Ne vesszen több Mohácsnál – mondja Bernáth Csilla, a Mi Hazánk Mozgalom mohácsi polgármesterjelöltje, ki a napokban jelentette be, a szeptemberi időközi választáson megméretteti magát. Portálunk sajtótájékoztatója után kérdezte elképzeléseiről, terveiről, hogyan látja, milyen a közhangulat a városban azután, hogy nagy visszhangot kiváltó módon Csorbai Ferenc, az MSZP jelöltje úgy győzött tavaly októberben, hogy a kampány hajrájában tragikus hirtelenséggel elhunyt a polgármesteri szék fő várományosa, Szekó József. Arról beszélt is beszélt, hogy valójában sem a Fidesz, sem a baloldali összefogás győzelme nem hozná meg a nyugodt fejlődés lehetőségét Mohácsnak, éppen ezért jelentkezett be a polgármesteri székért.
– Időközi választások lesznek Mohácson, de pontosan mi történt? Az ország arról hallott, hogy az MSZP jelöltje, Csorba Ferenc tavaly októberben nem lépett vissza a Fidesz jelöltjének halála után, ami igencsak nagy felháborodást keltett, eddig bírta ez a felállás?
Az őszi önkormányzati választások hajrájában hunyt el városunk polgármestere, Szekó József. Mivel ez a jelöltállítási időszak lezárultával történt, a Fidesz-KDNP nem tudott új jelöltet állítani a helyére. Az MSZP színeiben induló Csorbai Ferenc nem lépett vissza, így – egyedüli indulóként – Mohács polgármesterévé vált. Júliusban viszont a fideszes többségű képviselőtestület – beváltva ígéretét – feloszlatta magát, hogy új választást kényszerítsen ki.
– Az ember azt gondolná, a jelenlegi polgármester nem fog újraindulni a történtek után. Vagy mégis?
A jelenlegi felállás szerint már függetlenként, de a baloldali összefogás – és a maradék Jobbik – támogatásával méretteti meg magát. Vele szemben a jelenlegi alpolgármester, Pávkocsis Gábor indul a Fidesz-KDNP színeiben. A Mi Hazánk jelöltjeként harmadikként pedig magam is ringbe kívánok szállni.
– A bemutatkozó sajtótájékoztatóján elhangzott, ha a balliberális tömb, de akár a Fidesz jelöltje is győzne, az állóháború tovább folyna, ami semmiképpen nem tenne jót Mohácsnak. Tényleg ennyire eldurvult a mohácsi közhangulat?
Csorbai Ferenc többek között a közösségi médiát is segítségül hívva folyamatosan beszámolt a Városházán zajló eseményekről. Ez sokakban ellenérzést váltott ki a Fidesz-KDNP-val szemben. Aztán Pávkovics Gábor blogot indított és a saját szemszögéből is feltárta a történéseket. A korábban jelentős jobboldali fölénnyel rendelkező Mohács immár két táborra szakadt. Ugyanakkor létrejött egy – véleményem szerint – nem elenyésző számú kisebbség, akik nem kívánnak részt venni a sárdobálásban és inkább csendben hátrahúzódva, a választások teljes elkerülését fontolgatják.
– Azért az önkénytelenül megfogalmazódik az emberben, az az MSZP-s jelölt, aki erkölcsileg finoman szólva is kétes körülmények között nyert tavaly ősszel, és most újraindul, ez nem háborítja fel a választókat?
Valahol döbbenetes, de van egy réteg, akiket ez nem zavar. Facebook-oldalakon látható, hogy sokan bizalommal fordulnak felé, és van egy olyan attitűd, hogy aki nem akar a Fideszre szavazni, az biztos, hogy beáll mögé. Még akkor is, ha úgy gondolta régebben, hogy soha baloldalra nem akar szavazni,
számukra viszont az a jó hírünk, hogy jobboldaliként sem kell baloldalra szavazniuk, most már van valós jobboldali alternatíva.
– Mi volna ez a harmadik alternatíva itt Mohácson?
Tulajdonképpen a patrióta, helyi alapokon nyugvó gazdaság megteremtése. Erős városőrség megalakítása, egy nyugodt környezet létrehozása, nem szállunk be semmiféle vitába és mocskolódásba, a munkákra kívánunk összpontosítani. Mint sajtótájékoztatómon említettem, az idősek gondozása mellett kiemelt ügy a gyerekeké, a jövő generáció nevelése, mert a családtámogatás nem képzelhető el a mai liberális gondolkodásmóddal. A fiatalok nagy része egyáltalán nem akar családot, sajnos a liberális korszellem nagyon nagy hatást gyakorol a lelkekre, többek között ezért is gondoltam, hogy nekem is ki kell állnom, mint háromgyerekes családanya.
– A városőrség egyfajta rendvédelmi problémára kíván reagálni? Mi is ez pontosan?
Polgárőrség most is működik önkéntes alapon. A városőrség az ásotthalmi minta alapján a mezőőrséghez hasonló. Lényegében járőrözéssel foglalkozna, a játszótereken rengeteg a rongálás, a tönkretett játékok, de a kevésbé központi helyen lévő lakóingatlanok védelme is fontos feladat. Ezeken a helyeken mindenképpen szükség van ilyesmire. A közterületen folyó drogterjesztéssel és a kisebb szabálysértésekkel szemben is fel kívánunk lépni.
– Imént említette, a liberális szemléletmód károsan befolyásolja a fiatalok világképét, de polgármesterként milyen konkrét eszközei lennének ennek megváltoztatására?
Mindenképpen kisebb korban kell elkezdeni, ez nyilván egy hosszabb távú folyamat. Az, hogy a Facebook mindenkit lekorlátoz, aki neki nem tetsző véleményt formál, azt is nagyon károsnak tartom. Ugyanis manapság elsősorban mindenki onnan tájékozódik, ott tölti idejét. Mondhatni, ott élik virtuális világukat, és azt gondolják, ez a való világ, pedig nagyon nem. A Mi Hazánk korábban felvetette már, szükséges volna létrehozni egy olyan magyar közösségi portált, ahol nem tiltanak ki senkit véleménye miatt. De visszatérvén Mohácsra, ha gyerekkorban elkezdjük a nevelést, önköltséges alapon, vagy legalábbis nagyon kedvező áron, azt különféle élményalapú kalandtáborok formájában képzeljük el. Mondhatni amolyan „falusi turizmus” – féleség, ahol egy mintafarmon mutatnánk be a gazdálkodás alapjait. Persze „eladható”, modern formában, hogy ne azt érezzék, mintha visszamennénk az időben, hanem hogy észrevegyék, a fenntartható fejlődés alapja a természettel való együttélés. Hiszen, ha kipusztítunk mindent magunk körül és csak gyomirtószeres és műtrágyás gazdálkodásban, vagy a háziállatok antibiotikumos takarmányozásban gondolkodunk, nem nagyon kell csodálkoznunk, hogy egyre betegebbé válunk mind testileg, de lelkileg is.
– Ezek szerint ez a fajta nevelés és szemlélet az eddigi városvezetők eszköztárából hiányzott?
Nem vettem észre, hogy ez fontos lett volna bárkinek is, valahogy ezt mindig ráhagyták a szülőkre, ami bizonyos fokig érthető is, hiszen mégis ők nevelik gyermekeiket, de lényegében mégis fontos lenne közösségi szintén hazafias gondolkodásra nevelni őket, mesélni nekik őseinkről és hőseinkről. Ez már egy átfogóbb és visszatérő probléma, hogy nincsenek például filmjeink a magyar történelem hőseiről. Ezeket meg kellene filmesíteni, mert manapság egy gyereknek ez sokkal többet számít, egy iskolás korúnak is, ha valamit a filmvásznon lát, kézzelfoghatóbb közelségbe hozza magához, mintha iskolában tanulja a leckét. Jobban hat az érzékekre, tehát igenis, hazafiasságra lehet nevelni is.
– Szólt arról is, hogy az élelmiszeripar fontos jelentőséggel bír a mohácsiak életében, milyen problémák vannak ezzel kapcsolatban?
Van Mohácson élelmiszeripar, ezek vállalkozások kezében vannak. Mi leginkább azt szeretnénk, ha egy helyi alapokon nyugvó önkormányzati, városi kézben lévő élelmiszeripar jöhetne létre. Ezzel a helyi vagy környékbeli gazdák terményeinek a felvásárlását végeznénk. Nem egy nagy beszállítónk lenne, hanem azok, akik odafigyelnek az alaptermékek minőségére. Az élelmiszeripar a mezőgazdaságtól, a termőföldtől indul. Ha az alapanyag rossz, akkor nem tudunk nagyot alkotni az élelmiszeriparban sem. Mindenképpen olyan élelmiszeriparra van szükség, ami a kicsiket támogatja és a minőségi magyar élelmiszer előállítást ösztönözi.
– Milyen eredménnyel lenne elégedett, csak a győzelem elfogadható?
Nyilván a győzelemre törekszünk, fel is vagyunk készülve, és ehhez megkapok minden segítséget a Mi Hazánktól. Ha arra kerül a sor, nem ijedünk meg egy győzelemtől, az egészen biztos. Ahogy István király is mondta Imre hercegnek írt intelmeiben, tanácsot csak attól, aki arra érdemes. Szerintem erre a legérdemesebb ember ma, tehát a városvezetésre, hogy miképpen lehet élhetővé tenni egy települést és jó közérzettel ott élni, az Ásotthalom polgármestere.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Ismerjük mindannyian a magyar közmondást, a kesernyés vigasztalást, „több is veszett Mohácsnál” mi viszont azt üzenjük, és ez kampányunk jelszava is, biztos sok helyen fognak vele még találkozni a mohácsiak, „ne vesszen több Mohácsnál.”