Már a rendőrökkel is összecsaptak a tüntetők, akik Macron nyugdíjreformja ellen mentek utcára. A francia elnök ugyanis két évvel megemelte a nyugdíjkorhatárt, 62 évről 64 évre. Tehát a francia nyugdíjkorhatár még így a magyar alatt van, őket ez mégis cselekvésre sarkalja.
Az is figyelemreméltó a tömeget szemlélve, hogy a demonstrálók ezúttal nem „színesek” vagy antifák, hanem szinte kizárólag fehérek, ami egy Franciaországban igencsak ritkaságszámba megy. Ez azonban tökéletesen szemlélteti, kiket érint igazán bármiféle nyugdíj- vagy munkareform.
Persze, az érem másik oldalát is meg kell említeni, hiszen éppen a fehér franciák voltak azok, akik az utóbbi fél évszázadban belekényelmesedtek a jólétbe, amiből egy centit nem akartak engedni. A gyermekvállalást is csak „nyűgnek” érezték, és a magasztosabb célok helyett inkább élték a liberális doktrína énközpontú, önző életét. Így a meg nem született francia gyermekeket harmadikvilágbeli importtal pótolta az erre amúgy is hajlamos „francia” vezetés. Ám a néger és arab „rakétatudósok” és „mérnökök” nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, s nem épp a GDP-mutatók voltak azok, melyek az egekbe szöktek a tömeges bevándorlás nyomán.
A sárgamellényesek óta a legnagyobb kihívás
Péntek óta az utcán vannak a tüntetők, vasárnap éjszaka is több ezer ember érkezett az ország minden tájáról a francia fővárosba. Az elégedetlenséget csak fokozta a kormány arroganciája, mely parlamenti szavazás nélkül vitte keresztül a nyugdíjreform tervezetét.
Macron mondjon le!
– követelte a fehér munkásosztály.
Ahogy az a francia tüntetéseknél lenni szokás, az indulatok elszabadultak, a rendőrség könnygázzal és gumibotokkal esett a demonstrálóknak, ami csak olaj volt a tűzre. Párizs ismét lángokba borult, ezúttal viszont nem a „sokszínűség” ünnepelte Marokkó válogatottjának győzelmét, hanem az őshonos kisebbség franciák követelték a nyugdíjreform visszavonását.
A tüntetések más városokra is átterjedtek, jelentős tömeg vonult Bordeaux-ban, Marseille-ben és Nantes-ben is.
A pénzügyminiszter, Bruno Le Maire a tiltakozások kapcsán annyit mondott:
a reformot végre kell hajtani. Az erőszakot nem tolerálhatjuk.
A francia szakszervezeti vezetők erre annyit feleltek, a mozgósítást folytatják, és minden eszközzel azért fognak küzdeni, hogy a kormány meghátráljon.
Magyar Jelen – Reuters
Fotó: Reuters
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!