Kínai tudósok számoltak be egy, a NeoCov nevű koronavírus-variánsról szóló vizsgálatról, amely – a nemzetközi sajtóban megjelent cikkek szerint – akár minden harmadik fertőzött számára halálosnak bizonyulhat.
A variánst a Kínai Tudományos Akadémia és a Vuhani Egyetem kutatói azonosították. Közlésük szerint a NeoCov a denevérek között jelent meg Dél-Afrikában, és egyelőre még csak az állatok között terjed, de ha tovább mutálódik, akkor átterjedhet az emberre is.
A tudósok a BioRxiv nevű folyóiratban megjelent, a vírus és az ahhoz kötődő kutatást ismertető tanulmányban azt írták, hogy a NeoCov összetétele az egyes koronavírus-fajták közül leginkább a MERS-víruséhoz hasonlít, amely 2012-ben jelent meg Szaúd-Arábiában, és 2015-ben találták meg az ellenszert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.
A tudósok szerint a SARS-CoV-2 vagy a MERS-koronavírusok ellen termelt antitestek
ez ellen a vírus ellen nem nyújtanak védelmet, ahogy az eddig beadott oltások sem.
A vizsgálataink rámutattak arra, hogy a mostani koronavírus-oltások nem megfelelők ahhoz, hogy védjenek ez ellen a fertőzés ellen, ha az emberre is átterjedt – írták a tudósok, akik szerint sem az oltás, sem a SARS- vagy MERS-fertőzésen való átesés sem adna védelmet.
Mindezt azzal indokolták, hogy a NeoCovnál jelentős mutációk láthatók a receptorkötő doménnél (RBD), amelynek jelentős szerepe van abban, hogy a vírus be tud-e hatolni a sejtekbe.
Az utóbbi hetekben egyébként több olyan koronavírus-változat is megjelent, amelynek létezése egyelőre még meglehetősen kétségesnek mondható. Ezek közé tartozik az omikron- és delta-variáns kombinációja, a deltakron, valamint az influenza és a koronavírus egyvelege, a flurona -írja az index.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!