„A Fidesznél csak a Fidesz a jobb”, így kezdte napirend előtti felszólalását Orbán Viktor miniszterelnök a Parlament tavaszi ülésszakának kezdetén. Egy valóságos sikerpropagandát és ígéret-cunamit hallhattunk. Számos ponton megismételte múlt szombati évértékelőjén tett állításait.
Hosszasan sorolta, hogy mely szektorban mekkora béremelést hajtottak végre, egyebek mellett elmondta, hogy a vízügyes dolgozók bére 30 százalékkal emelkedett, erről éppen a napokban írtunk portálunkon is. Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke dolgozói információkra alapozva azt állította, hogy ez nem igaz, s valójában csak mintegy 10 százalékos emelésről van szó.
Nem mondott igazat a kormány a vízügyes dolgozók béremeléséről (+VIDEÓ)
A miniszterelnök beszélt továbbá: a munkáshitelről, a vidéki lakásfelújítási támogatásokról, új budapesti kollégium építéséről és további gazdasági lépésekről. Rátért a tanárok béremelésére, az orvosok fizetésére, és azt mondta, a kormány az egészségügyre 330 milliárddal többet ad, mint az előző évben. Szerinte nagy bérfejlesztést hajtanak végre a rendvédelemben is.
Külpolitikai kérdésekről is beszélt
Orbán szerint Brüsszelben a magyar ellenzéki pártok is „perben állnak Magyarországgal”, kivéve a Mi Hazánkat. Ugyanis a balliberális pártok – köztük a Tisza is – azon vannak, hogy a Magyarországnak járó EU-s pénzeket ne kapjuk meg.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a kormány nem fogadja el a brüsszeli migrációs paktumot, és az Európai Bizottság által kiszabott bírság még „így kevesebb kárt okoz, mint ha beengednénk a migránsokat.”
Kifejtette gondolatait az orosz–ukrán háborúról is, szerinte a tűzszünetet és a békét nem Európa fogja eldönteni, de Ukrajna EU-tagsága európai kérdés, és semmilyen feltétele nincs meg Ukrajna tagságának.
Összességében pedig 2025-öt a politikai és a gazdasági áttörés évének nevezte.
Jöttek az ellenzéki reakciók is
Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke szerint Orbán Viktor párhuzamos valóságban él, kiemelte, hogy pártja a jó ügyeket támogatni szokta, például a családpolitikai javaslatokat, de tovább is mennének. Toroczkai szerint mindenkit támogatni kell, akik gyermeket nevelnek, és foglalkozni kell a meddő párokkal. „Nagyon jó lenne, ha velük is foglalkoznának” – fűzte hozzá.
Beszélt a végrehajtó-maffiáról, az általuk megkárosítottakat szerinte kártalanítani kell; ha már az Egyesült Államokat emlegeti Orbán Viktor, akkor érdemes lenne átvenni onnan azt is, hogy ott kárpótolják a Covid-oltást fel nem vett dolgozókat. Számon kérte a kormányon, hogy az elmúlt 15 évben semmit nem tettek azért, hogy csökkentsék a bürokráciát.
Majd elmondta, a közbiztonsági helyzet nem jó, hiába kozmetikázzák ezt statisztikával. A határvédelem is hiányos, mert rosszak a fizetések, ilyen alacsony bérekért senki nem kockáztatja az életét, főleg úgy, hogy vissza se lőhetnek. Toroczkai szóba hozta a korrupció problémáját is, fontos kérdés, és a Mi Hazánk mindig támogatni fogja, ha a kormány fel akar lépni a külföldi befolyásolás ellen, jöjjön ez akár keletről vagy nyugatról, de itthon is bőven van tennivaló a korrupció ügyében.
Az Európai Ügyészséghez való csatlakozás helyett létre kell hozni egy magyar korrupcióellenes szervet.
A Mi Hazánk évek óta várja, hogy előrelépés legyen a készpénzhasználati jog ügyében is, nem elég erről beszélni, végre konkrét tettekre van szükség. Reagált a miniszterelnök évértékelőjén elmondott, Pride kapcsán tett kijelentésére is. „Jobb később, mint soha” – jelentette ki.
Örülnek, hogy évtizedek után végre belátta ezt Orbán Viktor, de remélik, hogy ez nem csak az idei évre vonatkozik, ígérjék meg, hogy soha nem lesz Pride ebben az országban.
„Ha tényleg komolyan gondolja, akkor meg kell szüntetni, hogy ilyen lobbicsoportok érzékenyítsék a társadalmat, itt jogszabályokat is kell változtatni”
– nyomatékosította. Felszólalását Kárpátaljával zárta, megkérdezte Orbán Viktort, amennyiben a miniszterelnök beszél Trumppal vagy Putyinnal, egyetlen alkalommal kérdezte-e őket Kárpátaljáról? Mint ismert, a Mi Hazánk azt szeretné, hogy az ukrán rezsim érvényesítse a legitim 1991-es népszavazást, amely arról döntött, hogy Kárpátalja autonómiát akar, azon belül pedig a beregszászi járás egy kifejezetten magyar autonómia legyen.
A Fidesz partnert talál az árstopokban az MSZP-ben
Jámbor András képviselő is szót kapott a Párbeszéd frakciójától, aki főként végrehajtási ügyekről beszélt, hiányolta az információkat a Völner-Schadl ügy vonatkozásában, szorgalmazta a rendszer megváltoztatását. Lukács László, a Jobbik frakcióvezetője szerint a fő probléma, hogy nincs elég rendőr vidéken. Azt követeli, minden vidéki településre kétszer annyi rendőr jusson, hogy helyreálljon a közbiztonság. Komjáthi Imre, az MSZP képviselője szerint Nagy Márton repülőrajtja egy irgalmatlan pofára esés lett, de az ársapkákat az MSZP is támogatja.
„Tizenöt éve várom azt a napot, amikor a miniszterelnök kiáll a pulpitusra, és őszintén értékeli az ország helyzetét. Minden évben kevesebb az esély, hogy őszintén szembenézzenek a bűneikkel” – mondta Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője. Vadai Ágnes arról beszélt, lassan veszélyességi pótlék jár azoknak a magyaroknak, akik megnézik a miniszterelnök évértékelőit vagy parlamenti felszólalásait. Szerinte nem az „áttörés éve” jön el, hanem az orosz érdekek érvényesítése folytatódik a továbbiakban is.
Orbán Viktor nem kommentálta a Pride örökös betiltását és Kárpátalja helyzetét
Toroczkai László felvetéseire is reagált viszontválaszában Orbán Viktor, köszönetet mondott a határvadászoknak, de – azon túl, hogy fontos kérdés a rendvédelem – érdemben nem válaszolt. A magyar korrupcióellenes ügyészség ötletével nem értett egyet.
A Pride örökös betiltását nem kommentálta, ahogy a Kárpátaljával kapcsolatos kérdésre sem válaszolt.
(Kiemelt kép: Huszti István / Telex)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!