A Magyar Antidopping Csoport (HUNADO) hiába hozott jogerős, másodfokú határozatot tiltott szer használata miatt, a lova doppingolásáért eltiltott lovas ugyanúgy folytatta a versenyzést.
A hazai sporthistóriát tekintve példa nélküli az, ami a magyar lovassportban történt. Még 2022 elején rendeztek díjugrató versenyt Kecskeméten,
ahol a Magyar Antidopping Csoport munkatársai doppingmintát vettek az egyik lovas lovától.
A minta pozitív lett, ezért a Magyar Antidopping Csoport mint eljáró szervezet lefolytatta az ilyenkor szokásos eljárást, melynek végén jogerős, másodfokú határozat született arról, hogy
az érintett sportoló fél évig – 2023 áprilisától 2023 októberéig – nem versenyezhet.
Igen ám, csakhogy a vétkes lovas figyelmen kívül hagyta a HUNADO határozatát, s abban a féléves időszakban, amikor az eltiltását kellett volna töltenie, összesen 121 nemzeti és nemzetközi díjugrató versenyen állt rajthoz.
Felmerül a kérdés, hogy ez mégis hogyan fordulhatott elő?
A Magyar Antidopping Csoport jogerős határozatai kapcsán az érintett sportági szövetségeknek mérlegelési jogkörük nincs, közzétételi és végrehajtási kötelezettségük viszont van. A HUNADO ügyvezető igazgatója, Tiszeker Ágnes lapunknak megerősítette a történteket, továbbá elmondta,
Magyarországon más sportágakban még sohasem fordult elő, hogy a HUNADO jogerős határozatát figyelmen kívül hagyták volna.
Az ügyet érintő kérdéseinket természetesen Lázár Vilmosnak, a Magyar Lovassport Szövetség elnökének is elküldtük, aki a következő választ adta:
„A Magyar Lovassport Szövetség vitatta a HUNADO lovon végzett mintavételével kapcsolatos határozatát, mivel a nemzetközi szövetség (FEI) azonos esetben jóval csekélyebb, eltiltással nem járó büntetést szab ki a sportolókra.
A határozat végrehajtásával kapcsolatban a HUNADO a nemzetközi szövetséggel egyeztet.
Amennyiben a két szervezet közötti egyeztetés eredményeként a határozat végrehajtására kötelezik a Szövetséget, úgy természetesen készek vagyunk végrehajtani a HUNADO határozatát.”
Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség és a Nemzeti Vágta elnöke beszél a 15. Nemzeti Vágta futamainak ünnepélyes sorsolásán a Nemzeti Lovarda dísztermében 2022. szeptember 15-én. MTI/Balogh Zoltán
Lázár válasza kapcsán megkerestünk egy FEI-bírót, akitől megtudtuk, a nemzeti versenyeken megállapított doppingvétségek esetén kizárólag a Magyar Antidopping Szövetség (mint eljáró szervezet) az illetékes, a nemzetközi szövetségnek ilyesfajta jogköre nincsen.
Továbbá a nemzetközi gyakorlat sem jár azonos esetben csekélyebb büntetéssel.
Ez pedig azt jelenti, hogy a konkrét kecskeméti díjugrató versennyel összefüggésben – ahol az ominózus doppingvétség történt – nem lehet arra hivatkozni, hogy a nemzetközi szövetség hogyan járt volna el.
Mi állhat a háttérben?
A Magyar Lovassport Szövetség elnökségében két állatorvos is van. Az egyik Sótonyi Péter alelnök, a másik Jármy Miklós.
Jármy Miklós (forrás: YouTube)
Utóbbi az FEI (Nemzetközi Lovasszövetség) adatbázisában is szerepel, s mivel az elmúlt években több hazai és nemzetközi versenyen is doppingállatorvosként volt jelen,
ha valakinek, neki ismernie kell a tiltott szerekkel kapcsolatos szabályokat és hatásköröket.
Senkit sem akarunk rágalmazni, de mivel a Magyar Lovassport Szövetség nem hajtotta végre a jogerős eltiltást, adódik a kérdés, hogy vajon volt-e a doppingeljárás során olyan doppingügyekhez értő elnökségi tag, aki szakmai információkkal segíthette az eljárás alá vont sportolót az eljárás hátráltatásának céljából, esetleg hozzájárulhatott a jogerős, másodfokú határozat végrehajtásának akadályozásához?
Reményeink szerint hamarosan mindenre fény derül.
Magyar Lovassport Szövetség: a honvédelmi miniszter vethet véget Lázár Vilmosék uralmának
Kiemelt képünk illusztráció.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!