Az Európai Néppárt (EPP) és az uniós parlament liberális többsége nem támogatja a Facebook cenzúrájáról szóló részletes párbeszédet, mert jelentős haszonélvezői ennek a cenzúrának, ezért is szeretnék fenntartani ezt az állapotot – jelentette ki Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője kedden Strasbourgban.
A képviselő a Patrióták Európárt frakció tagjaival tartott sajtótájékoztatót, amelynek keretében elmondta: a Patrióták csoport kezdeményezte egy külön vita indítását a Facebook cenzúrájáról, amelyet az EPP és a parlament liberális többsége elutasított, annak ellenére, hogy Mark Zuckerberg vezérigazgató elismerte, hogy a Facebook rendszerszinten cenzúrázott politikai alapon.
Valójában a szólásszabadságot korlátozták
Dömötör Csaba szerint a cenzúrát Joe Biden korábbi amerikai elnök kormányzata forszírozta, és tartalmi szabályozás többek között a bevándorlással vagy a Biden család korrupciós ügyeivel kapcsolatos tartalmakat érintette.
„Mindezt az álhírek elleni harc nevében tették, ám kiderült, hogy valójában a szólásszabadság súlyos korlátozása zajlott” – jelentette ki.
Kiemelte, hogy míg Egyesült Államokban megszüntetik a tényellenőrök szerepét, Európában továbbra is működnek, sőt, az EU a cenzúra jogi kereteinek erősítését tervezi. Az Európai Bizottság olyan, választók által meg nem választott aktivistacsoportokat finanszíroz, amelyek tényellenőrökként működnek, és gyakran külföldi, különösen az amerikai demokrata párthoz kötődő körökből származnak.
Vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik
„Ez azt jelenti, hogy az EU intézményei továbbra is fenn kívánják tartani a szólásszabadság korlátozásának gyakorlatát, még akkor is, ha ez a politika az Egyesült Államokban megbukott” – mutatott rá. Bejelentette, hogy mindezek miatt a Patrióták frakció vizsgálóbizottságot kezdeményez. „Először is pontosan tudnunk kell, hogy milyen tartalmakat cenzúráztak és cenzúráznak Európában. Másodszor, tudnunk kell, hogy kik végzik ezt, és kinek a megrendelésére. Harmadszor, és nem utolsósorban, meg kell vizsgálnunk, hogy ez jelent-e beavatkozást bizonyos európai országok belpolitikájába” – húzta alá.
A képviselő úgy véli, hogy jobboldali politikusok cenzúrázása az olyan választók véleményének elnyomását is jelenti, akik elutasítják a bevándorlást és az ideológiai nyomást, és Európa szuverenitását kívánják.
Az üzenet a cenzúra támogatói számára egyértelmű: minél inkább próbálják elhallgattatni ezeket a hangokat, annál erőteljesebb lesz a választók válasza. „A változás hangját nem lehet elhallgattatni, sem az Európai Parlamentben, sem Európában” – hangsúlyozta.
A Meta szerint nem osztogattak csokimikulást a pécsi Mi Hazánk tagjai
Gyakran saját érdekeiknek megfelelően cenzúráztak
Tom Vandendriessche flamand EP-képviselő, a Patrióták Európáért frakció tagja nyilatkozatában arra mutatott rá, hogy a szólásszabadság a demokrácia alapköve, mivel lehetőséget ad az állampolgároknak a hatalmon lévők bírálására. „Az idők során a hatalmon lévők nehezen viselték a kritikát, és különböző eszközökkel próbálták elhallgattatni azt. A közösségi média mára a polgárok önkifejezésének legfontosabb eszközévé vált, de az Európai Parlament által kezdeményezett szabályozások, például a digitális szolgáltatásokról szóló törvény, lehetővé tették a cenzúra kiszervezését nagy technológiai cégek számára” – fogalmazott.
Véleménye szerint a nagy techcégek, mint a Meta, gyakran saját érdekeik szerint cenzúráznak, amit bírósági ítéletek is alátámasztanak.
Az úgynevezett „megbízható ellenőrök” és az átláthatatlan algoritmusok manipulálják az információáramlást, ami aláássa a demokrácia alapjait. Az Egyesült Államok példája azt mutatja, hogy szükség van szabályozásra, de annak a polgári jogok és a demokrácia védelmét kell szolgálnia – taglalta.
A demokrácia védelmében járnának el
Tom Vandendriessche szerint biztosítani kell az algoritmusok átláthatóságát, a felhasználók döntési jogának erősítését, valamint vissza kell szorítani a nagy techcégek és a nagy kormányok túlzott befolyását. Elmondta, hogy ennek érdekében a Patrióta frakció határozati javaslatot nyújtott be, amely a közösségi média cenzúrájának kivizsgálását célozza, hogy feltárják, mely kormányok gyakoroltak nyomást a cégekre és milyen üzeneteket cenzúráztak. Több mint 60 EP-képviselő támogatja ezt a kezdeményezést, amely a polgári jogok helyreállítására és a demokrácia védelmére irányul – tette hozzá. Harald Vilimsky, a Patrióták frakció osztrák képviselője szerint az élénk vitakultúra a társadalom és közösség alapja, ahol senkinek sem szabad megtiltani a véleménynyilvánítást. „Bár a véleménynyilvánítás határait a törvények és mások méltóságának tisztelete szabja meg, a szabad vita alapvető a demokrácia működéséhez. Nem határozhatja meg egy kormányzati szerv vagy szervezet, hogy mi igaz és mi nem, mivel az igazság relatív, és a vélemények csak szabad eszmecsere útján alakulhatnak ki” – fogalmazott.
A hagyományos média elvesztette befolyását
Rámutatott arra, hogy a hagyományos média elvesztette befolyását a vélemények és narratívák formálásában, miközben az Európai Unió magát az “igazság letéteményesének” tekinti, de valójában a legnagyobb álhírforrás Európában. „Az EU-nak eredeti céljaira – a béke, szabadság és jólét biztosítására – kellene összpontosítania, és nem avatkozhatna bele a véleményformálásba” – húzta alá. Vilimsky szerint a Twitter X-re váltásával újra lehetőség nyílt szabad vitákra, ahol mindenki kifejezheti véleményét, és nincs helye elnyomásnak.
(MTI)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!