Van néhány meglepő dolog az 52 pontos dokumentumban.
A G20 egy olyan szervezet, amely a világ legnagyobb gazdaságait köti össze. Közéjük tartozik Argentína, Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Japán, Mexikó, a Koreai Köztársaság, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika, Törökország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és az Európai Unió. Ezenfelül állandó vendégként vesz részt Spanyolország is a találkozókon és a novemberben tartott ülésük után kiadott nyilatkozat tartalmaz néhány izgalmas dolgot:
„Elismerjük, hogy a kiterjedt COVID-19 immunizálás globális közjó, és előmozdítjuk erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy időben, méltányos és egyetemes hozzáférést biztosítsunk a biztonságos, megfizethető, minőségi és hatékony vakcinákhoz, terápiákhoz és diagnosztikához.”
A tanácskozáson kiemelt figyelmet kaptak a koronavírus elleni vakcinák. Szerintük fontos lenne a vakcinákhoz való egyetemes hozzáférés, ennek érdekében támogatják a készítmények közös fejlesztését.
„Elismerjük a helyi és regionális egészségügyi termékek gyártási kapacitásának és együttműködésének, valamint a fenntartható globális és regionális kutatási és fejlesztési hálózatok megerősítésének szükségességét.”
Vagyis fontosnak tartják a helyi és regionális termelési kapacitás megerősítését annak érdekében, hogy világszerte javuljon a gyógyszerekhez való hozzáférés.
A G20-ak emellett nemzetközi párbeszédet szorgalmaznak a szilárd globális digitális egészségügyi hálózatok létrehozásáról a jövőbeli világjárványok megelőzésére és az azokra való reagálásra irányuló erőfeszítések részeként.
„Megerősítjük elkötelezettségünket amellett, hogy a nemzetközi együttműködés szellemében és a nemzeti politikákkal, jogszabályokkal és körülményekkel összhangban támogassuk a bevándorlók – beleértve a migráns munkavállalókat és menekülteket – teljes körű bevonását helyreállítási erőfeszítéseinkbe, biztosítva az emberiség teljes tiszteletben tartását. (…) Támogatjuk a származási, tranzit- és célországok közötti együttműködés erősítését. Folytatjuk a migrációról és a kényszerű lakóhelyelhagyásról szóló párbeszédet a következő elnökségekben.”
Tehát a bevándorlás megállításáról szó sincs, inkább támogatják bevonásukat a helyreállítási erőfeszítéseikbe. Talán ezért kezdték már lecserélni harmadik világbeliekre a magyar munkaerőt.
A csúcstalálkozó részeként a tagok egy mangrove-ültetvényre is ellátogattak, mielőtt „leghatározottabban” elítélték Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.
A nyilatkozat szerint a legtöbb tag határozottan elítéli az ukrajnai háborút, és hangsúlyozták, hogy az óriási szenvedést okoz, és súlyosbítja a globális gazdaság jelenlegi törékenységét.
Kiemelt kép: Deutsche Welle
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!