Dócs Dávid, a Mezőgazdasági Bizottság tagja, a Mi Hazánk alelnöke kérdezte az Agrárminisztert éves meghallgatásán.
Beszédében kiemelte, hogy a KSH adatai szerint az elmúlt 10 évben ¾-ével esett vissza az állattenyésztéssel foglalkozók száma Magyarországon, az elmúlt 3 évben pedig megfeleződött. Ennek fő oka a kedvezőtlen gazdasági körülmények, a bürokratikus terhek, az ágazatban megfigyelhető munkaerő-, szakember- és állatorvoshiány, valamint a piac szélsőséges ingadozásai, állategészségügyi kockázatok.
A szebb napokat látott méhészettel kapcsolatban kiemelte, hogy a kormány idén február közepén ráengedte a magyar piacra az ukrán mézet, amely ismét a kilátástalanságba lökte főleg a családi gazdaságokat.
Dócs leszögezte, hogy a kistermelőknek érdekvédelemre van szüksége, amelyet a NAK, véleménye szerint, nem ad meg kellőképpen, a megalakulásakor tett ígérete ellenére.
A vízgazdálkodással kapcsolatban kiemelte, hogy ez az ágazat jelen pillanatban romokban van hazánkban, miután nem prioritás, hiszen idén a kormány 398 milliárd forintnyi beruházást halasztott el, amely továbbra is kilátástalan helyzetben tartja a Homokhátság mára már félsivataggá nyilvánított részeit.
Az erdőgazdálkodással kapcsolatban megemlítette, hogy a hatósági áras tűzifa rengeteg
erdőgazdálkodót és fakitermelőt érintett hátrányosan, így az ő állami megsegítésük sem várhat tovább, hiszen az olcsó tűzifa a lakosságot segítette, de az erdőgazdálkodókat tönkretette, ezért az egyre dráguló input anyagok, humánerőforrás-nehézségek állami beavatkozást igényelnek.
Mentegetőzik az agrárminiszter
Nagy István agrárminiszter válaszában az állattartók számának csökkenésének terén félrevezetőnek nevezte a Mi Hazánk képviselője által említett KSH statisztikákat, noha azt maga is elismerte, hogy az állat létszám növekedett, az állattartóké viszont csökkent.
Ezért leginkább azokat a helyi petíciókat hibáztatta, amelyekkel településről településre tiltják be, sokszor a később odatelepülők kezdeményezésére a haszonállatok tartását. Hangsúlyozta, hogy törvénymódosítással fogja megvédeni a kormány a vidéki életformát és a háztáji állattartást.
A Nagy István szerint a kormány nem felelős a jelenlegi mézpiac problémáiért, amit azzal indokolt, hogy Európában a magyar kormány adja a legtöbb támogatást a méhészeknek.
Az ukrán mezőgazdasági termékekkel kapcsolatban azt mondta, hogy azok legálisan nem tudnak bekerülni a magyar piacra – miközben az ukrán méz behozataláról szóló képviselői kérdést nem tagadta, sőt, annak piacvédő hasznát hangsúlyozta, még ha ezzel a magyar méhészek 99% nem is ért egyet.
Összességében a miniszter pozitívan értékelte az elmúlt egy év magyar agráriumában tapasztalható folyamatokat. Ennek a megítélését a kedves olvasókra bízzuk.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!