A FESZ szakmai egyeztető nagygyűlése egy hete döntött arról, hogy sztrájktárgyalást kezdeményeznek a kormánnyal. A szervezet ugyanis elfogadhatatlannak tartja, hogy nem januártól, hanem csak júliustól kapnak béremelést a szakdolgozók. Eközben elkezdték felmérni azt is, hogy a munkavállalók milyen nyomásgyakorló eszközt támogatnának a bérek azonnali emeléséért. A tagoktól nyilatkozatban vártak visszajelzést, mivel korábban világossá tették, hogy csak úgy kezdenek bele tiltakozó akcióba, ha ahhoz a FESZ tagjainak legalább 10 százaléka előzetes nyilatkozatban csatlakozik – írta meg az Népszava.
A felhívást Facebookon kezdték el terjeszteni, ám volt olyan kórház, melynek vezetése megtiltotta dolgozói számára a bejegyzés megosztását. Erre reagálva írt levelet a FESZ, melyben rámutatnak:
Törvény biztosítja számukra, hogy a tiltakozó akció részleteivel, szervezésével kapcsolatban tájékoztathassanak.
Soós Adrianna, a FESZ elnöke elmondta, valamennyi kórház főigazgatójának postázták a levelet, kétharmaduk már meg is kaphatta. Ezen felül arról is beszélt, mindössze két napja gyűjtik a nyilatkozatokat, de már így is több százan küldték vissza. A válaszadók a tiltakozás valamennyi formáját támogatta.
Sokan voksolnak a sztrájkra és a felmondások ügyvédi letétbe helyezésére is
– tette hozzá.
Az egy héttel ezelőtti szakmai egyeztető értekezleten ötféle nyomásgyakorló eszközt mérlegeltek: a sztrájkot, a felmondások letétbe helyezését, az önként vállalt túlmunka felmondását, a tiltakozás valamilyen közös szimbólumának viselését, valamint csakis a munkaköri leírásban szereplő feladatok elvégzését.
Gondot jelent az élelmiszervásárlás
Valóságos arculcsapásként hatott a kormány döntése, miszerint – a korábbi ígéretekkel ellentétben – nem januártól, hanem majd csak valamikor nyáron emelkedik a fizetésük. Az elszálló élelmiszerárak miatt ugyanis
a szakdolgozók 72 százalékának már az élelmiszer megvásárlása is gondot jelent, egyharmaduk még a gyermeke ruházkodását sem tudja biztosítani.
Valamivel több mint nyolcaduk nem tudja fizetni a rezsijét és csaknem ugyanennyiüknek okoz problémát a hiteltörlesztés. Tizedük nem tudja fedezni a lakhatás költségeit. Mindössze négy százalékuk állította azt, hogy vannak tartalékai, vagy a családja támogatása miatt nincsenek problémái.
A kérdőív arra is kitért, mit terveznek, ha a kormány továbbra sem hajlandó tisztességes bérrendezésre. A válaszadók mintegy fele egészen biztosan elhagyná a pályát. Egy részük (32 százalék) itthon keresne más megélhetést, 20,5 százalékuk azonban elhagyná az országot. 40 százalékuk úgy nyilatkozott, maradna a szakmában, de jelentős többletmunkákat vállalna, 2,3 százalékuk pedig beletörődik sorsába és nem tesz semmit.
Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!