Mint arról már korábban is hallani lehetett, nagy felzúdulást keltett, hogy a kormány két ponton meg akarja változtatni a munka törvénykönyvét. A tervezett módosítás szerint megtagadhatják a munkáltatók a szabadság kiadását, valamint akár végkielégítés nélküli felmondásra kényszeríthetik a megváltozott munkaképességű dolgozókat.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) szerint ez súlyosan sérti a munkavállalók jogait és tiltakoznak a tervezett változtatások bevezetése ellen.
– A Munka törvénykönyve tervezett módosításai között a MASZSZ szakértői az ismert apaszabadság problémája mellett újabb, a munkavállalók számára kedvezőtlen változtatási javaslatot vettek nagyító alá. Például azt, hogy a jövőben bizonyos esetekben megtagadhatják a munkáltatók a rendes évi szabadság kiadását. Ez súlyosan sérti a munkavállalók jogait. A módosítási javaslatok között van egy különösen embertelen pont is: végkielégítés nélkül felmondásra kényszeríthetik a koruk vagy egészségi állapotuk miatt megváltozott munkabírású dolgozókat – fogalmazott közleményében a MASZSZ.
Több szakszervezet is tiltakozik
– A kormány mindig a magyar családokról beszél, de soha nem fejezi be a mondatot. Igazából azt mondják, hogy a magyar családok nem lehetnek együtt. A magyar családok vagy pénzt keresnek, vagy együtt vannak, köztes út nincs – ezt pedig már László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke nyilatkozta.
A Magyar Jelen megkérdezte Radics Gábort, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnökét is, mit gondol a kialakult helyzetről.
A szabadság témájáról azt mondta, az szimplán embertelen és antiszociális, jellemzi a kormány polgárbarátságát.
De külön kitért az egészégügyi állapotuk miatt megváltozott képességű munkavállalók esetére is.
– Felháborítónak tartom. A véleményem az, hogy rendkívül veszélyes és antiszociális mindkét ügy. Makón a munkáltató köztudomásúan nagyon sok munkára képtelen munkást „termel” a felfokozott normákkal, a rossz munkakörülményekkel, akiket egy-két évtized után kvázi „kidobnak, mint a szemetet” – fogalmazott.
– Eddig legalább ekkor adtak némi pénzt az újrakezdéshez, de ha ez nem lesz kötelező, akkor szintet lépnek a munkavállalók kizsákmányolása terén, és a rosszabb munkáltatók már ténylegesen kényszermunkatáborokká fognak válni
– nyomatékosította.
– Valaki beszól a főnöknek, addig terhelik, amíg bele nem rokkan pszichésen vagy fizikailag, és mehet egy fillér nélkül. Szerintem sűrűsödni fog a pszichológiai alkalmatlanság is, és a vége az lehet, ami korábban már bevett szokás volt, hogy még akár elmegyógyintézetbe is zárhatnak renitenseket. Persze ez még egy kicsit túl van gondolva a részemről. A fizikai túlhajszolás viszont meglévő cselekmény már most is – zárta gondolatait.
A Mi Hazánk is tiltakozott
Amint arról beszámoltunk, a politikai pártok közül a Mi Hazánk Mozgalom szólalt meg az ügyben.
– A Mi Hazánk Mozgalom határozottan tiltakozik a Munka Törvénykönyvének tervezett két módosítása ellen. A tervezett módosítással a kormány megfosztja a munkavállalókat az eddig 7 napban meghatározott szabadság önálló, szabad felhasználási jogától. A másik módosítási tervezet is rendkívül felháborító, ugyanis végkielégítés nélkül lehetne elbocsátani a megváltozott egészségügyi állapotuk miatt munkájukat folytatni nem tudókat, ez külön embertelen – fogalmazott sajtótájékoztatóján Lantos János, a nemzeti ellenzéki párt munkaügyi kabinetjének elnöke.
(Kép: Radics Gábor, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnöke – szeged.hu)
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!