A felhasználók titkosított adataihoz követel hozzáférést a brit kormány az Apple-től. A belügyminisztérium elmondása szerint: kizárólag „nemzetbiztonsági kockázat esetén” tekintene bele egyes felhasználók adataiba. A vállalat a követelést nem kommentálta, korábbi hasonló esetekből következtetve pedig nem fog engedni a nyomásnak – adta hírül az Index.
Az Apple által titkosított felhasználói adatokhoz követel hozzáférést az Egyesült Királyság. A követelést a belügyminisztérium az Investigatory Powers Act (IPA) alapján kézbesítette, amely arra kötelezi a cégeket, hogy információkat szolgáltassanak a bűnüldöző szervek számára. A techóriás a követelést nem kommentálta, weboldalán azonban az olvasható, hogy a magánélet „alapvető emberi jog” – írja a BBC.
A brit kormány betekintést követel minden olyan tartalomba, amelyet az Apple „Advanced Data Protection” (ADP) elnevezésű szolgáltatással tárolnak. Ez egy olyan végponttól végpontig terjedő titkosítási módszer, mely alkalmazásával – állítása szerint – még az Apple sem láthat bele az adatokba, ahhoz csak a fiók tulajdonosa férhet hozzá.
Az orwelli disztópiát építő brit kormány állítja, nem tömeges megfigyelésekre használnák fel a betekintési jogkört, csupán egy-egy személyt figyelnének meg, ha az illető „nemzetbiztonsági kockázatot jelent”. Ezt most képzeljük el egy olyan országban, ahol pedofil, nemi erőszakot elkövető bandák szabadon tevékenykedhetnek, mert a hatóságok és a kormány jobban fél az „előítéletek növekedésétől”, mint amennyire eltökélt saját polgárai védelmének biztosításában. Egy olyan országban, ahol a betöréseket és a késeléseket még csak visszaszorítani sem tudják, mert a hatóságok túlságosan elfoglaltak azzal, hogy fehér férfiakat börtönözzenek be, akik internetes kommentjeikkel „veszélyeztetik a jogállamot”. Ha pedig már nincs hely a börtönökben, akkor kiengednek pár közveszélyes bűnözőt, drogdílert, nemi erőszakolót, hogy helyükre az „igazán veszélyeseket”: a tömeges migrációt bíráló fehéreket ültessék. Mert a politikai fogoly sokkal veszélyesebb a köztörvényesnél.
Az Apple már korábban közölte, hogy inkább kivonná a titkosított felhőtárhely-szolgáltatását az Egyesült Királyságból, mintsem hogy eleget tegyen a kormány ilyen jellegű követeléseinek.
Kiemelt képünkön Keir Starmer brit miniszterelnök – fotó: labour.org.uk
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!