Több mint 1 millióan kényszerültek otthonaik elhagyására a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén az elmúlt fél évben – derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) keddi közleményéből.
A szervezet aggodalmát fejezte ki a térségben aktív fegyveres csoportoknak a civilek ellen elkövetett támadásai miatt, és felszólította a hadserege, valamint a kongói ENSZ-missziót (MONUSCO), lépjenek fel a milíciák ellen, s vonják felelősségre az elkövetőket.
A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy az elmúlt 8 hétben több, belső menekülteket elszállásoló falvakat is támadások értek, elsősorban az Ituri tartománybeli Djuguban, valamint Dél-Kivu tartományban.
Az UNHCR szerint az otthonaikat elhagyókat a milíciák a kongói hadsereggel való együttműködéssel vádolnak.
A jelentés rámutat arra, hogy a belső menekültek számára kialakított helyeken nem megfelelőek a körülmények, és hangsúlyozza, hogy a térségben végzett humanitárius munkájához mintegy 168 millió dollárra lenne szüksége, ám ennek az összegnek csupán a 21 százaléka áll rendelkezésére.
A jelentés szerint a legkiszolgáltatottabbak a nők és a gyerekek: csak az elmúlt hónapban több mint 390 szexuális bántalmazásra derült fény Ituriból, illetve Észak és Dél-Kivuból.
Az erőszakcselekmények nagyrészét a térségben aktív milíciák követik el, de valószínűsíthető, hogy a kongói biztonsági erők tagjai szintén több támadásban részt vettek.
Az afrikai ország forrongó északkeleti felében számos fegyveres csoport rivalizál egymással a földterületek, valamint az ásványkincsek – főleg a kobalt és az arany – kitermelésének az ellenőrzéséért. A térségben egyes becslések szerint 160 fegyveres csoport mintegy 20 ezer harcosa tevékenykedik.
(MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!