Ma Magyarországon elvileg 40 órás egy munkahét, ezt bizonyára mindenki tudja. De nagyon sokan tapasztalják a saját bőrükön, hogy az övéké bizony nem annyi. Pontosabb tehát, ha úgy fogalmazunk :”papíron” 40 óra. Egyrészt vannak, akik nem tudnak megélni 40 órából, és ezért vállalnak túlórákat, de vannak, akik nem akarnak túlórákat vállalni, mégis kényszerítik őket.
Bár vannak kutatások, amelyek arról szólnak, hogy a 40 órás munkahét “nem az emberi szervezet számára van kitalálva”, akkor mit szólunk akkor, ha a valóságban ennél is többet kell dolgozni?
Huong Dinh, az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatója úgy döntött, utánajár, hogy a jelenség milyen hatással van a szervezetre. Ehhez egy ausztrál felmérést, a HILDA-t (Household Income Labour Dynamics of Australia Survey) használta fel, melyben nagyjából 8 000 munkavállaló vett részt. A kutatásban az alanyok munkahelyen és otthon elvégzett munkáját, valamint fizikai és szellemi egészségét vizsgálták.
A szakértő szerint a boldogság a munkaórákhoz viszonyítva egy fordított U-alakú grafikont ír le.
Ez azt jelenti, hogy azok, akik túl keveset dolgoznak, haszontalannak érzik magukat, vagy nem keresnek eleget, tehát elégedetlenné válnak. A sok munka viszont hasonlóan ártalmas, elsősorban a stressz és a fáradtság miatt.
Az elemzés alapján az átlag számára a fordulópont valahol 39 óra tájékán van.
Magyarországon viszont még a 40 óra is problematikus, ismerjük azt a gyakorlatot, hogy sok helyen az ebédszünet idejével is “játszadoznak”, vagy azt, hogy kétfajta jelenléti ív van. Egyik, a törvény szerinti, a másik pedig már kevésbé…
A Mi Hazánk szerint legyen cél a valódi 40 órás munkahét
„Legyen cél a valódi 40 órás munkahét, és az, hogy senkit se kötelezhessenek akaratán kívül túlórákra! Ma Magyarországon papíron 40 órából áll egy munkahét, gyakorlatban ez azonban nagyon sok helyen egészen máshogy van. Túl azon, hogy sokan nem tudnak megélni heti 40 óra munkából, kénytelenek túlórát vállalni, de vannak olyan esetek, amikor bizonyos okokból nem akar túlórát vállalni egy munkavállaló, mégis fenyegetik, zsarolják, ha nem vállalja el, akkor retorzió éri, vagy kirúgják” – mondta legújabb TikTok- videójában Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.
Mint mondta, a Mi Hazánk Mozgalom szeretné a figyelmet felhívni arra, hogy valami nagyon nincs rendjén ebben a kérdésben. Azt szeretnék, hogy legyen 40 órás a munkahét tényleg, lehessen megélni 40 óra munkából, túlórára ne kötelezzenek senkit akaratán kívül, az csak önkéntes alapon képzelhető el. Azt képviselik továbbá, hogy közelíteni kell a bruttó és a nettó béreket azért, hogy tényleg meg lehessen élni Magyarországon 40 órás munkahétből.
„Megbecsülést a magyar dolgozóknak, rendszerváltást a munka világában!”
– összegezte Lantos János.
@mi_hazank_mozgalom #nekedbe #neked #mihazankmozgalom #mihazank #lantosjános #munka #túlóra #40órásmunkahét
(Kép: hrportal.hu)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!