Teljességgel elfogadhatatlan, hogy a nukleáris fegyverekkel rendelkező országok azok használatának lehetőségével fenyegetőzzenek – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár a hirosimai pusztítás 77. évfordulóján szombaton, az MTI szerint.
A nukleáris fegyverek értelmetlenek
– húzta alá Guterres. Hozzátette:
Nem hoznak biztonságot, csak halált és pusztítást.
Az ENSZ-főtitkár megjegyezte: egyre szaporodnak a nukleáris felhanggal rendelkező konfliktusok a világban, a Közel-Kelettől a Koreai-félszigeten át az ukrajnai háborúig.
Az emberiség töltött fegyverrel játszik
– mutatott rá. Guterres a világ jövőjét fenyegető atomfegyver-arzenálok megsemmisítésére szólított fel. „Mindig a szemünk előtt kell lebegnie a hirosimai borzalmaknak, és fel kell ismernünk, hogy egyetlen megoldás van a nukleáris fenyegetésre: a nukleáris fegyverek megsemmisítése” – hangsúlyozta a főtitkár.
Guterres túlélőkkel beszélgetett, találkozott Macui Kazumival, a város polgármesterével, és Kisida Fumio japán kormányfő kíséretében felkereste a békemúzeumot. Az ENSZ-főtitkár pénteken érkezett Japánba négynapos látogatásra. Ennek során Hajasi Josimasza japán külügyminiszterrel és Naruhito császárral is találkozik. Hétfőn továbbutazik Mongóliába. Oroszország és Fehéroroszország képviselőit nem hívták meg az idei megemlékezésre.
Mihail Galuzsin, Oroszország Japánba akkreditált nagykövete csütörtökön virágokat vitt a hirosimai emlékhelyhez, és riportereknek azt mondta:
országa sohasem vetne be nukleáris fegyvert.
A kitüntetést érő háborús bűn
1945. augusztus 6-án reggel fél nyolckor három amerikai repülőgép tűnt fel a 350 ezer lakosú japán nagyváros, Hirosima fölött. Közülük az egyik, az Enola Gay nevet viselő B-29-es típusú bombázó 8 óra után 15 perccel atombombát dobott le a városra (a ’90-es évekig, mielőtt az a bizonyos mozgalom ellopta volna a szót, a „Gay” vidámat jelentett, ami még cinikusabbá teszi az atomcsapás tényét – a szerk.).
Paul Warfield Tibbets amerikai repülőtiszt, a repülőgép parancsnoka, amelyről ledobták Hirosimára a világ első atombombáját, haláláig nem mutatott megbánást.
A háborús bűnökre és emberi jogokra állítólag oly érzékeny Egyesült Államok népe és kormánya kitörő lelkesedéssel fogadta a hazatérő legénységet, újságírók és fotósok várták őket, Tibbets pedig a leszállás helyszínén megkapta a Szolgálati Érdemkeresztet.
Tibbets többször is úgy nyilatkozott, soha nem bánta meg az atombomba ledobását, mert hazafiúi kötelességét teljesítette:
Háború volt… Háttérbe kellett szorítanunk az érzéseinket. Tudtuk, hogy válogatás nélkül fogja pusztítani az embereket. De csak az az egy cél lebegett a szemem előtt, hogy a lehető legjobban hajtsam végre a feladatot, hogy minél előbb véget érhessen a gyilkolás
– nyilatkozta még halála előtt két évvel is. Paul Tibbets 2007. november 1-jén, 92 éves korában szívroham következtében hunyt el.
Ez volt az első alkalom, hogy nukleáris fegyvert vetettek be egy ország, annak lakossága ellen. A Little Boynak elnevezett, 3,6 méter hosszú, 0,7 méter széles és 4,4 tonnás atombomba 17 ezer tonna TNT-vel egyenlő hatású volt. Az áldozatok számáról csak becslések vannak: a hirosimai emlékművön 61 ezer 443 név szerepel, élelmiszerjegyét 78 150 ember nem váltotta be többé. Az amerikai felderítés 139 ezerre tette a halottak számát. A többség halálát nem a robbanás okozta, hanem az azt követő tűzvész, épületomlás és pánik. Sokan csak napokkal később, a hőhatás, a lökéshullámok vagy a radioaktív sugárzás következtében, elképzelhetetlen kínok közepette vesztették életüket.
Azonban még a túlélők sem nyugodhattak meg, hiszen
rengeteg embernél olyan károsodást okozott a sugárzás, amely az utódaikban öltött testet. Gyakorlatilag három generációra megnyomorították a két város lakóit.
Nekik azonban nem járt kártérítés, mivel a vesztes oldalon harcoltak. Nekik nincsenek emberi jogaik, és az őket lemészároló háborús bűnösöket az utókor „hősöknek” hívja, akik „áldozathozatala” hozzájárult a háború mielőbbi befejezéséhez.
Az igazi népírtás
A holokauszt valódi jelentése „egészen elégő áldozat”. Így – ha a szó eredeti jelentésében – szeretnénk a valódi holokauszt áldozataira emlékezni, akkor elsősorban a drezdai terrorbombázásra, valamint Nagaszaki és Hirosima lakóira kell gondolnunk. Az atomcsapás következtében ugyanis rengeteg ember a szó legszorosabb értelmében teljesen elégett, az egyetlen nyom, ami róluk maradt a ház falára, vagy a betonra égő árnyékuk. A szenvedés és a horror, amit át kellett élniük, leírhatatlan.
Magyar Jelen
Kiemelt kép forrása: Wikipédia
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!