A Pfizer vakcinájával beoltottak között jóval nagyobb arányban terjed a dél-afrikai variáns, mint az oltatlan népesség körében – derült ki egy izraeli kutatásból.
A Tel Aviv-i Egyetem és a Clalit nevű állami egészségügyi szolgáltató összesen 150 olyan ember adatait elemezte, akik az oltás felvétele után produkáltak pozitív Covid-tesztet.
A kutatás során megállapították:
Az oltottak között nyolcszor gyakrabban fordult elő a koronavírus dél-afrikai „mutánsa”, mint azok között, akiket semmilyen vakcinával sem oltottak be.
Állítólag a többi mutáció ellen „rendkívül hatásos” a Pfizer-féle oltóanyag, ám a dél-afrikai variánssal szemben még az oltatlanok immunrendszerénél is rosszabb mutatókat produkál.
Adi Stern professzor, a vizsgálat vezetője úgy fogalmazott:
a kutatás eredménye rávilágít, hogy a Pfizer vakcinája kevésbé hatékony a dél-afrikai vírusvariáns ellen, de azt még nem tudták megállapítani, hogy nagyságrendileg milyen védelmet nyújthat az oltás.
Hozzátették, a mintavétel túlságosan kicsi ahhoz, hogy „messzemenő következtetéseket lehessen levonni”, így további vizsgálatokra van szükség. Arról viszont nem tájékoztatták a közvéleményt, hogy az oltás után megfertőződött páciensek milyen súlyos tüneteket produkáltak, és volt-e, aki kórházi kezelésre szorult.
Fotó: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!