Hiába nőnek már egy éve a magyarországi reálbérek, a dolgozók csak késleltetve érzékelik a fizetésük értékének növekedését – derül ki a Trenkwalder 500 munkavállaló megkérdezésével készült kutatásából. Ennek az egyik oka, hogy a megvalósuló béremelések részben csak a korábbi inflációs hatást ellensúlyozzák, a másik, hogy sok munkáltató nem tud kétszámjegyű béremelést adni a dolgozóinak – írja a Telex.
A Trenkwalder szerint emiatt a munkavállalók 61 százaléka arra számít, hogy idén romlani fog az anyagi biztonsága tavalyhoz képest. Egy évvel ezelőtt a megkérdezettek 62 százaléka mondta ezt.
A válaszadók 49 százaléka elégedetlen a bérszintjével és csak 19 százalékuk mondta, hogy kapott év közbeni fizetésemelést. Év végi bónuszt a munkavállalók 44 százaléka vár a munkahelyétől, háromnegyedük a tavalyihoz hasonló mértékű plusz juttatásra számít.
A felmérés szerint a dolgozók 52 százaléka tervez egy éven belül munkahelyet váltani, ami 6 százalékponttal magasabb, mint amennyien tavaly tervezték ezt. Közben a váltási küszöb is lejjebb került, míg egy éve 65 százalék mondott volna fel egy 30 százalékkal jobban fizető állásajánlatért, ez most már 71 százalék.
Az egyre növekvő váltási kedvvel párhuzamosan a dolgozók azt is érzik, hogy az elmaradó gazdasági növekedés miatt csökkent a munkaerő iránti kereslet és szűkültek az elhelyezkedési lehetőségeik. A válaszadók 59 százaléka szerint ugyanis idén nehezebben lehet a szakmájuknak megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy éve. Ez az arány tavaly 53, míg két éve csupán 45 százalék volt
Idén augusztusban Magyarországon 360 ezer forint volt a nettó mediánkereset, ami 15,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A fizetésekben viszont foglalkozásonként és régiónként is jelentős eltérések vannak.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!