„Egész biztos, hogy nem tartom be, és még csak be sem csukom az ajtót. Hát jöjjenek rám a rendőrök, ha én beszélgetek a tanítványaimmal arról, hogy szabad egymást szeretni, most komolyan.” Ezzel Törley Katalin dicsekedett a 444-nek. Ő egyike azoknak a tanároknak, akik „polgári engedetlenséget” hirdettek, mert képtelenek voltak elolvasni és értelmezni a törvényt a „homofób” módosítókkal teletűzdelt pedofiltörvény ellen.
A törvényt egy másik pedagógusnak, a nyiltan homoszexuális Lénárt Marcellnek sem sikerült értelmeznie, így ő is Facebook-posztban kezdett hangulatkeltésbe. Kijelentette, meg fogja szegni a törvényt, és továbbra is az ő személyes tapasztalataival és saját világértelmezésével traktálja majd a középiskolásokat az LGBT témákkal kapcsolatban.
A bejegyzést azóta sokan osztották tovább, köztük Törley, aki szerint a gyerekek tájékozódáshoz való joga és a pedagógusok szakmai autonómiája is súlyosan sérül a jogszabály miatt:
„A gyerekek legelsőbbrendű érdeke, hogy nyíltan beszélgethessenek, válaszokat kaphassanak, ismereteket szerezhessenek arról, amilyenek ők és amilyenek a társaik. Ez egy teljesen szakmai pedagógiai kérdés.”
Ez már csak azért is érdekes kijelentés, mivel 5-10 évvel ezelőtt, mielőtt hazánkba is begyűrűzött ez az őrület, senki sem hiányolta a témát a középiskolákban, ahogyan a középiskolás fiatalok sem „coming outoltak” hetente szivárványos zászlót lobogtatva.
„Pedagógusként elsősorban az az aspektusa dúl fel ennek az embertelen törvénynek, hogy én pontosan tudom, hogy ez mit fog jelenteni a mai LGBT+ kamaszokra nézve, akik óriási bullyingnak vannak kitéve már most is”
– panaszkodott a hangulat fokozása érdekében a homoszexuális Lénárd.
Négy tanár gondolatait is idézte a 444, melyek – mily meglepő – mind teljes egészében elítélik a törvényt, és a jelenlegi propagálás akadályoktól mentes folytatását követelik. Tomor István középiskolai tanár ráadásul annyira elhivatott a témában, hogy a kötelező holokausztfilmek közé sikerült besűrítenie egy az Imák Bobbyért című filmet, mely még azt is elmagyarázza a befolyásolható tanulóknak, hogy ha félredobjuk az „előítéleteket gerjesztő” Bibliát, meg az „elmaradott vallást”, akkor nem csak „nyitottabbak”, de akár még a szivárványos lobbi vezéralakjai is lehetünk.
A rendkívül szoros tantervbe még az is belefér, hogy a film megnézése után a diákok „Tomor tanárúrral” együtt ítéljek el a kirekesztést, és beszéljék meg mennyire szép és szabad a szerelem.
Megtudhattuk, van olyan tanár is, aki szegény óvodás gyermekét untatja a Meseország mindenkié című kiadvánnyal.
Az új generáció a toleráns generáció
A sok „kirekesztés” és állítólagos bántalmazások miatti panaszkodás után – némileg önellentmondásba keveredve – a tanárok már arról beszélnek, hogy ennek a törvénynek azért sincs értelme, mert a mostani fiatalok már amúgy is rendkívül „elfogadóak”, hiszen a sztároktól, a filmekből, de még a közösségi médiából is valósággal ömlik rájuk ez a téma, így nekik ez már teljesen „normális” és „természetes”. Mint fogalmaztak:
„Egyébként is naiv lenne az a gondolat, hogy a diákok csak az iskolában találkozhatnak LGBT+ témákkal. Előkerül a filmekben, amiket néznek, látják a sztároknál, akiket követnek, és ott van a TikTokon, az Instagramon és a Facebookon.”
Tomor szerint épp ezért teljesen nonszensz a törvény:
„de azt, hogy miután nagy nehezen eljutottunk egy szintig, és akkor onnan visszamenjünk a múltba, miközben a Facebook, az Instagram és a többi ömlenek a gyerekekre, ezt nem tudom, hogyan tudnák megoldani.”
Törley szerint
a mai tinik sokkal elfogadóbbak, éppen azért, mert sok helyen láthatnak homoszexuális vagy „transz embereket”, és egyre többször úgy, hogy természetesként ábrázolják a másságot, nem pedig extremitásként.
Hozzátette: „Könnyebb velük áttörni a falakat, vagy már nincsenek is áttörendő falak. Ez már egy új generáció, és más a hozzáállásuk.”
Büszkén rámutatott, ebben a generációban már nem a „másokat” vetik ki maguk közül, hanem azokat, akiknek ezek a folyamatok nem tetszenek, és ennek még hangot is adnak. A „homofób” megjegyzéseket a fiatalság már nem tűri meg, sőt, kifejezetten elítélő ezek használóival szemben. „Kivéve a vidéki kistelepüléseken” – teszi hozzá a belpesti értelmiségi, aki szerint az elmaradott pusztákon „akad még teendő”.
Törley szerint a pesti tüntetés is optimizmusra ad okot, hiszen ott is jobbára fiatalok képviseltették magukat, akik már az „új korszellemben” nevelkedtek. Mint mondta:
„A fiatalok, gimnazisták kimennek tüntetni, személyes ügyüknek tekintik ezt. Ez azért egy jel. Már van egy nyitottabb fiatal réteg, akik nem úgy tekintenek a szexuális másságra, mint a 25 évvel ezelőtti fiatalok.”
Ő tanár, ért hozzá
Törley szerint az állam ne szóljon bele, ő hogyan kíván tanítani, mert ő szakember, ő ezt jobban tudja.
„Tanárként kikérem magamnak, hogy ilyen módon szóljanak bele ismételten és sokadszorra a szakmai autonómiámba. Elfogadhatatlan, hogy a legjobb szakmai meggyőződésünket írják felül szakmaiatlan és kifejezetten politikai érdekekből”
– állítja.
Hatalmas a társadalmi támogatottság mögöttük
„Elképesztően sokat jelent a hétköznapi emberek kiállása, a tüntetéseken való részvétel, egy profilkép szivárványosra cserélése, bármilyen közösségi médiás kiállás, a petíciók aláírása. Ez a nagyon egyértelmű, pozitív társadalmi kiállás az biztató, ugyanakkor viszont tudom, hogy a politika aljassága végtelen”
– véli a homoszexuális Lénárt. Szerinte „ha elég nagy, kitartó és határozott a társadalmi tiltakozás, akkor akármennyire hoz ez a kormánynak előnyt az ellenzéki pártok megosztásával és a figyelem elterelésével, összességében és hosszútávon elszámolta magát az, aki ezt a gyűlöletpropagandát elvitte idáig.”
„Én nagyon hiszek abban, hogy mi magyarok itt a 21. században tartunk ott, hogy ezt nem fogjuk hagyni”
– zárta gondolatait igazi liberális módjára az évszámot felhozva érvként, mintha ez jelentene is bármit.
A „polgári engedetlenségben” részt vevő tanárok Pedagógusok az LMBTQIA+ gyerekekért néven Facebook-csoportot is alakítottak, ám – legnagyobb bánatunkra – gondosan letiltották a csoporttagok láthatóságát.
Fotó: 444
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!