogatók szemében, és regionális vezető szerepét, amit az elmúlt jó pár évben elvesztett. Ennek érdekében a város és agglomerációjának egységes fejlesztését tartanánk fontosnak. A hiányzó körgyűrű elemek megépítésével a város tehermentesítését, a dugók csökkentését. A tömegközlekedési koncepció átgondolását, ütemesen célirányosan közlekedő buszjáratokat. A buszpályaudvar átköltöztetését a vasútállomás mellé, ezzel kialakítva egy modális közlekedési központot., megakadályozva, hogy a városban a vidéki buszok kóvályogjanak össze-vissza, növelve a közlekedési dugókat. Végül, de nem utolsó sorban egy méltó nemzeti emlékhely kialakítását, amellyel a város egyébként egyedüli megyei jogú városként az országban a rendszerváltás óta tartozik. Mindenképpen vissza kell állítani a II. világháborúban megsemmisült országzászlót, aminek alapja még mindig megtalálható a múzeumban.

– Hogyan állt össze a képviselőjelöltek névsora? Hogyan kötődnek a Mi Hazánk Mozgalomhoz? Van-e közéleti múltjuk? 

– Jelöltjeink többségében régi jobboldali meggyőződéssel rendelkező személyek, akiket környezetük alkalmasnak tart arra, hogy képviseljék őket a közgyűlésben. Köztük található olyan, aki rendelkezik politikai gyakorlattal, de vannak köztük tehetséges fiatal politikusok is, akik tele energiával képesek dolgozni a városért. Az idősek tapasztalataira támaszkodva a fiatalok csodákat tehetnek a közügyek területén.

– Hogyan vélekednek Szombathely elmúlt négy és fél évéről? Milyen pozitív, illetve negatív folyamatokat látnak? Mit csinálnának másképpen?

– A város problémái nem az elmúlt négy és fél évben keletkeztek. A gondok már az előző ciklusok örökségeként vannak jelen, legfeljebb tovább nőtt a hólabda. A város előző vezetői nem figyeltek a környező települések és a külső területek problémáira. Szombathely csak úgy lehet erős és nyerheti vissza vezető szerepét, ha változtat ezen a felfogáson. Ha együttműködik a többi településsel, és ugyanolyan életszínvonalat biztosít a csatolt településeknek, mint a belvárosnak, megőrizve értékeiket és környezetüket.

A szűk keresztmetszetek, a körforgalmak által kialakított dugók, az infrastruktúra gyengeségei mind több ciklus alatt alakultak ki. Ahogy a meggondolatlan fejlesztések, a sorozatos városfejlesztési hibák, mint az erdők kivágása lakóingatlanok kialakításához, a rendelkezésre álló, a rendezési terv szerint harminc éve beépíthető telkek megléte ellnére.

Az én vezetői tapasztalataim azok, hogy a döntéseket ott kell meghozni, ahol a problémák keletkeznek, ezzel rövidítve a döntési utakat és a döntések időigényét. Ugyanakkor szorosan ellenőrizni kell ezeket a döntési centrumokat, hogy ne fordulhasson elő az, amit Köszegen tapasztaltam, ahol úgy adtak ki építési engedélyeket, hogy nem volt útcsatlakozás, majd a lakók reklamáltak, hogy a mentő nem tud kimenni a betegekért, így a város megépíttette az utat.

– Hagyományosan szoros csatában a baloldal és a Fidesz között dől el a szombathelyi polgármesteri szék sorsa. A kisebb pártok és a független jelöltek kisebb súlyt nyomnak a latban. Milyen esélyeket lát, hány százalékot érhetnek el a szavazatokból? 

– Rossza a kérdésfelvetés. Szombathely hagyományosan jobboldali város. Csak akkor tud nyerni a baloldal, ha gyenge jelöltet állít a jobboldal. A városnak a rendszerváltás óta nem volt karizmatikus, felkészült jobboldali polgármesterjelöltje. Az is csoda, hogy ennek ellenére néhány alkalommal győzni tudott a Fidesz. Ezt úgy fogalmazta meg egyik meggyőződéses fideszes barátom, hogy végre egy mérnöki elmével gondolkodó polgármesterre lenne szüksége a városnak és nem filozófusokra. Mi egy megfelelő jobboldali alternatívát kínálunk. Ezért gondolkodott a Mi Hazánk ilyen jelöltekben.

– Ha mandátumot szereznek, melyik politikai erővel működnének együtt a közgyűlésben?

– Természetesen nem az a kérdés, hogy lesz-e mandátumunk, hanem az, hogy mi adjuk-e a polgármestert, illetve, hogy hány képviselőnk jut be. Viszont mi technikai kérdésekben hajlandók vagyunk minden olyan szervezettel együtt működni, amely a város érdekében kíván cselekedni. Erre jó példa, amit egyik baloldali képviselő kérdezett egy rendezvényünkön. „Hogyhogy olyan legendásan jó volt a kapcsolatod az Ipkovics Gyurival?” [Szombathely egykori MSzP-s polgármestere. – A szerk.] Mondtam neki, hogy a politikai ellentétek nem befolyásolták a véleményünket, amikor egy-egy döntést meghoztunk, ha meg voltunk győződve róla, hogy ez a város érdekét szolgálja. Így tudtunk kidolgozni például egy olyan finanszírozási rendszert a Haladás VSE számára, ami 2006-tól egészen 2011-ig biztosította a csapat működését. Ekkor a városvezetés átvette a Haladás ingatlanjait és kiszórta a MÁV képviselőjét az elnökségből, ezzel megszüntetve két finanszírozási forrást, a MÁV vezérigazgatóságét és a területi igazgatóét.

Természetesen együttműködünk a másik oldallal is, ha ők hajlandók erre. A városnak nagy szüksége van az összefogásra. Ezt egyébként a Győri képviselők be is bizonyították amikor a területfejlesztési tanács székhelyéért küzdöttünk. Nálunk a megyei közgyűlés akkori elnöke letiltotta, hogy meglépjük azt ami szükséges lett volna. A Győr megyeiek pedig összezártak függetlenül a politikai hova tartozástól. Ezért kellene a szokásokon túllépni és olyan polgármestert választani aki képes és meg is tudja teremteni ezt az összefogást.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);