A kormánynak el kell gondolkodnia azon, hogy jó irány-e, ha minden feladatot elvesznek az önkormányzatoktól és központosítanak. Szerintem nem jó irány – jelentette ki Kovács Péter XVI. kerületi polgármester a Telexnek adott interjúban. Szerinte a választók a polgármesterektől várják el, hogy megoldják a helyi problémákat, de nem sok ráhatásuk van például az oktatásra és az egészségügyre, mióta az iskolák és a kórházak fenntartását átvette az állam, miközben újabban már a szakrendelők központosításáról van szó – szemlézte az interjút a 24.hu.
Noha a politikus kínosan ügyelt arra, hogy Orbán Viktor személyét a leghaloványabb bírálat se érje a részéről, a párt hivatalos irányvonalát – fideszeshez képest – meglepő nyíltsággal kritizálta.
A szakrendelők állami kézbe vétele nem jó irány
– jelentette ki határozottan, hozzátéve, hogy mind a kórházakat, mind a Fideszt rendbe kéne tenni. Utána „el lehet gondolkozni azon is”, hogy szükség van-e a szakrendelők központosítására. Kovács Péter korábban a Tisza Pártot nevezte a június 9-i választás nyertesének, most arra számít, hogy a baloldali politikusok egy jelentős része át fog lépni Magyar Péterékhez. Hozzátette, hogy „a fideszesek többsége Magyar Péterre azért mégiscsak árulóként tekint”, ezért nem számít rá, hogy a kormánypártból is lennének átlépők.
Noha nem tartja magát politikai elemzőnek, úgy becsüli, nagyjából olyan 20 százaléka lehet a Tisza Párt szavazóinak „csalódott fideszes”. A többi egyértelműen balliberális oldalról jött, amit bizonyít az ellenzéki térfél letarolása is.
Kovács ebből is azt a következtetést vonta le, hogy a Fidesz nincs válságban, viszont kaptak egy erős jelzést arra vonatkozóan, hogy „jobban kellene csinálni a dolgokat”. Szerinte „a miniszterelnök úr az európai politikával van jelenleg elfoglalva, de lehet, hogy vissza kellene jönnie a magyar politikába, és rendet tenni a Fideszen belül”. Hozzátette: azon is érdemes lenne elgondolkodni, hogy biztos jó-e az, ha minden fontos döntést egy személy vagy egy kör szeretne meghatározni. Példaként említette, hogy ma már egy iskolaigazgató-helyettest is egy miniszter akar kinevezni. Illetve, hogy mennyit ártanak azok, akik személyes konfliktusaikat nem tudják háttérbe szorítani a párt érdekében.
Ezzel kapcsolatban felhozott egy aktuális példát is Csepelről, ahol Borbély Lénárd polgármester és Németh Szilárd között jelentősen megromlott a viszony. Ez a személyes konfliktus vezetett odáig, hogy a Fidesz nem állt be a regnáló polgármester mögé, hanem saját jelöltet állított, aki aztán csúnyán kikapott. Alig 10 százalékot szerzett.
Kovács ezzel kapcsolatban azt mondta: „személy szerint azt gondolom, hogy a választókerületi elnöknek el kell gondolkodnia azon, hogy jó döntést hozott-e, és ha arra jut, hogy tévedett, akkor meg kell hozni a szükséges konzekvenciákat, és lemondania a tisztségéről”.
A polgármester szavaira azért is érdemes odafigyelni, mert a XVI. kerületben már az ötödik ciklusát kezdi, június 9-én a szavazatok több mint 56 százalékát szerezte meg. Igaz, sikerének egyik fő oka, hogy „náluk nincs Fidesz”.
„Irtom a pártpolitizálást a kerületi önkormányzatban. Soha nem engedtem, hogy a képviselő-testület a pártközpontból leküldött utasításoknak megfelelően hozzon döntéseket, legyen szó a Fideszről vagy bármelyik ellenzéki pártról. Talán azt látják az emberek, hogy itt nem egy pártkatona ül a polgármesteri székben, hanem egy olyan ember, aki ebben a kerületben élt világéletében, és ezért akar dolgozni. Az emberek helyi szinten nem pártokra szavaznak, hanem inkább arra, hogy jó irányba mennek-e a dolgok a településen, vagy nem” – magyarázta.
Szerinte a XVI. kerületben azt látták, hogy jó irányba mennek a dolgok, ezért neki szavaztak bizalmat. „23 százalékkal többet kaptam, mint a Fidesz listája” – mutatott rá.
Kovács Péter XVI. kerületi polgármester – Fotó: MH archív/Papajcsik Péter
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!