Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt nyilatkozta az orosz médiának pénteken, hogy Moszkva szerint a “különleges katonai művelet” kifejezés már nem megfelelő, hiszen a teljes nyugat részt vesz a háborúban -írja a Le Figaro.
“Hadiállapotban vagyunk. Igen, ez egy különleges katonai műveletnek indult, de amikor a kollektív nyugat csatlakozott Ukrajna mellett a harcokhoz, számunkra ez már háborúvá vált. Ez most már biztos. És ezt mindenkinek meg kell értenie ahhoz, hogy fel tudja magát készíteni a mozgósításra” – fejtette ki a nemrég ötödik ciklusára újraválasztott Vlagyimir Putyin bizalmasa.
Az elmúlt két évben a Kreml pénzbírságokkal és börtönbüntetésekkel sújtotta a háború szó használatát, és hivatalosan a különleges katonai művelet eufemizmust alkalmazta. A konfliktus két éve alatt több magas rangú tisztviselő is használta már a háború szót nyilvános nyilatkozatokban, de mindig arra a háborúra utalva, amelyet a nyugati országok Ukrajnán keresztül Oroszország ellen vívnak, és nem magára az orosz támadásra vonatkoztatva.
Pszichológiai határvonal
Dmitrij Peszkov a következőképp fogalmazott:
“A háború szót különböző kontextusokban lehet használni. Hasonlítsa össze az én szövegkörnyezetemet az Ön által idézett elítélt személyek eseteinek szövegkörnyezetével.”
Mások azonban nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a dolognak, például Tatjana Sztanovaja orosz elemző pénteken a Telegramon azt írta, hogy a Kreml hivatalos szóhasználata a politikai elit és a közvélemény számára egy “pszichológiai határvonal” átlépését mutatja.
Ebben az interjúban Peszkov megismételte a Kreml azon célját is, hogy teljesen elfoglalja azt a négy ukrán régiót (Herszon, Donyeck, Luhanszk és Zaporizzsja), amelyeket Moszkva 2022 szeptembere óta saját területeként tart számon.
“Négy új szövetségi területünk van. És a legfontosabb számunkra, hogy megvédjük ezeknek a régióknak a lakóit, és felszabadítsuk a teljes vidéket, amelyet jelenleg de facto a kijevi rezsim tart megszállás alatt.”
Kijev továbbra is azt állítja, hogy az orosz annektálás illegális területszerzés volt, és addig nem áll le, amíg az összes orosz katonát ki nem űzik a területekről. Emellett eltökélt szándéka, hogy visszaszerezze a Krím félszigetet, amelyet Oroszország 2014-ben vett el tőle. A moszkvai vezetés szerint, amely nagy összegeket fektetett be a Krímbe, a félsziget Oroszország része, és hovatartozása egyszer s mindenkorra rendeződött.
Kiemelt képünkön Dmitrij Peszkov. Fotó: Alekszandr Zemljanyicsenko
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!