Miután Ausztria a Covid-politikát illetően az egyik legszigorúbb ország volt (és elsőként fogadta el a Covid-19 oltást kötelezővé tevő törvényt, bár a törvényt soha nem léptették életbe), most 180 fokos fordulatot vesz a Covid-ügyben?
Karl Nehammer „konzervatív” kancellár (ÖVP) február 15-én, szerdán sajtótájékoztatón jelentette be egy bizottság felállítását a Covid-korszak alatt hozott döntések felülvizsgálatára. Nehammer kancellár azt mondta, hogy kormánya „a szakértőknek volt alárendelve”, ami a szakértők körében felháborodást váltott ki, és hangsúlyozták, hogy a döntéseket a politikai vezetők hozták.
Karl Nehammer egy nagy mea culpa-nak hangzó nyilatkozatában azt mondta, hogy
„a koronavírus egyfajta trauma volt társadalmunk számára, amelyet most közösen kell leküzdenünk”.
Ez a világjárvány volt az első világjárvány a jelenkori történelemben, egyikünk sem tapasztalt ilyet korábban, még a nagyszüleink sem. Ez valami teljesen új volt, ami súlyosan érintett minket, és példátlan kihívások elé állított bennünket mint társadalmat.
A kritikus és kíméletlen helyzetelemzés tehát kötelesség és egyben előfeltétele is e társadalmi sebek begyógyításának és a trauma leküzdésének.
A fő ellenzéki párt, az FPÖ, nagyon határozottan ellenezte a Covid-intézkedéseket, beleértve a kötelező védőoltásokról szóló törvényt is. Herbert Kickl FPÖ-elnök „nevetségesnek” nevezte Nehammer kancellár lépését, és új választásokat követelt.
2019 óta a konzervatívok (ÖVP) és a Zöldek koalíciója kormányozza Ausztriát. A ciklus alatt azonban Sebastian Kurz kancellár 2021 októberében lemondott (egy közvélemény-kutatásokkal kapcsolatos korrupciós botrányt követően), helyére Alexander Schallenberg került (2021. október-december), majd Karl Nehammer 2021 decembere óta tölti be a kancellári tisztséget.
A közvélemény-kutatásokban az ÖVP jelentősen visszaesett (20%), míg az FPÖ (28%) már jóval megelőzi a szociáldemokratákat (24%).
Az ÖVP-zöld kormány támogatottságának nagymértékű csökkenése magyarázatot adhat Nehammer kancellár Covid-ügyben történt visszakozására, de a bevándorlási kérdésekben tanúsított „kemény” álláspontjára is, amely odáig fajult, hogy megakadályozta Románia (de nem Horvátország) csatlakozását a schengeni térséghez.
A következő osztrák parlamenti választásokra elvileg 2024 őszén kerül sor. Vajon sikerül-e Nehamernek elfeledtetnie az emberekkel a Coviddal kapcsolatos belügyminiszteri (2020 januárjától), majd kancellári (2021 decemberétől) tevékenységét, és sikerül-e azt az érzést kelteni az osztrákokban, hogy képes az illegális bevándorlást kordában tartani?
Vajon Európa vagy a világ más országai valaha is önkritikát és mea culpa-t fognak gyakorolni a Covid alatt hozott döntéseikért? A világjárvány témája valószínűleg még nem zárult le.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!