A Büntető Törvénykönyv szerint két év börtönnel büntethető az olyan gerinces állattal szembeni bánásmód, amely az egyed pusztulását okozza.
Áprilistól tilos a telelésből visszatérő, és a költési időszakot megkezdő fecskék fészkeinek leverése, és mivel a Magyarországon költő fecskefajok egyedeinek természetvédelmi értéke 50 ezer forint, és általában négy egyed él egy fészekben, akár negyed millió forintos bírság is kiszabható egy fészek leverése miatt – emlékeztet a napi.hu.
Emberi ostobaság és állatkínzás
Az emberi felelőtlenségnek és ostobaságnak köszönhetően hamarosan kihal hazánk egyik leghasznosabb madárfaja, miközben nyaranta szabályosan megesznek minket a túlszaporodott élősködők. A modern ember válasza erre természetesen nem a tudatosság, vagy a veszélyeztetett madár megóvása, hanem a káros irtószerek és vegyszerek mennyiségének növelése, miközben az élősködők ellen természetes védelmet kínáló kismadarakat olyan elszántsággal pusztítja, mint egy maoista kommunista.
Voltak olyanok, akik megvárták, míg a kis fecskék kikelnek, majd szatyrot húztak a fészekre, hogy az élelemmel hazatérő szülők ne tudjanak bejutni, ezáltal hosszú szenvedés utáni éhhalálra ítélve a 4-5 fiókát. Hogy ez milyen lelkivilágú embernek okoz örömet, azt mindenki ítélje meg maga.
Noha a Büntető Törvénykönyv alapján két év börtönnel sújtható a gerinces állat pusztulását okozó bánásmód, sajnálatos módon a szélsőliberális bírói joggyakorlat tanulsága alapján hazánkban csak a tisztességes magyarok számíthatnak büntetésre, mindenki más nevetve megússza.
Kihalás fenyegeti
A hazai fecskepopuláció évente 5-7 százalékkal ritkul, melynek számos oka van, kezdve az éghajlatváltozástól, de az emberi tevékenység is jelentős szerepet játszik tömeges pusztulásukban. A városiasodás, valamint az állattenyésztés visszaszorulásával folyamatosan csökken életterük, melyen az sem segít, hogy az uniós csatlakozás nyomán a mezőgazdaságot szabályosan felszámolták, külföldi érdekeknek megfelelően, majd termőföldjeinkre mérgező gyárakat telepített a mindenkori magyar kormány.
A rovarokat pedig rendre olyan szerekkel ritkítják, mely az őket megevő madarakat is mérgezi. S minderre jön még rá a tudatlan lakosság tevékenysége, akik leverik a fészkeket és megölik a madarakat, mert – ellentétben a teljesen hasztalan és zavaró galambokkal – a fecskék zavarják őket a portáikon. A modern ember sajátossága, hogy megveti és pusztítja mindazt, ami értékes, miközben ahol csak tudja, segíti a hasztalan, a káros, vagy egyenesen veszélyes életformák megmaradását és szaporodását.
Kiemelt védelem
Mivel a külföldi multik kiszolgálásáról a kormány soha nem fog lemondani, az egyetlen, amivel megpróbálja lassítani a fecskék kihalását a „költési siker javítása”. Röviden: arra törekednek, hogy a már lerakott tojások kikeljenek, a fiókák pedig felnőjenek. Ennek érdekében kiemelt védelmet biztosítanak a madár számára, és arra kérnek mindenkit,
aki törvénytelen madárpusztítást tapasztal, vagy veszélyeztetett fecskefészkekről vagy-telepekről szerez tudomást, tegyen bejelentést a helyi illetékességű kormányablaknál, amely minden ilyen bejelentés ügyében jogosult és köteles eljárni.
A hatályos jogszabályok a természetvédelmi oltalom alatt álló madarakra a költési időszak alatt, áprilistól júniusig kiemelt figyelmet fordítanak, a védett madarak fészkei, tojásai és fiókái − a kifejlett madarakhoz hasonlóan − a törvény hatálya alá esnek, ezért pusztításuk, a fészkek és fészkelő helyek engedély nélküli bolygatása törvénytelen.
A fészkeket egyébként legális úton is el lehet távolítani, ha valakit nagyon zavar, hogy természetes úton is megszabadulhat a szúnyogoktól. Ők hatósági engedélyeket igényelhetnek, melynek birtokában március 31-ig teljesen törvényesen is eltávolíthatják a fecskefészkeket.
Fotó: MTI/ Komka Péter
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!