Új módon zárkózhatnak fel társaikhoz a lemorzsolódó fiatalok a következő tanévtől. Elindul a korábbi szakképzési Hídprogramot felváltó Dobbantó program, amely alternatív tanulási utat biztosít azoknak a fiataloknak, akik még alapfokú végzettséget sem tudtak szerezni, tehát a nyolcadik osztályt sem fejezték be. Főleg magatartási és tanulási zavarokkal küzdő, az iskolai rendszerű oktatásban lemaradó vagy a rendszerből már kisodródott 16–25 éves fiatalok kaphatnak itt második esélyt – írja a Magyar Nemzet.
Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár szerint a program célja a sikeresség lehetőségének elhintése a motivációjukat elvesztett diákokban. Ezt ők úgy kívánják elérni, hogy ösztöndíjat, méghozzá a mindenkori minimálbér öt százalékát kapják meg a kibukottak.
Tavaly 1645 olyan diákot tartottak nyilván, aki elmúlt 16 éves, de még mindig általános iskolába járt, csaknem nyolcszázan pedig 16 éves koruk után jutottak el oda, hogy megkezdjék a középiskolát.
Egyszerű a képlet, nem? Ha 16 évesen sem tudtad elvégezni az általános iskolát, a kormány még fizet is érte… Az államtitkárság szerint ez az a szükséges motivációt, ami ahhoz kell, hogy ne hagyják félbe a tanulmányaikat. A Dobbantó program egyéves, innen a műhelyiskolai képzésbe léphetnek tovább a tanulók, ahol 6–24 hónap alatt szerezhetnek részszakmát. Ez nem is a szó szoros értelemben vett iskola, inkább mester-inas viszonyon alapuló, gyakorlatias fejlesztés, amelynek során kifejezetten a foglalkoztatók által elvárt készségeket fejlesztik.
Ha valakinek sikerül elvégeznie a szakot, az úgynevezett részszakmát szerez, ami nem ér fel egy teljes alapszakmával, de egy bizonyos munkakör betöltésére azért alkalmassá tesz, és államilag elismert végzettségnek számít. Részszakmával az illető nem lesz például kertész, de dolgozhat növényházi vagy kerti munkásként. Az érintettek tehát csak a munkafolyamatok egy részéről rendelkeznek alaposabb ismeretekkel, de ahhoz elvileg már elegendő a tudásuk, hogy valamilyen állást találjanak. A képzés egyébként még átjárást is biztosít a „rendes” szakképzésbe is.
A korai iskolaelhagyók aránya 12 százalék körül mozog (a szakközépiskolákban 14 százalék), ennyien vannak, akik végzettség megszerzése nélkül félbehagyják a tanulmányaikat. Az Oktatási Hivatal honlapján elérhető kimutatások szerint az idei tanév első félévében több mint nyolcezren gyűjtöttek ötvennél több igazolatlan órát, 15 ezer diákot köteleztek évismétlésre, beilleszkedési, tanulási vagy magatartási nehézségekkel pedig több mint 56 ezren küzdenek.
A lemorzsolódással veszélyeztetett diákok száma összesen megközelíti a hatvanezret, vagyis akadnak szép számmal „ösztöndíj-esélyesek”, bár arról egyenlőre nincs információ, hogy ez a program miből lesz fedezve, és mennyibe fog kerülni az adófizetőknek.
(Magyar Nemzet nyomán – Képünk illusztráció)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!