Ukrajna egyenként tárgyal azokkal az országokkal, amelyeknek határon túli tagjai élnek a megtámadott ország területén, hogy teljesítse az Európai Bizottság kritériumait az EU-val való csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, de nem fog „különleges kivételeket” tenni egyetlen kisebbség számára sem – mondta Olha Sztefaniszjna, európai és euroatlanti integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes az Ukrajinszka Pravda hírportálnak adott interjúban, amit a Telex szemlézett.
A soviniszta ukrán vezetés nevében megszólaló Sztefaniszjna azt állította, az, hogy a magyar kormány „csapja a legnagyobb zajt”, még „nem jelenti azt, hogy az ukrajnai magyar kisebbségnek bármilyen különleges problémája lenne”.
Kiemelte, hogy „bezzeg a románokkal” nincs semmi baj, velük lehet beszélni. (Magyarellenes soviniszták egymásközt – a szerk.)
Ugyanakkor hozzátette: Ukrajna elsősorban az oktatási ügyekkel kapcsolatos problémák miatt meg fogja változtatni a nemzeti kisebbségekre vonatkozó jogszabályokat. Szerinte a változtatással például a kárpátaljai pedagógusoknak világosabb lesz, „hogyan szervezzék meg az oktatási folyamatot”.
Az Európai Bizottság már november 8-án jelezte az Európai Tanácsnak, ideje megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Moldovával és Ukrajnával. Erről végítéletet majd a tagállamok mondanak december 14-15-i ülésükön. A magyar kormány azt ígérte: megakadályozza a folyamatot a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak korlátozása miatt.
Nem mellesleg még nemzetközi szervezetek szerint is komoly problémák vannak Ukrajnában. Többen rámutatnak, az ukrán oktatási törvény és nyelvtörvény súlyosan sérti a kárpátaljai magyarok jogait, amit a szélsőliberálisok azzal igyekeznek mosdatni, hogy annak elfogadására az „orosz befolyás” visszaszorítása miatt volt szükség.
Fotó: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!