A Vajdaság Szerbia része, és nem szakítható el az országtól – erről fogadtak el nyilatkozatot a szerb napja alkalmából rendezett központi ünnepségen Aleksandar Vucic szerb elnökségben megjelent szombaton Szávaszentdemeteren.
A nagygyűlésen elfogadott nyilatkozat szerint a Vajdaság a modern Szerbia nemzeti, politikai, alkotmányos és kulturális identitásának elszakíthatatlan része, és ahogyan nincs Szerbia a Vajdaság nélkül, úgy a Vajdaság sem létezhet Szerbián kívül.
A dokumentum szerint a Szerbia északi tartományában zajló események, az elszakadást népszerűsítő mozgalmak és ötletek, a vajdasági nemzetről, nyelvről és egyházról szóló elképzelések „arra kötelezik” a nyilatkozatot, hogy „a társadalmi és politikai életben aktív részvétellel óvjuk meg a szerb állam területi integritását és egységét” .
A szöveg folytatásában a szerzők kiemelik, hogy Szerbia alkotmányából kiindulva – amely leszögezi, hogy Szerbia a szerb nemzet, illetve minden itt élő nemzetiség országa, és hogy Szerbia területe egységes és nem felosztható –, öt pontot fogalmaztak meg a Vajdasággal kapcsolatban.
Az első pont a szerb Vajdaság történelmi fejlődéséről szól.
A második a Vajdaság folyamatos, önálló állammá alakítására vonatkozó kísérletekre és a vajdasági nemzet elképzeléseinek erőltetésére vonatkozik, és kimondja, hogy minden történelmi megalapozottság, valamint, gazdasági, nemzeti és szociális indoklás nélkül, mesterségesen hozták létre a vajdasági szeparatizmust, amelyet eufemisztikusan „autonómiának” neveznek.
A harmadik pontban a Vajdaság második világháborút követő alkotmányos helyzetéről esik szó, arról az időszakról, amikor autonóm tartományból a jogok bővítésével szinte szövetségi tagság vált, majd visszatér a hagyományos politikai-területi autonómia keretei közé.
A pont a 2012 és 2014 közötti időszakot tárgyalja, amikor megállították az elszakadási törekvéseket, és a Vajdaság visszatért alkotmányos keretei közé.
Az ötödik pont a Vajdaságot multikulturális, többnemzetiségű és többvallású közösségként írja le, amely az állampolgárok egyenjogúságára alapozva jött létre.
A nyilatkozat, a szerbek és magyarok viszonyában az utóbbi tíz évben bekövetkezett pozitív változás, évben a kapcsolat nemzeti reneszánszát éli, a legjobb bizonyítéka annak, hogy a Vajdaság autonóm, államosodó modellje nemcsak nem járt hozzá a nemzetközi helyzet feltételéhez, hanem éppen ennek a közösségnek a támogatása volt a tartományban élő nemzeti együttműködés megértése, a harmónia.
🇷🇸 Szerb tisztségviselők szerint nő a szeparatista érzelmek és a Vajdaság függetlenségének támogatottsága.
Aleksandar Vučić elnök azzal vádolta a szeparatistákat és az ellenzéket, hogy a Vajdaság elszakadását, a vajdasági köztársaság létrehozását és a Vajdaság bevezetését keresik… pic.twitter.com/yMYAl2zYqF
— kos_data (@kos_data) 2025. február 7
A Vajdaság az európai értékek megtestesítője, mindazon állampolgárok közössége, akik a területén élnek; ezek a modern Szerbia nemzeti, politikai, alkotmányos és kulturális identitás el nem szakítható része – olvasható a dokumentumban.
A nyilatkozat szerint más, feldaraboló, autonomista, sőt szeparatista és szerbellenes tartalmak népszerűsítése végletesen „szemérmetlen” , következésképpen a Vajdaságot megalapozó „nagy eszmék” teljes tagadását jelenti.
„A Vajdaság nem csak Szerbia része, a Vajdaság maga Szerbia, a Vajdaság egy név, Szerbia pedig a vezetéknév, és ahogy nincs Szerbia Vajdaság nélkül, úgy a Vajdaság sem létezhet Szerbián kívül” – zárul a nyilatkozat.
A szerb elnök a nyilatkozat elfogadására buzdította a mintegy 120 ezer résztvevőt. A jelenlévők végül közfelkiáltással támogadták a dokumentumot. Ezt követően a deklarációt elküldik a szerbiai képviselőháznak, hogy a törvényhozás is megvitassa és megszavazza.
MTI
Kiemelt kép forrása: X.com
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!