Elsöprő jobboldali siker vetett véget a baloldali kormányzásnak Olaszországban. A győzelem hamar eldőlt, már csak a kétharmad a kérdéses.
Giorgia Meloni és a „szélsőjobbos” szövetség magabiztosan nyerte az olasz választásokat – sikoltott fel a balliberális BBC. A 444 cikkének felsorolásában már annyit „szélsőjobbosoztak”, hogy gyakorlatilag már mindenki jobb szélre került a politikai térképen.
Ráadásul a feministák és „felvilágosult” liberálisok is óriási dilemmába kerültek, hiszen teljesülhet egy régi követelésük, és Olaszország miniszterelnöke, az ország történetében először, egy nő lehet. Igen ám, de az ő világnézetük szerint ez a nő „fasiszta”. Most akkor örülni, vagy ajvékolni kell?
Mivel a liberálisok nem igazán látnak el minket definíciókkal, ezért nekünk kell elővennünk egy liberális – magyar szótárat, hogy mit is jelent szerintük a „fasiszta” és a „szélsőjobboldali”. Alaposan áttanulmányozva megnyilvánulásaikat, arra a következtetésre jutunk, hogy ebbe a kategóriába esik minden egészséges értékrendű, hazáját, tradícióit, kultúráját szerető, család- és életpárti nacionalista, vagy vallásos fehér európai ember. Innen nézve, nem is olyan rossz közösség ez.
Egyértelmű üzenet
Hiába a baloldali össztűz, hiába von der Leyen fenyegetése, Svédország után Olaszországban is győzött a jobboldal. Utóbbiban ráadásul óriási fölénnyel, melyről az Olasz Testvérek párt vezetője, Giorgia Meloni azt mondta:
Az olaszok egyértelmű üzenetet küldtek az Olasz Testvérek által vezetett jobboldali kormány mellett.
Noha még nincs végleges eredmény, ám a jobboldali szövetség győzelme már biztos. Az egyetlen kérdés, meg lesz-e a kétharmad? Jelenleg ugyanis úgy tűnik, hogy a jobboldalé lesz a szenátus és a képviselőház is
Amennyiben a szavazatok 44 százalékát megszerzik, a képviselőházban és a szenátusban is övék a mandátumok kétharmada, akkor a jobboldal alkotmányozó többségbe kerül, amire az ország történetében még sohasem volt példa.
A liberálisok szomorúak
Alig 26 százalékot kapott a balliberális, idegenpárti szövetség, messze lemaradva a jobboldaltól. A Demokrata Párt egyik vezéralakja, Debora Serracchiani el van keseredve. Szerinte ez egy szomorú este Olaszország életében. Majd igazi liberálisként hozzátette, a választás egyébként sem képezi le a társadalmat, hiszen, ahogy fogalmazott:
A jobboldal többségben van a parlamentben, de nem az országban.
A BBC olvasóit azzal riogatja, hogy Meloni a „magyar nacionalizmushoz hasonló álláspontot képvisel”. A 444 pedig a „mások” miatt aggódik, mikor Meloni beszédeket idéznek: „Igen a természetes családra, nem az LMBTQ-lobbira, igen a szexuális identitásra, nem a gender-ideológiára, nem az iszlamista erőszakra, igen a biztonságos határokra, nem a tömeges migrációra, nem a nagy nemzetközi pénzvilágra, nem a brüsszeli bürokratákra!”
A 64 százalékos részvétel mellett megtartott választáson a a jobbközép szövetség a Rai szerint a 227-257 mandátummal rendelkezik majd az átalakított 400 fős képviselőházban, és a 200 mandátumból 111-131 mandátummal a szenátusban. A balközép mindössze 78-98 mandátummal rendelkezne előbbiben és 33-53-mal utóbbiban. De a végleges eredményre még várnunk kell.
Fotó: Reuters
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!