A napirend után elmondott felszólalások nem igazán tartoznak a parlamenti viták nagy érdeklődésre számot tartó műsorszámai közé. Az utóbbi ciklusok kormányai mindent megtettek azért, hogy semmissé tegyék az itt elhangzó gondolatok, de általában a komplett vitanapok jelentőségét.
A baloldali, liberális pártok erre válaszreakciónak azt találták ki, hogy majd krumplit visznek be, élőznek az oldalukon, transzparenseket gyártanak, akciókat csinálnak. Ezek a közösségi médiában jól futottak, de a választók áprilisban túl sok szavazattal nem jutalmazták.
Nade, vissza a napirend utánihoz. Ott tartottunk, hogy ez a sorozat a parlamenten belül épp csak egy másodikszámú kupaszériában lévő csoportmérkőzésnek feleltethető meg, ilyenkorra már a képviselők zöme rég nincs az épületben és jellemzően az egyéni választókerületet nyerő kormánypárti politikusok szólalnak fel a saját körzetüket érintő témában a beszédről készült videóban azt láttatva, hogy itt és ezen ponton lobbizzák ki a következő út felújítását. Érdekes felszólalások ritkán akadnak, ezért fontos kiemelni a legutolsó ülésnap legutolsó felszólalását.
Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselője egy hétköznapi életből vett példát vitt be az ülésterembe, amelyben a sokat ismételt statisztikák és a politikai gumimondatok helyett egyszerű történettel érzékeltette a rendőrök tarthatatlan helyzetét.
Arról beszélt, hogy a magyar rendőröket Kiskunfélegyházánál már konzervvel, szerszámokkal is meg lehet vesztegetni az autópályán, ráadásul a rajtunk áthaladó külföldi turistákat, vagy vendégmunkásokat sok esetben szabálysértés nélkül, vétlenül állítják meg és szabnak ki rájuk ily módon „bírságot”.
A Mi Hazánk alelnöke rámutatott, hogy ezzel nem csupán az egyenruhát gyalázzák meg, de saját hazájukra is szégyent hoznak. Balkáni állapotokat konzerválnak és olyan jeleneteket hoznak vissza, amik miatt a magyar turistáknak is csak akkor kellett tartaniuk, ha Szerbián keresztül mentek a tengerpartra a kétezres évek elején.
A rendőrség esetében persze a konkrét cselekmény elkövetőit nem lehet kivonni a felelősség alól, de a problémát rendszerszinten kell keresni – mondta.
Az aránytalanul alacsony fizetések mellett kénytelenek a rendőrök a testi épségüket kockáztatva védeni társadalmunkat, ezzel pedig nem arányos az, hogy
a 2023-as költségvetési tervezet alapján a rendőrök a hazai bérrangsorban csak a 412. helyet foglalják el.
Éppen az egyenruhás szektorok azok, ahol kiemelt bért kell biztosítani a lefizetettség, a morálvesztettség és az állam lejáratásának megelőzése érdekében – tette hozzá.
Dócs Dávid azt is megjegyezte, hogy a 2010 előtti állapotokat sem szabad visszahozni, ugyanakkor új életpálya-modellt kell felállítani és már a kezdő járőröknél azonnali bérrendezésre van szükség a multik támogatása helyett.
A felszólalás 6:52:00 perctől látható.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!