loading
Menü
Támogatás

Üzemanyagárak - még a mellébeszélést sem veszi komolyan a kormány

2022. szept. 25. 15:16
3 perces olvasmány
Üzemanyagárak - még a mellébeszélést sem veszi komolyan a kormány

 

Nem hajlandó a kormány érdemben válaszolni Novák Előd, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője által benyújtott üzemanyagárakkal kapcsolatos írásbeli kérdésére, amelyben többek között az üzemanyagárak összetételére, a kormány ebből szerzett hasznára is rákérdezett.

Továbbra is sötétben kell tapogatóznia annak, aki pontosan szeretné tudni, hogy egy liter üzemanyag ára miből áll össze - ársapkával és ársapka nélkül -, illetve arra sem derül fény, hogy mennyit profitál az állam, az éves szinten több milliárd liternyi eladott üzemanyagból.

Így nem láthatja továbbra sem a fogyasztó, hogy mennyi lehet egy-egy liter üzemanyag esetén a termelői ár, ami a kőolaj világpiaci árához viszonyítva jelentős mozgásteret hagy, hiszen a hordónkénti olaj árában - a kitermelési helytől függően (Brent, WTI, Ural, stb.), esetenként 20 dollár különbség is lehet. Külön érdekesség, hogy az árakat döntően a Brent olaj (Északi-tengeri), tehát a legdrágább olajár alapján határozzák meg, ahogyan a jövedéki adót is ez alapján számítják ki.



Ebből következően az összes többi összetevő is rejtve marad, csak a végeredményt láthatjuk a kútoszlopokon.

Ha a dollár-forint  árfolyamot nézzük: egyértelmű a magyar gazdaság romlása, hiszen a kőolaj világpiaci árát tekintve nem lenne indokolt a jelenlegi ár. 2012-ben, amikor soha nem látott mértékű drágulásról beszéltek, akkor 120 dollár körüli hordónkénti ár mellett, "csak" 450 forint környékén mozogtak az üzemanyagárak.

[caption id="attachment_76973" align="alignnone" width="673"] Brent nyersolaj ármozgása 2012-2022[/caption]

Az egyetlen kérdés, amire konkrét válasz érkezett, az az adóterhek csökkentésére vonatkozik, erre pedig a válasz szerint az

uniós szabályokra hivatkozva nincs lehetősége a kormánynak.

Ezzel szintén a magyar gazdaság hihetetlen mértékű romlását ismerték el, hiszen az uniós szabályozás euróban szabja meg a jövedéki adó mértékét, ami miatt ez ma duplája a tíz évvel ezelőttinek. A forintnak az euróhoz és a dollárhoz viszonyított romlása tehát tagadhatatlan.

[caption id="attachment_76974" align="alignnone" width="680"] dollár/forint átfolyam-mozgás 2012-2022[/caption]

[caption id="attachment_76975" align="alignnone" width="675"] euró/forint árfolyam-mozgás 2012-2022[/caption]

A nemzetközi üzemanyag árakat tekintve látható az is, hogy nem a Fidesz-kormány az, amelyik „megvédi” az embereket a magas áraktól:



Mivel arra a kérdésre sem érkezett válasz, hogy mennyit profitál a kormány az eladott üzemanyagok árából, itt egy kimutatás a hazai kutak által eladott üzemanyagokról (benzin–gázolaj összesen), ami jól mutatja, hogy havi szinten több száz millió, éves szinten több milliárd liternyi eladott üzemanyagról van szó.



A lengyel kormány egyébként február 1-jétől hat hónap időtartamra 8 százalékra csökkentette az üzemanyagok áfáját. Így is lehet.

Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd

 

 

 

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás