Arcát és nevét vállalva szólalt meg napjaink egyik legnagyobb közéleti botránya kapcsán Baranyai Balázs külföldön élő balettművész. Bár nem nevezi néven Varnus Xavért, az Ultrahang Plusz csatornának adott másfélórás beszélgetés alapján egyértelmű, hogy az orgonistáról beszél, aki az ő családtagját is behálózta. Baranyai részletesen beszél arról, hogyan vadászott a művész a fiatalkorú fiúkra, hogyan épült be családokba, nyerte el a családtagok, szülők bizalmát is. Majd amikor a fiúk már nem kellettek, hogyan dobta el őket, újabb traumát okozva, amelyből többen nem is álltak talpra soha.
Szerkesztőségünket is többen megkeresték, köztük áldozatok is. Csak eddig a napig tizenhárom olyan történet van a birtokunkban, melyek szereplőiről vagy saját maguk vagy közvetlen tanúk állítják, hogy 14-16 éves korukban Varnus Xavér szexuális vágyai kielégítésére használta őket. A mai nappal már háromról tudjuk elmondani közülük, hogy életük derékba tört, és fiatalon meghaltak. Ketten önkézzel vetettek véget az életüknek.
A látóterünkbe került esetek nagy része a kilencvenes években történt. Ez azt jelenti, hogy bár 2002-ig, ha egy felnőtt egy 18. életévét be nem töltött, vele azonos nemű személlyel létesített szexuális viszonyt, bűncselekményt követett el, az elévülési idő miatt Varnusnak a törvény öklétől nem kell tartania.
Ezekben az esetekben legalábbis nem. Még akkor sem, hogy több történetből tapasztalt jogászok álláspontja szerint egyértelmű a befolyással való visszaélés, ami büntetendő lenne, belegyezési korhatár ide vagy oda.
Kivételt képezhetnek azok az ügyek, amikor gyermekotthon lakója vált alkalmi partnerré, ellenszolgáltatás fejében. Ilyen ügy is szerepel már tanúvallomásban, amely ráadásul jóval frissebb. Egyszóval a Lakatos Márk nevével fémjelezett ügy még akár a neves orgonaművészig is elérhet.
Több hét elteltével, áldozatokkal, “szemtanúkkal”, az orgonistát jól ismerőkkel beszélgetve az a kép rajzolódik ki, hogy három áldozati körről beszélgetünk. Az egyik esetben olyan fiatalkorú fiúkról, akik zenét tanultak, példaképüknek tekintették Varnust, és óriási ajándék volt a számukra, hogy figyelmét feléjük fordította, foglalkozott velük, zenei pályájukat segítette. Többen úgy váltak áldozattá, kerültek a művész hálójába és váltak szexuális játékszerévé, hogy valójában nem volt homoszexuális hajlamuk. Azóta családjuk van, gyermekeik születtek.
Egy másik kör a tágabb művészvilág, fókuszban a balettintézettel, fiatal művészek családtagjai vagy koncerteken megjelenő rajongó fiatalkorú fiúk.
A harmadik, legkiszolgáltatottabb körhöz az alkalmi partnerek tartoznak. Ide sorolható a Hűvösvölgyi Gyermekotthon volt neveltje, akivel a gyanú szerint még az is megesett, hogy saját nyitott sportautójával vitte vissza az intézetbe a művész. Az intézet büntetőeljárásban lehetséges tanúként megjelölt dolgozói szerint a 16 éves fiú első alkalommal még azt sem tudta, kinél járt. Miután az orgonista felvilágosította, büszkén dicsekedett, milyen híres emberrel volt együtt. A nevelők egyértelműen gyermekprostitúciót emlegetnek.
Baranyi Balázs az Ultrahang Plusz-csatornának adott interjúban az első áldozati körről beszél. A külföldön élő balettművész családjába is beférkőzött az orgonista, ő azt sejti, hogy a nála fiatalabb családtagja volt a célszemély, aki akkoriban 15 éves volt. Baranyi úgy fogalmaz, éppen ilyen megnyerőnek, nyájasnak képzeli az ördögöt – mint ahogy őket is megnyerte akkor magának. Baranyai is sok időt töltött a művésszel – ahogy fogalmaz, de megúszta. Ő nem lett áldozat. Holott Xavértól többektől azt hallottuk, hogy magabiztosan és türelmesen várt, mondván, “mindenki meleg, csak még nem tud róla”.
A balettművész szerint az a legszörnyűbb a dologban, hogy nyílt titok volt, és mindenki pontosan tudta, mikor kivel van együtt a művész, és a partnerek mindig fiatalkorú fiúk voltak.
Amikor éppen ráunt valamelyikre, a lehető legtriviálisabb módon dobta. Az volt a probléma, hogy addigra már sokan annyira szerelmesek lettek belé, hogy tulajdonképpen szilánkokra törtek. Ezután jöttek az emberi tragédiák
– fogalmaz.
Ilyen tragédiákat mi is be fogunk mutatni, nem is egyet…
Baranyi három olyan áldozatot írt körül, akik élete derékba tört.
A másfél órás interjúban a balettművész mesél a balettintézet melletti művészklubról és egy Thököly úti lakásról is, amely kapcsán következő riportunkban további súlyos részleteket is megtudhatnak.
Folytatjuk!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!