Mint ismert, a múlt hét folyamán sztrájkoltak a szemétszállítók Budapesten, miután hónapok óta nem hallgatták meg a követeléseiket, majd az első rezsiszámla kézhezvételét követően arra jutottak, hogy a korábban kapott béremelést teljes mértékben elvitte az infláció és a rezsimegszorítás. Követelésük szerint a szemétrakodóknak havi nettó 350 ezer, a sofőröknek nettó 400 ezer forint fizetés járna. Múlt hét csütörtök este megállapodás született, de úgy tűnik, az eredeti követelések helyett csak egy egyszeri 200 ezer forintos rezsitámogatást kaptak, illetve egy 120 ezer forintos karácsonyi bónuszt. A Magyar Jelennek több névtelenül nyilatkozó FKF-dolgozó is elmondta, hogy mit gondol a kialakult helyzetről.
– Jó volt látni, hogy egy közös ügyért a munkatársak összefognak. Bár sokan féltek a retorzióktól, de a hangadók bátorságát és biztatását látva mindenki beállt a sorba.
A telephelyen vannak még más munkacsoportok is mint szerelő-javító műhelyek, raktárak, irodai adminisztráció, forgalomirányítás, akik személyesen nem vettek részt a megmozduláson, de biztattak, támogattak, szurkoltak a megmozduláson résztvevőknek. A szakszervezetnek ehhez a megmozduláshoz semmi köze nem volt. Nem ő szervezte, nem is tudott róla, csak bekapcsolódott utólag, mint aki jogi tanácsokat ad, esetleg közvetít a felek közt. Így utólag azt kell mondjam, kár volt rábízni, kár volt megbízni benne – emlékszik vissza az eseményekre az egyik munkavállaló.
A megállapodást az alábbiakban teljes egészében közöljük:
– Ennek a megállapodásnak köze nincs ahhoz, amit a kezdetkor követeltünk, vagyis béremelést! Rakodóknak nettó 350 ezer forint, sofőröknek nettó 400 ezer forint. Ehhez képest kaptunk 0%-os béremelést, „tűzoltásként” pedig egy bruttó 200 ezer forintos gyorssegélyt, amit – mint kiderült utólag – Karácsony elvtárs a főváros minden dolgozójának meg fog adni. BKV, Főtáv, talán önkormányzati dolgozók. Azoknak is, akik jelenleg is megkapják azt a nettó 400 ezret, amiért a kukások megmozdultak. Nem tőlük sajnáljuk, de ez így nem fair – fogalmaznak.
– Ha a munkáltató tartja a megállapodásban leírtakat, akkor a 7. és 8. pontban megjelölt időpontig valószínűleg nem várható megmozdulás. Morgolódások azóta is vannak, jogosan, mert sokan úgy érzik hogy át lettek verve – jegyezte meg egyikük. Kérdésünkre, hogy pontosan mit is jelent a 8. pont utáni időszak, egyikük elmondta:
– Mi várható a 7. és a 8. pontokban megjelölt időpont után ? A többség pesszimista. Az eredetileg követelt nettó 350-400 ezer forintot, ami a számítások szerint 86%-os béremelés, egész biztosan nem fogják megadni. Szerintem a felét sem.
Ha nem, akkor újból sztrájk lesz? Szerintem nem lesz, mert egyrészt a vezetők felkészülnek erre, másrészt pedig akiket most megpuhítottak, azok nem fognak újra szervezkedni, nem lesz még egyszer ilyen összefogás – vetítette előre az egyik FKF-szemétszállító. Bár vannak, akik azt állítják, hogy igenis előfordulhat, hogy januárban újra sztrájk lesz. Mindenesetre ez néhány hónapon belül kiderül.
Hozzáfűzték még, hogy így év vége felé, de főleg év végén lesznek még fennakadások a létszámhiány miatt, ami most is fennáll, mivel hogy béremelés nem volt, az új munkavállalók nem fognak tolongani, aztán jönnek az ünnepek.
Tél, hideg, táppénz, és nem lesz, aki elvégezze a munkát. De azt mondják, Karácsonyékat ez nem érdekli, sőt, még talán jól is jön nekik, mert így újból a kormányra tudnak mutogatni.
(Címlapkép: hirmagazin.eu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!