“Erős a lehetősége” annak, hogy Oroszország nem hagyományos támadást intéz NATO-országok ellen – mondta a londoni székhelyű Sky News televíziónak adott interjúban egy magas rangú NATO-tisztségviselő – adta hírül az Atv.
“Az orosz hibrid hadviselés jelentős fenyegetést jelent a NATO-országokra nézve” – állítja James Appathurai, a NATO innovációért, hibrid és kiberhadviseléssel kapcsolatos ügyekért felelős főtitkárhelyettese. A Sky News televíziónak adott interjújában a kanadai állampolgárságú diplomata azzal riogatta a hallgatóságot, hogy a szövetség 32 tagállama már most egyfajta „a fazékban fővő béka” helyzetben van az Európa-szerte, az Egyesült Államokban és Kanadában tapasztalt “orosz hibrid támadások” miatt.
Oroszok, oroszok mindenhol!
Appathurai tudni véli, hogy a 2022. februári orosz támadás óta (mikor Putyin megtámadta Ukrajnát) jelentősen megnövekedtek az “orosz szabotázs tevékenységek”. Ezek között olyanokat említett, mint tenger alatti kábelek elvágása, épületek elleni szabotázs, gyúlékony eszközök elhelyezése repülőgépek rakodóterében.
“Ezekből az esetekből „tucatokat, de akár százat is” össze lehet számolni, emellett számos összeesküvést sikerült meghiúsítani” – hangsúlyozta a főtitkárhelyettes. Az Északi Áramlat felrobbantásáról is mesélhetett volna, de azt inkább kerülte. Ehelyett figyelmeztetett, hogy “reális esély van” egy jelentős károkat okozó, nem hagyományos orosz támadásra. A NATO már dolgozik a hibrid hadviselés elleni stratégián, hogy hatékonyabban reagálhasson a növekvő fenyegetésre.
Az elmúlt hónapban több incidens is történt a Balti-tengeren, ahol távközlési és elektromos kábeleket rongáltak meg. A finn hatóságok jelenleg vizsgálódnak egy ilyen eset kapcsán, és feltartóztattak egy orosz nyersolajat szállító tankhajót. Ennek apropóján már be is jelentették, megerősítik jelenlétüket a “stratégiailag érzékeny területeken”, különösen a Balti-tenger térségében, ahol Oroszország több NATO-tagállammal – köztük Finnországgal, Svédországgal, Dániával, Németországgal, Lengyelországgal, Litvániával, Lettországgal és Észtországgal – osztozik a partvidéken. A szövetség állítja: célja, hogy megakadályozza a további orosz provokációkat és biztosítsa a régió biztonságát.
Kiemelt képünkön: James Appathurai
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!