“Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek” – tette fel a máig aktuális kérdést Lázár Vilmos honvédezredes.
S milyen igaza volt, hiszen az elmúlt 500 évben történelmünk jobbára elbukott szabadságharcokkal, hősökkel és mártírokkal teli. A fényes diadalok, a megszállók felett aratott győzelem és a felszabadulás ünneplése helyett nekünk a kivégzésekre és megtorlásokra való megemlékezések jutottak. Már, amelyiket engedik. 1945 előtti szellemi és politikai elitünk lemészárlásáról még emlékezni sem szabad.
Az orosz intervenció vérbe fojtotta a magyar szabadságot
Valamennyi aradi vértanú a szabadságharc kezdetén aktív, vagy kilépett császári tiszt volt, ám a magyar függetlenség ügye a magyar nemzet oldalára állította őket. A forradalom idején mind hősiesen harcoltak, az orosz betörés, és a nemzetiségek árulása miatt azonban a magyar szabadság ügye menthetetlenül elveszett, így Világos közelében, a szőlősi mezőn a magyar sereg letette a fegyvert az orosz csapatok előtt. Ennek a fegyverletételnek szimbolizmusa erős üzenet volt a világnak, de főleg a Habsburgoknak:
nem ti győztetek le minket, hanem az oroszok!
A Habsburg-ház kicsinyes bosszúja nem is maradt el. A megtorlás során a legtöbb tábornoktól megtagadták a katonának kijáró, golyó általi kivégzést, és úgy akasztották fel őket, mint közönséges bűnözőket, miután az oroszok átverték a magyarokat és – ígéretük ellenére – kiadták a hadifoglyokat a császári udvarnak.
Az aradi tizenhármak
Az udvar 1849. október 6-án a magyar Golgotán, Aradon kezdte a megtorlást. A kivégzéseket alaposan megtervezték, még a sorrendet is gondos mérlegelés után alakították ki. A számításaikat Török Ignác húzta keresztül, akit nem sikerült felakasztani, ugyanis szívrohamot kapott, mielőtt a hóhér végezhetett volna vele.
Haynau kicsinyes bosszúját azzal koronázta meg, hogy Vécsey Károlynak végig kellett néznie társai kivégzését, ezért őt akasztották fel utolsónak. A vértanú tábornokok sorban elbúcsúztak egymástól, Vécseynek már nem volt kitől búcsút vennie, ezért a legenda szerint Damjanich holttestéhez lépett és megcsókolta Damjanich kezét, (bár ezt korabeli források nem támasztják alá).
Szintén ezen a napon végezték ki az első felelős magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost, aki ezzel megnyitotta a mártír miniszterelnökök sorát, mely a XX. században igen sok hazafival bővült, míg az árulásért – csak úgy, mint ’48 után – ismételten bársonyszék és jó fizetés jutott.
A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.
– Schweidel József szavai sajnos épp oly igazak a XX. és a XXI. századra, mint az ő korára.
A Habsburgok végül mindössze négy tábornak adták meg a nekik kijáró bánásmódot, és rendelték el a golyó általi kivégzést. 12 katona állt fel velük szemben töltött fegyverrel, parancsnokuk kardjával intett és a lövések eldördültek.
- Lázár Vilmos, főtiszt (ezredes),
- Gróf Dessewffy Arisztid, tábornok,
- Kiss Ernő, tábornok,
- Schweidel József, tábornok.
Kiss Ernő kivételével mindhárman élettelenül buktak a földre. Kiss-t a vállán érte a lövés, így a kivégzőosztag odalépett hozzá, és közvetlen közelről ismét tüzeltek.
A félhatos kivégzéseket követték az akasztások, reggel 6 órakor. A felakasztottak névsora:
- Lovag Pöltenberg Ernő, tábornok,
- Török Ignác, tábornok,
- Láhner György, tábornok,
- Knezich Károly, tábornok,
- Nagysándor József, tábornok,
- Gróf Leiningen-Westerburg Károly, tábornok,
- Aulich Lajos, tábornok,
- Damjanich János, tábornok,
- Gróf Vécsey Károly, tábornok.
Igazi, közönséges mészárosokhoz híven, a kivégzések után az elítéltek holttestét közszemlére tették. Október 6-án este az agyonlőtt tábornokokat a sáncárokban, a felakasztott vértanúkat pedig a vesztőhelyen temették el. Mivel a kivégzettek ruhái a hóhért illették, ezért a felakasztottak testét levetkőztetve a bitófa tövébe helyezték, majd melléjük döntötték a bitófák oszlopait.
Kiemelt kép forrása: ujbuda.hu
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!