Múltról és jelenről beszélgettünk Kovács Nándorral, a Debreceni Sportklub Asztali Labdarúgó Egyesület elnökével. Miközben játszottunk is egyet, megtudtam, hogy Dél-Amerikában a tévé is közvetíti a mérkőzéseket, valamint hogy a gombfoci valóban igazi hungarikumnak számít, hiszen már 1902-ben is játszották!
Szemerkélő esőben szálltam le Debrecenben a vonatról, amit legfeljebb abban az esetben bántam volna, ha labdarúgó-mérkőzésre érkezek a városba, mint azt általában szoktam. Részben persze ezúttal is a foci miatt vezetett az utam a cívisvárosba, ám nem a Nagyerdei Stadion felé vettem az irányt. Ezúttal ugyanis nem egy Loki-meccset, hanem a helyi gombfoci-egyesületet kerestem fel. Ehhez pedig a Demki Ifjúsági Házban található Debreceni Sportklub Asztali Labdarúgó Egyesületig mentem.
Önálló egyesület lett a debreceni gombfoci szakosztály
Nemrég lettünk önálló egyesület, így már én sem szakosztályvezető, hanem elnök vagyok! – világosított fel gyorsan Kovács Nándor, aki azt is elmondta, hogy csak náluk két-háromszáz gombfocicsapat biztosan megtalálható a Demki Ifjúsági Házban lévő központjukban, ahol két nagy méretű asztalon folynak az edzések. Megtudtam, hogy ezeknek a csapatoknak nagy része relikvia, még az 50-es évekből is találhatóak itt gombfocicsapatok. Egy bácsitól kapták a legrégebbi csapatokat, aki elmesélte, hogyan is szerezték be ezeket annak idején.
„Volt, hogy fönt voltak a buszon, és meglátták, hogy valaki fölszállt nagykabátban, egy nő, és nézték azonnal, mekkora gomb is van rajta. Azt mondta: hát a Dózsámba pont egy olyan gomb kéne. Odamentek mellé, lecsavarták a nőnek a kabátjáról a gombot, és elszaladtak vele”
– meséli a megöröklött történetet Nándi, miközben egy korsónyi sörrel kínál, mert hát mégiscsak labdarúgásról van szó, amihez pedig mást nehezen fogad el egy szurkoló, mint amilyen ő maga is.
A gombfocit követte a nagypályás lelátó Debrecenben
Nándi a DVSC szurkolója, én is így ismertem meg őt. Adódott tehát a kérdés, hogy melyik volt előbb, a gombfoci, vagy a normál labdarúgás?
„A gombfoci már gyerekkorom óta megvolt. Vidéken laktunk, és az öcsémmel gombfociztunk. Érdekesség, hogy ekkor – ’86 körül – őrült nagy NSZK-szurkolók voltunk. Aztán Debrecenbe kerültünk, ekkor lettem DVSC-drukker. Akkor egy kicsit el is távolodtam a gombfocitól.”
Mint meséli, a ’90-es években a mérkőzések közötti kocsmázások során derült ki, hogy a baráti társaság igen sok tagja gombfocizott gyerekkorában. Ráadásul a többség a csapatait is megőrizte, így elkezdtek egymás között házi bajnokságokat szervezni. „Valamikor 2010 körül egy barátom mondta, hogy Debrecenben vannak versenygombfocisok. Lement közéjük, és ott is ragadt. Én akkor pont külföldön dolgoztam, de később én is belekeveredtem ebbe, és azóta elég erősen nyomom” – meséli a versenyzés kezdeteit. Mint mondja, 2017-ben aztán ő lett a debreceni klub vezetője. Később, a Covid idején az országos szövetségnél a „brazil szakág” vezetője lett. A Magyar Asztali Labdarúgó Szövetség alá ugyanis két versenygombfoci tartozik, a szektorlabda, vagyis a magyar stílusú versenygombfoci, illetve van egy brazil stílusú versenygombfoci.
A piros-fehér zászló alatt egy DVSC-sál rejtőzik
Nem mindegy az érintés
Sok csapatra büszke a gyűjteményből, azonban kiemelkedik közülük egy olyan, amely kaucsukból készült, és az ’50-es években a debreceni gombfocisok vezetője készítette. Mint meséli,
„úgy esztergáltatta, ugyanis a ’60-as években itt már kőkemény gombfociversenyek voltak, erről vannak is dokumentumaim. A hatvanas években Debrecen a hátán vitte a kétérintéses gombfocit. Az akkor országosan elterjedt, nagyon fölkapott lett, aztán jött Budapestről egy másik indíttatás, hogy egy egyérintéses gombfocira kéne ráállni.”
Utána azonban szakadás történt, aminek a vége az lett, hogy az egyérintős gombfoci maradt fent. Ez azt jelenti, hogy egyszer az egyik játékos lép, majd a másik, vagyis nincs passzjáték. Kivéve akkor, ha olyan közel passzolsz a saját játékosodhoz, hogy újra te jöhetsz. Ezt a közelséget egy fix méretű szektormérővel ellenőrzik a meccsek közben. Ebből alakult ki a magyar szektorlabda. Kapura lövés előtt pedig a szándékot minden esetben be kell jelenteni, hogy az ellenfél erre felkészülhessen.
Gombfoci-folyóirat, 1963. októberi szám
Magyar játék a gombfoci
A játék gyökerei egyébként Magyarországra vezetnek, meséli nagy lelkesedéssel Nándi, aki szerint megérdemelné a gombfoci, hogy ténylegesen hungarikummá válhasson. A brazilok ugyan sokáig mondogatták, hogy a gombfoci márpedig az övék, később azonban annyit bevallottak ők is, hogy Európából származik. Egy francia férfi, Geraldo Cardoso Décourt vitte el hozzájuk a játékot és alkotta meg az első szabálykönyvet.
„Na most ebben az a csavar csak, hogy Franciaországban semmi nyoma a gombfocinak”
– tette hozzá némi kaján mosollyal az arcán a debreceni sportvezető élve a gyanúval, hogy a fent említett úriember is a magyar játékot ismerhette korábban. Egyébként, mint megjegyzi, nagy valószínűséggel tényleg Magyarországról származik a játék, mert innen került Olaszországba, illetve a környező országokba is. Kiemeli, hogy már 1902-ből vannak feljegyzések Erdélyből, hogy játszották a gombfocit. Egy képen akad meg a szemem közben, amelyen Puskásék játszanak. Természetesen gombfocit. Az Aranycsapat idején nagyot futott a labdarúgás idehaza, nem csoda, hogy a gombfoci is fénykorát élte. „Aztán amikor 1986-ban a Vidi döntőbe jutott az UEFA-kupában, meg a magyar válogatott kint volt a mexikói világbajnokságon, akkor is nagyon futott a gombfoci” – meséli.
Beszélgetés közben egy kis játékra is volt idő
Brazília más világ
A dél-amerikai országban az 1920-as évek óta nagy népszerűséggel játsszák a gombfocit, ott a 12 érintéses verzió a legnépszerűbb. Nézelődve Debrecenben, az egyik vitrinben lévő fotón Pelé a saját lakásában lévő asztalnál gombfocizik. Nem ez az egyetlen ereklye a dél-amerikai országból, egy Vasco da Gama-zászlót látok meg hirtelen. „Sao Paulóban volt egy világbajnokság. A magyar válogatott keretében négyen voltunk debreceniek, de sajnos csak hárman tudtunk kiutazni anyagi okok miatt. Ez például eléggé kiábrándító, főleg, hogy az elődöntőben a baromi erős Portugáliával játszottunk, és egy hajszálon csúsztunk el” – meséli. Brazília egyébként annyival előttünk jár ebben is, hogy például a tv rendszeresen közvetíti a mérkőzéseket, február 14 pedig parlamenti döntés nyomán lett az országban a Gombfoci Napja. Emellett az összes nagy brazil focicsapatnak van saját gombfoci klubja is. Felvetődött a kérdés, hogy akkor a DVSC-nek miért nincs, ha már ilyen példát láthattak maguk előtt?
„Tettem erre próbálkozásokat, de sokan mondták, hogy esélytelen, mert külföldi tulajdonos van, nem fogja érdekelni a gombfoci. Nem vagyunk olyan fölkapottak. Itt, Debrecenben talán még a DEAC-nál lenne esély, de egyelőre ott sem indítottam el semmilyen dolgot.”
Amikor odaszúrtam, hogy az mégiscsak a városi rivális, akkor Nándi azt mondta, ő máshogy fogja fel ezt. A DVSC-nél nagyon kevés szakosztály működik, a DEAC-nál meg több tucat. Még sétafoci-szakosztály is, ami Magyarországon csak a Fradinak van. A sétafoci az, amikor a játékosoknak nem szabad futni, csak sétálni. Ezt mi persze húsz éve még NB I-nek hívtuk, jegyeztem meg magamban egy félmosoly kíséretében.
Az Aranycsapat, díszdobozos kiadásban
Bajnokok Ligája-győzelem és a világbajnokság
A Portugália elleni vereség után a harmadik helyért játszhattak Kovácsék a dél-amerikai világbajnokságon, ahol Románia legjobb gombfocisai kerültek útjukba, akik mind székelyek voltak. „Szóval az erdélyiekkel játszottunk, legyőztük őket, úgyhogy bronzérmesek lettünk válogatott szinten a brazil szakágban” – eleveníti fel.
„Debreceni színekben is jelen voltunk, ugyanis akkor mi voltunk Európa legjobbjai, mivel a Bajnokok Ligáját mi nyertük meg. A klubvilágbajnokság döntőjében is kikaptunk sajnos, így a második helyezést értük el”
– sorolja kissé szomorúan a nem mindennapi eredménysort. A gombfoci BL-ben azért kevesebben vesznek részt, mint a nagypályás változatban. Olasz, portugál, szerb, román, magyar és lengyel csapatok alkotják a mezőnyt általában. Vagyis főleg Közép-Európában népszerű a játék még mindig. Mint mondja, Spanyolországban és Portugáliában felfelé ível a játék népszerűsége. Ráadásul a nemzetközi szövetség is magyar kézbe került Mártonffy István személyében, aki volt is kint Portugáliában és Spanyolországban is.
Kovács Nándor kezében a világbajnoki bronzérem
Legendás csapatok az asztalon
Kovács a szigetszentmiklósi gombfocimúzeumot ajánlja nekem, miközben a vitrint nézegetem, ami tele van csapatokkal. Salgótarján, Békéscsaba, Debrecen, Ózd, Eger, Soroksár, Szeged stb. Különböző korok legendás együttesei. Sehol azonban egy Barcelona vagy Real Madrid, csak magyar alakulatok. Miközben ezen gondolkodok, Nándi a vitrin tartalmáról mesél. „Az ott mind gombból van csiszolva” – mutat az egyikre, majd elmond egy történetet.
”Amikor ezt a Vasast pakolgattuk ki a polcra, éppen itt volt az öreg, akiről meséltem. Megmutattam neki, hogy hova került a csapata, és nagyon boldog volt, és egyből mondta, hogy jaj, itt van Mészöly, itt van ez, és sorolta a neveket. Pedig látod, nincs rajta se kép, se név. Azonban tudta gyerekkorából, hogy melyik gomb, melyik számú játékost takarta.”
Miközben erről beszélünk, Nándi a kezembe nyom egy csapatot. A ’97-es Kispest, amelyről már nekem is vannak emlékeim. Nekem szánta, én pedig gyorsan ki is bontottam, hogy felállítsak egy kezdőt, miközben hallgattam a terveket egy Guiness-rekord felállításáról.
Legendás csapatok játékosainak képeit rejti a sok gyufásdoboz
A Guiness-rekord nem, de a 30 órás gombfoci összejött
Ahogy Nándi meséli, az ötlet az már nagyon régi, még az előző gombfocis főnökük is meg akarta valósítani, csak akkor zsákutcába jutott a végére. „Aztán én is próbálkoztam a Guinness-szel, de mondták, hogy arra semmi realitás nincs, mert óriási pénzeket kéne fizetni” – fejtegette a sikertelenség okait. Persze nem adták fel.
„Felkerestük a Magyar Rekordok Egyesületét, ahol szintén nem kis összegért, de meg tudtuk oldani a hivatalos rekordállítást. Végül is az a történet lényege, hogy három gombfocipálya volt fölállítva, ebből kettőn zajlott folyamatos játék. Harminc órán keresztül gombfociztunk. Péntek délben elkezdtük, és másnap, szombat este hatkor lett vége.”
Sajnos a különböző videojátékok megjelenése nagyon negatívan hathatott a gombfoci terjedésére, népszerűségére is. Kovács azt tapasztalja a bemutatók közben, hogy ahol a gyerekek belemerülnek, ott nagyon rá tudnak kattanni a játékra. „Nekem meggyőződésem amúgy, hogy sokan vitatkoznak ezzel, hogy amikor elkezdődik itt bármilyen fizikai játék, azt nagyon élvezik a gyerekek. És szerintem ilyen téren lesz jövője ennek, mert szerintem meg fognak csömörleni az emberek ettől a digitális dologtól” – mondja bizakodóan a jövőt illetően. Közben, amikor erről beszélgetünk, a kapura lövéseket gyakorlom az egyik asztalon. Néha egész jól megy, állapítjuk meg. Nem hiába, valamikor én is próbálkoztam ezzel a játékkal ifjú koromban, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A gyerekek egyébként szeretnek ide járni, teszi hozzá.
„Nem csak a gombfoci miatt, hanem azért, mert csacsogunk, beszélünk, hülyéskedünk velük, szóval közösségben vannak. Meg azért a gombfocinak vannak pozitív hatásai is, ahogy szokták mondani, hogy a szem-kéz koordinációs készséget segíti, illetve nálunk alap a fair play, vagyis sportszerűségre, a másik tiszteletére is igyekszünk megtanítani őket.”
Mint meséli, egyszer egy apuka meg egy anyuka elhozta a két gyereket gombfocizni. Közben anyuka, apuka mondta, hogy elmennek ide-oda szétnézni. Majd nyugodtan jöttek vissza, a gyerekek még mindig játszottak. „Odamentem a szülőkhöz, és mondtam nekik, hogy nem tudom, mikor fogtok hazamenni. De nem érdekelte őket, örültek, hogy végre kirobbantottuk a gyerekeket a tévé elől.”
A vitrinek roskadásig vannak csapatokkal, és ez csak a kisebb része a gyűjteménynek
Elérni az ifjúságot
Nándi azonban mégis elindított egy TikTok-csatornát. Ezen első körben a tartalomgyártás volt a fő cél, mert annyira egyszerűen működik ott a videóvágás, hogy még neki is ment.
„Aztán ott, ahogy elértem nagy nehezen az 1000 fős látogatottságot, elkezdtünk élőzni. Innen a klubból játszottunk, kamerával vettük a meccseket, válaszoltunk a kérdésekre, és nagyon pozitív visszacsatolások voltak. Sőt, volt olyan is, hogy többezren néztek bele a live-unkba.”
Mint mondja, sokan csak pár pillanatig nézik, majd pörgetik is tovább. Azonban akadtak, akik így ismerkedtek meg a játékkal, vagy éppen más játékosokkal. Miskolc és Kaposvár mellett már Debrecenben is megjelent a platformra feltöltött tartalmak miatt egy fiatalember, aki azóta is rendszeresen jár közéjük, amikor az ideje engedi. Nándi azért tartja jó platformnak a TikTokot, mert a fiatalabb korosztályt itt tudják elérni, és fontos cél számukra a gombfoci fiatalokkal való megismertetése és megszerettetése.
Generációk játéka a gombfoci
Még órákig, ha nem napokig nézelődtem volna szívem szerint az ereklyék között, amelyek bennem is sok iskoláskori emléket ébresztettek fel a szünetben játszott gombfoci csatákról.
Akit fiatalon fertőzött meg a labdarúgás szeretete idehaza, az egészen biztosan találkozott annak asztali változatával is.
A gombfoci generációkon átívelő játék, amit talán illene jobban megbecsülnünk, gondoltam magamban, miközben a vonat felé sétáltam. Ez a magyar játék tényleg megérdemelné, hogy hivatalosan is a hungarikumok sorát gyarapíthassa!