Jövőre 30 éves lesz Magyarország egyik legnépszerűbb nemzeti rock együttese a Romer, azaz a Romantikus Erőszak. Hogyan telnek a zenekar mindennapjai a drasztikus lezárások feloldása után másfél évvel? Mi várható október 22-én a fővárosi nagykoncertjükön? Körvonalazódik-e a nemzeti előadóművészek, zenekarok között az új generáció? A csapat fáradhatatlan frontemberét, Sziva Balázst többek között ezekről és a Magyar Jelen YouTube-csatornáján hamarosan debütáló új műsoráról is kérdeztük.
Másfél év telt el a nagy rendezvénytilalom időszaka óta. Hogyan látod most a zeneipart és benne magatokat. Visszaállt-e az „eredeti” állapot?
– A nagykoncertek szépen lassan kezdenek a korábbi nézőszámokkal működni, de sok minden átalakult. Az egyik ilyen például a jegyelővétel. Az emberekben továbbra is benne van a bizonytalanság, amit csak még jobban erősít a közelben dúló háború és a toronymagas infláció. Az elővételes jegyekről vagy teljesen leszoktak, vagy csak egy-két héttel a koncertek előtt váltanak belépőt.
Számos együttes kénytelen volt megválni olyan stábtagoktól, háttéremberektől, akik a fellépések lebonyolításához elengedhetetlenek, de a közönségnek nem feltétlen tűnik fel a munkájuk. Ti, hogy vészeltétek át ezt az időszakot?
– Igen, általános jelenség, hogy tapasztalt, szakképzett hangtechnikusok, fénytechnikusok, road-ok hagyták el a pályát és helyezkedtek el máshol a bizonytalanná vált megélhetésük miatt. Nem látom tisztán, hogyan lehetne pótolni őket. Mi soha nem rendezkedtünk be arra, hogy csak a zenélésből éljünk meg, így ez a része nálunk nem okozott áthidalhatatlan problémát, ugyanúgy dübörgünk tovább.
Hogyan látod a magunk mögött hagyott nyári fesztiválszezont?
– Maga az egész rock műfaj nem a 2020-as évek elején éli a fénykorát. Kimondottan nemzeti irányultságú, szövegileg ilyen témákat feszegető rock, vagy akár rap formációk sem tűnnek fel mostanában, de a korábbi években megismert zenekarok tábora kitartott a bandák mellett. Voltak jó nyári fellépéseink, például a Völgyfesztiválon, amely néhány év alatt egész jól kinőtte magát. Ugyanilyen fontos számunkra az idén elmaradt Magyar Sziget is, amelyen a megszokott nevek mellett legutóbb olyan mainstream előadók is játszottak, mint a Tankcsapda, vagy a Kowalsky meg a Vega és amely jövőre remélhetőleg újra megrendezésre kerül majd. Nagy kérdés viszont, hogy hosszabb távon mi lesz a vidéki klubkoncertekkel. Ezeket klubok nélkül nehéz megrendezni és
a rendezvénystop alatt a vidéki helyszínek közül többen ellehetetlenültek és voltak, akik kénytelenek voltak bezárni.
Az sem könnyíti meg a helyi koncertszervezők dolgát, hogy a vidéki fiatalok egy része manapság vagy a fővárosban, vagy külföldön keresi a boldogulást.
Hamarosan újra Budapesten léptek fel, a Barba Negra-ban. Mire érdemes készülni?
– Sok éves hagyomány, hogy minden évben október 22-én, a forradalom és szabadságharc évfordulójának előestéjén koncertezünk, a Barba Negra-ban. Az előjelek alapján idén is rengetegen lesznek. Ezekre a nagyszabású bulikra mindig hívunk vendégzenekarokat is. Idén kölyökkorunk egyik meghatározó együttese, a 40 éves pályafutását ünneplő Oi-kor előtt azzal tisztelgünk, hogy őket és csak őket látjuk vendégül, pont azért, hogy teljes programmal állhassanak színpadra, ami egy nagyjából másfél órás műsort jelent.
A Barba Negra egyébként a legnagyobb rock klub jelenleg a fővárosban, ahol a Romerrel már a tizedik fellépésünket hozzuk össze együtt a közönségünkkel, ami ha úgy tetszik szintén egy jubileum. 2013 tavasza óta már több, mint egy évtizedes, példaértékűen tisztességes emberi és üzleti kapcsolat fűz minket ehhez a helyhez. Ennek alapvetően így kéne működnie, hiszen ők azt tűzték a zászlajukra, hogy a dallamos poprock-tól a black metal-ig minden olyan élőzenei produkciónak fellépési lehetőséget nyújtanak, akik a hely méretéhez megfelelő nagyságú tömegbázissal rendelkeznek.
Ugyan az elmúlt három évtizedben a legismertebb fővárosi helyszíneken is felléptünk már, még az azóta lebontott legendás Petőfi Csarnokban is, de cifra sztorikat tudnék mesélni arról, hogy sokszor milyen láthatatlan falakba ütköztünk és néha a sors keze is közrejátszott abban, hogy játszhassunk, még annak ellenére is, hogy a lemezeink rendre a hazai lemezeladási listák élbolyában landoltak.
Volt olyan például, hogy még a Gyurcsány-érában, egy évvel a 2006 őszi események után helyszínt kerestünk az évvégi koncertünknek, ami az akkori viszonyok között nem volt valami egyszerű. Közös népzenész, valamint rögbis barátokon keresztül eljutottunk egy korábbi magyar válogatott rögbi játékoshoz, aki az Almássy Téri Szabadidőközpont igazgatója volt akkor. Leültünk beszélgetni és egyszer csak keserűen elkezdte mesélni, hogy hiába volt egy tíz évre szóló szerződésük a házra, nagyon kiszúrtak velük, mert az erzsébetvárosi önkormányzat két év után egyoldalúan felmondta azt, mert eladták az épületet egy egyetlen napja alapított cégnek, így pár hét múlva menniük kell. Ez is azok közé a hetedik kerületi szocialista polgármester, Hunvald -féle ingatlanpanama gyanús ügyletek közé tartozott, amelyekben később több eljárás is indult. Szóval végül megkaptuk a helyszínt a koncertre, de ebben persze nyilván volt némi fricska is az igazgató részéről a szoclib irányítású önkormányzat felé. Így esett, hogy 2007.december 30-án a mi rendezvényünk zárta azt a kultikus intézményt.
Nem mindenkinek nyerte el a tetszését a most következő, 2023. október 22.-i esemény sem…
– Ha a hazai, úgynevezett Antifa közösség Facebook-bejegyzésére gondolsz hallottam róla és az elmúlt években már nem ez az első ilyen velünk kapcsolatban. A Romer már olyan szinten benne van a köztudatban, hogy mást ne mondjak megszólalnak a számaink egy MMA harcos bevonulózenéjeként éppúgy, mint egy esküvőn, vagy, hogy a lemezborítóinkat, a dalszövegeink sorait rengetegen magukra tetováltatják, amik akár megjelennek a futballszurkolók molinóin is. Pár bohóc a legkevésbé sem befolyásol semmit. A rengeteg hülyeséget felböfögő közösségi média és az olyan külföldről pénzelt portálok nélkül, mint a 444 vagy a Telex, ez csak egy néhány fős kocsmai asztaltársaság és ne tévesszen meg senkit: attól, hogy valami nyomtatott betűvel van leírva egy minimális elérésű Facebook profilon, még nem lesz igaz. Alapból nagyon komoly önértékelési problémákkal küzdő, a valóságot érzékelni képtelen, kisstílű alakoknak látom őket, akik már a magyar társadalom totális ellenszenvét is kivívták azzal, hogy külhoni elvtársaik gyáva módon, felfegyverkezve, falkában támadtak egy munkába igyekvő gyanútlan járókelőre az év elején Budapesten.
Ami viszont komoly, hogy új műsort indítasz a Magyar Jelenen.
– Egy popkulturális
beszélgetős műsort fogok készíteni a Magyar Jelen YouTube- csatornájára.
Kizárásos alapon ide, hiszen a zenekart és engem a Facebook már 2014 óta veszélyes személynek bélyegez és elhallgatással sújt, persze a tényszerűséget nélkülözve, minden indoklás nélkül. Úgy gondolom, hogy ebből is látszik, hogy milyen gyenge lábakon áll és mennyire szembe megy a normalitással az az egész világra ráerőszakolni próbált és ennek érdekében az összes elképzelhető felületen az emberekre ömlesztett propaganda, amire még egy dal, vagy egy zenész is veszélyes lehet. A műsor címe egyébként „Egykéthá…és!” lesz.
Mit lehet tudni a tartalomról?
– Annyit tudok egyelőre elárulni, hogy számomra érdekes zenészekkel, vagy a zeneiparhoz kapcsolódó emberekkel fogok beszélgetni. A fősodorból és az underground színtérről egyaránt lesznek vendégek. Lassan három évtizede a színpadon vagyok, sok különböző karaktert megismertem, a zenei ízlésem is eléggé szerteágazó, így változatos adásokra lehet majd számítani. A formátum nagyjából negyven-ötven perces lesz, nem szigorúan kérdés-felelet formájában, inkább egy sztorizós dologra kell gondolni. A témák mindig azzal a felütéssel indulnak majd, hogy egy valamilyen módon hozzá kötődő képet mutatok a vendégnek és majd meglátjuk, hogy ez mit hoz ki belőle, abban az irányban folyik majd tovább a szó.
Evezzünk vissza hozzátok! Mi várható a Romer számára mostanában?
– 2024-ben a 30 éves születésnapját ünnepli a zenekar,
az idei év második fele már a jubileumi évünkre való felkészüléssel telik. December második felében érkezik majd egy Hunnia fiai című zenekari dokumentumfilm, amely felöleli a mögöttünk hagyott évtizedeket. Ami a koncerteket illeti, nagyszabású születésnapi fellépésből kettő is lesz, amelyeken 30 év legfontosabb Romer dalait fogjuk bemutatni. Azért döntöttünk így, mert ez egyetlen estébe sűrítve szinte lehetetlen vállalkozás. Így aztán ketté bontottuk és jövő tavasszal az első 15, ősszel pedig a második 15 esztendő kerül majd felidézésre.
A tervek szerint erre a jövő őszi alkalomra jön majd ki Rockhonvédek címmel egy, az együttes történetét feldolgozó könyv is.
A részletekkel idejében jelentkezünk, de a célunk az, hogy senki ne hiányozzon a színpadról, aki a Romer elmúlt 30 évének évének fontos része volt.
Fotók: Nicko kattografi és Bajorics Balázs
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!