Január 6-án jelentették be, hogy Indonézia teljes jogú tagként csatlakozott a BRICS-államokhoz. Kína azonnal üdvözölte a bővülést, és gratulált a délkelet-ázsiai országnak. A világ negyedik legnépesebb állama azzal indokolta csatlakozási szándékát, hogy tagként lehetőséget lát a fejlődő országok erősítésére és az úgynevezett globális Dél érdekeinek előmozdítására.
A BRICS nem egy Európai Unió típusú szoros integráció, hanem inkább nem nyugati gazdaságok csoportja, amelyek koordinálják gazdasági és diplomáciai erőfeszítéseiket.
A kormányközi szervezetet 2009-ben alapította Brazília, Oroszország, India és Kína. A rendes tagok közé tartozik még a Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom, Irán, Etiópia, az Egyesült Arab Emírségek és most már Indonézia is.
A BRICS-államok többek között arra törekszenek, hogy alternatívát képezzenek a jelenlegi multilaterális csoportosulásokkal szemben, amelyekről a globális Dél országai úgy tartják, hogy túlságosan a nyugati álláspont dominálja őket (például a Világbankot, a G7-et vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsát).
Fokozatosan erősödik a BRICS
Szakáli Máté, az Eurázsia Központ kutatója az Indexnek azt mondta, a BRICS számára Indonézia taggá válása egyértelmű politikai siker, valamint kommunikációs szempontból is fontos eredmény. Ezek révén a csoport az újrakeretezés mellett saját stratégiai pozícióját és identitását erősítheti meg.
A földrajzilag kiemelt stratégiai elhelyezkedésű G20-tag Indonézia ugyanis a világ negyedik legnépesebb állama, illetve Délkelet-Ázsia legnagyobb gazdasága, és a regionális kormányközi integráció, az ASEAN de facto vezetője
– mutatott rá a kutató, aki azt is hozzátette, hogy a BRICS-csoport megfelelő eszköznek bizonyul a tagországok belföldi politikai prioritásainak előmozdítására, mivel hozzájárul az adott ország nemzetközi stratégiai mozgásterének, fejlesztési lehetőségeinek és tranzakciós képességeinek bővítéséhez.
Az Eurázsia Központ kutatója ezzel kapcsolatban kifejtette, Indonézia várhatóan arra használja BRICS-tagságát, hogy elősegítse a gazdasági és pénzügyi előnyök kihasználását.
Ha pedig a tagság előnyei egyértelműbbé és biztosabbá válnak, az nemcsak a csoport hatékonyabb működését javíthatja, hanem növelheti annak vonzerejét és befolyását is a nemzetközi színtéren.
Szalkai Máté szerint a BRICS-csatlakozás arra utal, hogy a tavaly októberben hivatalba lépő új indonéz elnök az ország »független és aktív« külpolitikai doktrínájának fenntartása mellett a korábbi el nem kötelezett álláspontról a többirányú elköteleződés felé mozdul el. A taktikaváltás célja az egyensúlyi partnerségek egyidejű kialakítása és stabil fenntartása a fejlett, illetve a feltörekvő gazdaságokkal is.
Index nyomán
Kiemelt kép forrása: Iranian Presidency / Anadolu / Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!