Öt negyedév alatt durván 60 millió forint tűnt el az ajkai fürdőt üzemeltető önkormányzati cég kasszájából – tudta meg a Magyar Jelen. A könyvelésbe gyanús tételek kerültek, miközben a büfék, pavilonok bérleti díja egyáltalán nem jelent meg a számlára utalt bevételek között. A vizsgálat során derült ki, hogy az ügyvezető készpénzben, borítékba kérte el a pénzt a bérlőktől. Az Ajkai Kristályfürdő Kft. ügyvezetője a kérdéses időszakban Johanidesz Sándor volt, aki 20 éve baloldali önkormányzati képviselő Ajkán. Azaz csak volt. Bár a a választáson ezúttal is mandátumot szerzett, az alakuló ülésen már meg sem jelent. Egészségi állapotára való hivatkozással lemondott.
Egyelőre nagy a csend az ajkai önkormányzatnál az ügyben. Olyannyira, hogy egyetlen sajtómegkeresésünkre sem válaszoltak, sem a polgármester, sem az érintett Ajka Sportváros Nonprofit Kft., pedig közérdekű adatigénylést is küldtünk.
Annyi bizonyos, hogy 2023 novemberében – forrásaink szerint többek közt a Kristályfürdő Kft. tetemes adósságállománya miatt – döntés született az önkormányzati tulajdonú cégek összeolvasztásáról. A Kristályfürdő Kft-nek 2023-ra saját tőkéje -180 millió forintra csökkent. Mivel több éve fennállt az a helyzet, hogy a saját tőke negatív, azonnali hatállyal intézkedni kellett a törvényes állapot helyreállításáról.
Úgy tudjuk, a Sportváros Nonprofit Kft. könyvelőinek, akik átvették a távhőszolgáltató Primert Kft., valamint a Kristályfürdő Kft. könyvelését is, az tűnt fel, hogy bár a bizottságokban és az önkormányzati testületi ülésen már 2024. februárban beszámolt a Kristályfürdő a 2023-as évről, még májusban sem volt elkészítve a mérlege.
Az összeolvasztást előkészítő könyvelők átvizsgálták az előző öt negyedév könyvelését, és megdöbbentő részleteket találtak. A kiadások között olyan tételeket mint mosógép, led TV, autófelnik. A bevételek között ugyanakkor nem szerepeltek a bérleti díjak. Furcsálták továbbá azt is, hogy miközben 2023 nyarán óriási tömegek voltak a fürdőben, a jegybevétel a korábbi évekhez képest, amikor messze nem volt annyi vendég, gyanúsan alacsony volt.
Összességében csak a hibás pénztári tételek, a kifizetett – gyanú szerinti – fiktív számlák és a hiányzó bérleti díjak összege meghaladta az 57 millió forintot.
Valaki büntetőfeljelentést is tett. A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság megkeresésünkre azt írta, sikkasztás gyanújával nyomoznak.
Ennél azért jóval összetettebb a helyzet… Mivel a fiktív számlák, készpénzes bérletidíj-beszedés, majd annak el nem könyvelése okán a közterhek befizetése is hibádzik, az már nem pusztán sikkasztás, hanem költségvetési csalás. Mivel a könyveléssel fedezték a cégből eltűnt tízmilliókat, azt egyedül nem tudta elkövetni a cégvezető. Ha csak egy ember is a segítségére volt, az már bűnszervezet.
Mindent összeadva az ajkai önkormányzati botrány felveti a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás lehetőségét.
Johanidesz Sándor tíz évig vezette a Kristályfürdőt. Felmerül a kérdés, a nyomozás során hány évre visszamenőleg vizsgálják át az önkormányzati cég pénzügyeit, és megáll-e a történet az eltűnt 57 milliónál.
Mivel hivatali e-mail címei már nem élnek, a közösségi oldalán keresztül írtunk Johanidesz Sándornak. Megkérdeztük, lemondásának köze van-e ahhoz, hogy az általa tíz éven át vezetett Kristályfürdő Kft. gazdálkodásával összefüggésben sikkasztás miatt nyomoz a rendőrség. Arra is kíváncsiak voltunk, milyen célra vásároltak 2023-ban Toyota felniket, led TV-t és mosógépet a fürdőbe, amikor a távhődíjat sem tudták kifizetni. Megkérdeztük továbbá, mióta szedte készpénzben a büfésektől a bérleti díjat, és mi volt ennek az oka.
Az ügy egyébként azért is pikáns, mert miközben százmilliók is eltűnhettek az önkormányzati tulajdonú cég kasszájából, a 75 milliós törzstőke -180 millióra olvadt és kétszázmilliós szállítói tartozást, nagyrészt tévhődíj-tartozást is felhalmozott a cég, 2023-ban több mint kétszáz végrehajtást indítottak el szintén önkormányzati tulajdonú cégek ajkai kispénzű lakosok ellen, ugyancsak távhődíj-tartozás miatt. Ezeket a végrehajtási ügyeket egytől egyig az az ügyvéd kapta, aki ráadásul összeférhetetlen, és nem járhatna el a Veszprémi Törvényszék alá tartozó bíróságokon. Sógornője ugyanis a Veszprémi Törvényszék korábbi elnök-helyettese, jelenlegi megbízott elnöke.
A brutális ajkai végrehajtás cunami kapcsán mind a mai napig hallgat az önkormányzat, az önkormányzat cégei, a megbízott ügyvédi iroda, valamint az összeférhetetlen módon eljáró Ajkai Járásbíróság, Veszprémi Törvényszék és az OBH is. Míg Ajkáról semmilyen választ nem kaptunk, az OBH szerint nem közérdekű adat az, hogy hány ügyben jártak el úgy, hogy fennállt az abszolút kizárási ok, ahogy az sem, hogy mi lesz a sorsa az ilyen módon jogszerűtlennek tűnő végigvitt végrehajtásoknak.
Vezető kép: Ajka Város Önkormányzatának honlapja
Éveken át gond nélkül vitte a Veszprémi Törvényszéken a cégügyeket az elnökhelyettes sógora
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!