A járványügyi helyzetre való tekintettel a Szolyvai Emlékpark Bizottsága csendes megemlékezéssel méltatja a málenkij robot áldozatait.
A programon koszorúzással és gyertyagyújtással emlékeznek meg a sztálini terror áldozatairól a történelmi egyházak képviselőinek részvételével.
Az alkalmat a Szolyvai Emlékparkban 2020. november 21-én közép-európai idő szerint 11 órakor tartják, írja a Kárpátalja.ma portál.
A megemlékezésre – a járványügyi előírások betartása mellett – minden érdeklődőt szeretettel várnak.
A november 21-ei programot megelőzően november 20-án közép-európai idő szerint 11 órakor megrendezik a GULÁG-GUPVI kutatók fórumát Beregszászban az Európa-Magyar Házban, majd délután 2 órakor a beregszászi áldozatok emlékművénél koszorúznak a fórum résztvevői.
Vasárnap, november 22-én a Tiszabökényi Árpád-házi Szent Erzsébet római katolikus templomban búcsút tartanak, amelyen azokra a mártírlelkészekre emlékeznek, akik a sztálinizmus áldozataivá váltak.
Málenkij robot és ami mögötte van
A málenkij robot az orosz „malenkaja rabota” szóból ered, jelentése „kis munka”.
Magyar állampolgárokkal a Szovjetunióban tömegesen végeztetett kényszermunka.
A második világháborút követően több ezer magyar civil esett szovjet fogságba, és került ki a Szovjetunióba, ahol az elsődleges cél nem a foglyok elpusztítása, hanem a háborúban elpusztított ország újjáépítése volt. Miután Magyarországot elérte a front, 1944 őszétől-telétől sorra alakultak a hadifogoly-gyűjtőtáborok, – elsősorban vasúti csomópontok mentén, mint például Cegléd, Gödöllő, Győr, Székesfehérvár, Szeged – amelyekben összességében körülbelül 600 ezer magyar állampolgárt tartottak fogva.
Az embertelen körülmények következtében megközelítően 300 ezer magyar veszíthette életét a Szovjetunióban.
A málenkij robotra elhurcoltak hazahozatalára 1947-es párizsi békeszerződés aláírását követően került sor, de a tragédiák százait hordozó folyamat csak az 1950-es évek elején fejeződött be. 1946 és 1949 között a Debrecenben felállított Hadifogolyátvevő Bizottság statisztikája szerint körülbelül 207 ezer hadifogoly tért vissza Magyarországra, akiknek a későbbi sorsát a hallgatás és a feledés árnyékolta be, egészen az 1989-es rendszerváltozásig.
(Forrás: karpatalja.ma, malenkij.hu – Fotók: multkor.hu – Videó: youtube.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!