Hiába ülnek Schadl György és társai a vádlottak padján, a végrehajtások továbbra is igazságtalan módon zajlanak.
A végrehajtások során továbbra is a kizsákmányolás dominál – hívta fel rá figyelmünket több olvasónk is. A panaszosok mind arról számoltak be, hogy tartozásuk átkerült követeléskezelő cégekhez – manapság divatosan szólva faktoring cégekhez -, akikkel egyébként sok esetben meglepően hatékonyan lehet egyezkedni. Azt fontos tudni, hogy ezek a követeléskezelők nem hatóságként járnak el, hanem megveszik a tartozást az eredeti követelőtől, a rájuk vonatkozó működési szabályok viszont elég kötöttek (nem úgy a végrehajtóké): például hetente maximum háromszor vehetik fel a kapcsolatot az adóssal és nem foglalhatnak le ingó- és ingatlanvagyont, még, ha sokan meg is próbálják úgy beállítani a felszólításokban.
„Elég gyorsan meg tudtunk állapodni, hogy engedjenek el a tartozásunkból valamennyit, a fennmaradó részre pedig részletfizetést kaptunk.” – mesélte portálunknak az egyik érintett, akinek hosszú évekig húzódó hiteltörlesztését megvette egy faktoring cég. „Elengedtek egy millió forintot, így 500 ezer forint tartozásunk maradt, amire hat hónap részletfizetést kaptunk, ezt határidőre teljesítettük is.” A követelésük ekkor már végrehajtási fázisban volt, ám jelezték a karnak, hogy megállapodás született a követeléskezelővel.
„Miután letudtuk a törlesztést, egyszer csak jött az sms, hogy inkasszáltak egy elég nagy összeget a bankszámlánkról. El sem tudtuk képzelni, mi történt. Mentünk megint a végrehajtóhoz, azt hittük, valami adminisztrációs hiba.”
De nem az volt. Ugyanis 2020-ban – amikor a végrehajtómaffia éppen dübörgött – a bírósági végrehajtási törvénybe bekerült egy érdekes módosítás egy salátatörvényben, amelyet Semjén Zsolt nyújtott be, előadója pedig Varga Judit volt. Bekerült a törvénybe egy új pont a következő szöveggel:
A T/10744. számú, az egyes igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat
Vagyis,
a módosítás értelmében a végrehajtási eljárás eredményességének minősül, ha a végrehajtást kérő a követelést elengedi.
Így fordulhatott elő az, hogy elengedett tartozás összegére zárolt magának jutalékot a végrehajtó.
„Véleményem szerint nem kizárható, hogy – ismerve az eddigi információkat, mely szerint polipszerűen lettek elhelyezve végrehajtók tucatjai annak érdekében, hogy bevételük jelentős vagy teljes részét átadják a gyanúsítottnak/gyanúsítottaknak – ez a néhány soros módosítás azért került be a végrehajtó törvénybe, hogy a korrupciós összegek minél nagyobb nagyságban álljanak rendelkezésre a feltételezett bűnszervezet számára.”
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara adatai alapján jelenleg 388 önálló végrehajtó működik hazánkban, tehát van hová folynia ezeknek a törvénybe iktatott pluszjutalékoknak. Egyébként annak ellenére, hogy február 17-én volt az első tárgyalási napja, Schadl György továbbra is elnökként szerepel a weboldalon.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar weboldala 2023. február 17-én.
Persze, a követeléskezelők sem szentek – a Mi Hazánk már többször szót emelt az általuk elkövetett visszaélésekkel kapcsolatban is. Fiszter Zsuzsanna felhívta a figyelmet, hogy az érintett cégek nem egyszer öt-tíz évig „pihentetik” ezeket az ügyeket, így a – gyakran évi 20-30 százalékot is elérő kamat miatt – akár megfizethetetlen mértékűre is duzzadhat a tartozás. Ráadásul, tette hozzá, ha értesül is a tartozásról az adós, és fizetne, semmi nem kötelezi a követeléskezelőt, hogy megállapodást kössön az ügyben, az engedményezések miatt pedig nemegyszer azt sem lehet kideríteni, hogy melyik társaságnál és milyen összegű követelés áll fenn valakivel szemben.
A jogos tartozásokat meg kell fizetni, de a behajtás ne profitorientált legyen, és ne sunyi módon akarják elérni, hogy az elévült vagy direkt felduzzasztott tartozásokat kelljen megfizetni.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!A Mi Hazánk véget vetne a követeléskezelők és végrehajtók közös üzletének
A behajtás alatt álló vagy már végrehajtási szakba került tartozások elektronikus adatbázisának létrehozását javasolja a Mi Hazánk Mozgalom annak érdekében, hogy így vessenek véget a követeléskezelők és végrehajtók közös üzletének – írja az MTI Fiszter Zsuzsanna, a párt végrehajtási és hitelügyi szakpolitikusa arról beszélt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján: az érintett cégek nemegyszer öt-tíz évig „pihentetik” ezeket…