A Horvátország, Albánia és Koszovó védelmi miniszterei által aláírt katonai szövetségről szóló szándéknyilatkozat nem jelent veszélyt Szerbiára – jelentette ki Andrej Plenkovic horvát kormányfő csütörtökön Brüsszelben horvát újságíróknak.
„Ez egy memorandum a közös együttműködésről, nincs benne semmi ellenséges” – mondta Plenkovic arra a kérdésre válaszolva, hogyan kommentálja Aleksandar Vucic szerb államfő nyilatkozatát.
Vucic szerdán azt mondta: az említett országok ezzel megsértették az úgynevezett 1996-os szubregionális fegyverzetellenőrzési egyezményt, és szinte biztos, hogy a NATO-t nem tájékoztatták erről – írja az MTI.
„Én megértem, hogy Szerbia most máshol keresi a problémákat, de ebben a szövegben ilyenek nincsenek”
– mondta Plenkovic, hozzátéve, hogy a memorandum segíti Koszovó és Albánia erőfeszítéseit a reformok és a tapasztalatcsere terén.
Egyértelmű fenyegetést éreznek a szerbek
Pirro Vengu albán, Ivan Anusic horvát és Ejup Maqedonci koszovói védelmi miniszter szerdán írt alá a katonai együttműködés elmélyítéséről szóló szándéknyilatkozatot Tiranában. Szerbiai vezetők erre hevesen reagáltak, és úgy vélték, a szövetség fenyegetést jelent a szerbekre.
Ivan Anusic az X-en azt írta: „elmúltak azok az idők, amikor Zágrábnak Belgrádtól kellett megkérdeznie, mit csinálhat.”
„Horvátország azzal ír alá nyilatkozatot, akivel akar, az Albániával és Koszovóval való együttműködés pedig a tapasztalatcserére, a hadiipari együttműködésére, valamint Albánia és Koszovó euroatlanti útjának támogatására összpontosul” – írta a tárcavezető.
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, amelyet Belgrád azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományaként kezeli a többségében albánok lakta területet. Koszovónak mintegy 5000 fős biztonsági ereje van, de közülük eddig mindössze néhány tucatnyian kaptak kiképzést Horvátországban. Koszovó külső és belső biztonsága felett lényegében a NATO által irányított nemzetközi biztonsági erő (KFOR) őrködik.
Mosolydiplomácia és ami mögötte van – alku a délvidéki magyarság kárára
Kiemelt kép forrása: Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!