loading

Tényleg itt az idő Kárpátalja visszatérésére?

2025. márc. 2. 11:34
3 perces olvasmány
Tényleg itt az idő Kárpátalja visszatérésére?

Donald Trump határozott fellépése Zelenszkijjel szemben egyértelművé tette, hogy az új amerikai adminisztráció kész akár erővel is rábírni az ukrán elnököt a békekötésre. Ha így sem sikerül, akkor pedig egyszerűen magukra hagyják az akadékoskodókat, hogy győzzék le egyedül az oroszokat. 

Mindezek fényében igen valószínű, hogy közeleg a békekötés, a háború lezárását azonban Ukrajna aligha úszhatja meg területi veszteség nélkül. És itt merül fel a minket, magyarokat is érintő kérdés, hogy mi lesz Kárpátaljával? Az ukrán maffiaállam korábban is előszeretettel használta céltáblának a területén élő oroszokat és magyarokat, ami miatt megalapozott az aggodalom, hogy a vesztes háború után is a még ott élő magyarokon kívánnak majd bosszút állni a soviniszta erők. Joggal merül fel tehát, mi legyen Kárpátalja sorsa? Lássuk, a nemzeti oldal különböző szereplői mit gondolnak a kérdésről.

„Az oroszok vissza akarják adni nekünk Kárpátalját"


Budaházy György szerint az oroszok vissza akarják adni nekünk Kárpátalját. A nemzeti oldal ismert alakja X-bejegyzésében felszólította a magyar kormányt, hogy tegye meg a szükséges diplomáciai lépéseket a visszacsatolás előkészítésének ügyében.


„Követelni kell a határrendezést"


A HVIM már nem ennyire optimista a kérdésben. A szervezet szerint a legjobb lehetősége Kárpátalja hazatérésének akkor lenne, ha a magyar kormány „igen aktív külpolitikát folytatva" képviselné a magyar álláspontot és a magyar érdekvédelmet.

„Most, amikor a nagyhatalmak átrajzolják az elmúlt évtizedekben ismert geopolitikai térképet, Magyarország kormányának kötelessége, hogy a kárpátaljai magyarok biztonságát és békéjét a határrendezés követelésével garantálja” – olvasható a vármegyések által kiadott közleményben.


Autonómiát Kárpátaljának


A Mi Hazánk Mozgalom pedig felszólította a kormányt, „ne kövesse el azt a történelmi bűnt, amelyet az Antall-kormány követett el 1991-ben", amikor figyelmen kívül hagyta a Kárpátalja autonómiájáról szóló 1991. december 1-jei népszavazás döntését. Annak idején a 90 százalék feletti részvétellel megtartott népszavazáson a lakosság 78 százaléka voksolt a kárpátaljai autonómiára, és ezen belül a beregszászi járás 81,4 százaléka nyilvánította ki akaratát a Beregszász központú Magyar Autonóm Körzet létrehozása mellett. Ennek ellenére Antall József 1991. december 6-án aláírta az ukrán–magyar alapszerződést, amelyben lemondott a magyar igényekről.

„Most, amikor célegyenesbe fordulnak az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos tárgyalások, a magyar kormány hallgat” – mutatott rá Toroczkai László, aki szerint itt az idő Kárpátalja autonómiájának követelésére.



A kormány álláspontja ezzel szemben az, hogy Kárpátalja jövőjének kérdése ">"nem tartozik a legfontosabb kérdések közé".

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás