Nemrégiben portálunknak adott exkluzív interjút a kalocsai történész, Hunyadi-kutató Koller Zsolt. A „történelem rocksztárja” – ahogy hallgatói körében elhíresült – azóta közel ezer személyes gratulációt kapott. Utána jártunk, mi is lesz a pontos Egyesült Államok-beli programja Zsoltnak, akit a Züricher Zeitung a múlt héten ekképp jellemzett: „A Hunyadiak XXI. századi hadvezére”.
Tudományos előadások, díszelőadások, hollywoodi filmes szakmai konzultáció. Sűrű lesz az idei kinti programsorozat.
A hivatalos menetrend szerint az amerikai Smithsonian Intézetben összesen hat díszelőadást kell tartanom, amelyből az első kettő zártkörű – VIP-vendégek lesznek.
Lehet tudni, kik ők?
A republikánus amerikai politikai-kulturális elit színe java. A teljesség igénye nélkül: ott lesz legalább 3 szenátor, 11 kongresszusi képviselő, Trump elnök kabinetvezetője, sportolók, mint Michael Phelps, vagy az USA legeredményesebb olimpikonja, Simone Biles. Hollywood is képviselteti magát: ott lesz Arnold Schwarzenegger, Chris Hamsworth, Harrison Ford, Colin Farrell vagy Jennifer Lawrence is. Természetesen az amerikai kulturális vezető alapítványok is képviseltetik magukat.
Nyilván nem kis sajtóvisszhangja lesz ezeknek az előadásoknak: talán nem is véletlenül, hisz a Hunyadiak az Ön segédletével a jelek szerint Hollywoodba is betörnek.
Annyi már most biztos, hogy egy órás sajtótájékoztató vár rám és egy 18 perces élő interjú a CNN hírtelevízióban. Natalieval (Natalie Portman – a szerk.) egész napos program van eltervezve, és tudom előre, hogy ellátogatok a Capitoliumba és a Fehér Házba is. Natalie egyébként végtelenül kedves, közvetlen és lelkes személyiség, nemkülönben odaadó családanya. Leszervezték az első szakmai konzultációt is a filmes stábbal, fogalmazzunk úgy, az ötlet, amely Mátyás sziléziai hadjáratát veszi alapul, a szárba szökkenés talaján áll. Erről többet egyelőre nem árulhatok el.
Immár több évtizedes Hunyadi-kori kutatói munkássága, különös tekintettel a harcászati-hadászati és hadi régészeti tudományos eredményeire, széles körben ismert. Ez most egy nemzetközi áttörés?
A filmes része bizonyosan. A korszak magyar hadtudományi mélységeinek feltárásáról pedig el kell árulnom, hogy vannak már nemzetközi előzmények: az Egyesült Államok hadi felsőoktatásának már eddig is részét képezi az európai középkori-késő középkori hadtörténet. Ezen belül pedig jó pár éve elérhetők az én, Hunyadiakkal kapcsolatos tudományos munkásságom részei is. 2005-ben, amikor először küldtem ki a sziléziai hadjáratot a legpontosabb, legrészletesebb, legmélyebb módon feldolgozott tanulmányomat, rögtön elfogadták olyannyira, hogy segédtudományi oktatási anyaggá is vált. Most is külön, kétszer egy órás előadást is kell tartanom a Hunyadiak katonai reformjairól az Egyesült Államok katonai akadémiáin. A témát egyébként a francia katonai akadémián is tanítják, mert forrás bizonyítja: Napóleon maga is merített belőle. Kevesen tudják, de a világtörténelem 25 legjelentősebb csatája között ott van a boroszlói hadjárat is.
Miközben tavaly Prágában nemzetközi sikert aratott és az USA egyetemein idén több előadói meghívást kapott…
Igen és a legnagyobb örömmel jelzem, hogy az Egyesült Államokban két előadássorozat már biztos, mert már most a minimálisan előirt jelentkezőkhöz képest sokszoros a túljelentkezés. Ha a San Diego Egyetemen és a Columbia Egyetemen tartott nyári kurzusaim sikeresek lesznek, a magyar Hunyadi-kor állandó választási lehetőség lesz az Egyesült Államok összes nyári egyetemén. Ehhez segédanyagként az én tanulmányaimat fogják használni. Szerbia, Szlovákia és Csehország pedig már eddig is, 2009 óta állandó felsőoktatási segédanyagként használja számos tanulmányomat.
Joó György
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!