loading
Menü
Támogatás

Számos szabálytalanságot tárt fel az ÁSZ a Kásler- és Pintér-féle alapítványnál

2025. máj. 20. 06:34
5 perces olvasmány
Fotó: MTI/Soós Lajos Fotó: MTI/Soós Lajos

Hiányzó elszámolások és leltár, szabálytalan működés, nem működő felügyelőbizottság – a többi között ezeket a megállapításokat tette az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Kásler Miklós korábbi humánerőforrás-miniszter, majd Pintér Sándor belügyminiszter felügyelete alatt álló Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány vizsgálata után – számolt be a Népszava.

A hivatalosan a prevenció, a diagnózis, a kezelés, az oktatás és a kutatás területén a rák elleni küzdelmet nemzetközi együttműködés keretein belül elképzelő alapítványt 2019-ben alapította a kormány, mindenkori felügyelőjévé az emberi erőforrás minisztert, majd a tárca megszűnése után ezen részfeladatait átvevő belügyminisztert megtéve. Ami azt jelentette, hogy Kásler Miklóstól 2022-ben Pintér Sándor vette át a felügyeletét a kezdeti években összesen 1,95 milliárd, vissza nem térítendő állami támogatással kistafírozott szervezetnek. És éppen ezen, közel kétmilliárdos összeg kapcsán tárt fel igencsak komoly hiányosságokat az ÁSZ az alapítvány 2021–2023 közötti működését vizsgálva. A számvevőszéki jelentés szerint a szervezet nem különítette el az államtól kapott közcélú és működési támogatásokat, így utólag azok felhasználásáról sem állapítható meg, hogy a civil törvény szerinti célokra költötték el.

Egyes számlák szúrópróbaszerű ellenőrzése során kiderült, hogy a támogatás felhasználásának igazolását dokumentáló eredeti számlákra, bizonylatokra, egyéb okiratokra nem vezették rá, hogy azokat mely támogatás keretében számolták el.

Az alapítvány székházfelújításához kapcsolódó tervezési díj a szervezet könyveiben számla nélkül lett elszámolva, ugyanis a számlát az alapítvány által alapított akadémia nevére állították ki, noha a költségeket az alapítvány számlájáról fizették ki. Az ÁSZ azt is kifogásolta, hogy az alapítvány állami támogatásokból közelebbről meg nem nevezett, ismeretlen értékű tárgyi eszközöket szerzett be, holott ezt nem tehették volna, ugyanis az állami támogatást nem erre kapták.

A számviteli beszámolókból kiderült, a szervezetnél kihasználták az alapítvány és az akadémia összekapcsolódását, ám egyben különállását. A kezdetekkor az alapítvány éves szinten 15 millió forint körüli bérköltséget számolt el dolgozói után,

ám a 2023-as könyvből kiderült, már nincs is foglalkoztatottja. A kuratóriumi tagoknak ekkor 12-13 milliót fizettek, az elnök bő 2,5 millió forintban részesült évente. 

Két éve viszont radikálisan lecsökkent az alapítvány személyi költsége, ugyanakkor az akadémiáé 38-39 millióra nőtt, s utóbbi elnöke a legutóbbi, nyilvánosan elszámolt esztendőben már 5,2 milliót kapott. A kezdeti infrastrukturális és tárgyi körülmények is jelentősen megváltoztak, mint a kuratóriumi határozatokból kiderült, az Emberi Erőforrások Minisztériuma az V. kerületi, Akadémia utcai épületéből Hegyvidékre, az istenhegyi Diana utcába, mintegy háromnegyedmilliárd forintért 2021-ben megvásárolt villába költözött a szervezet – az új ingatlan átalakításának csak a tervei kerültek 4,7 millióba aztán –, amely a következő évben egy Skoda Kodiaq gépkocsit is beszerzett.

Az ÁSZ szerint azonban nemcsak a gazdálkodással, de az éves pénzügyi beszámolók készítésével is komoly problémák voltak: a 2021-es pénzügyi beszámolót még sikerült határidőre elkészíteni, nem úgy a 2022-ről és a 2023-ról szóló beszámolót, amelyek kiegészítő, illetve közhasznúsági mellékletei nem a törvényben előírt tartalommal készültek. A 2021-es beszámolót ugyan még jóváhagyta az alapítvány kuratóriuma, a másik kettőt, illetve a közhasznúsági mellékleteket viszont már nem, ahogy ezekről írásbeli felügyelőbizottsági jelentés sem készült, ráadásul ez idő alatt az alapítvány évi könyvvezetése sem felelt meg a jogszabályoknak – írja a Népszava.

Ennyi jogsértés egy átlagos alapítvány, cég vagy éppen ellenzéki párt esetében vélhetően komoly retorzióval járt volna, ezzel szemben az ÁSZ nem tett az ügyben büntetőfeljelentést, noha állami, azaz költségvetési pénzek szabálytalan felhasználására derített fényt

 – korábban kampánypénzek, vagyis állami támogatás nem megfelelő elszámolása miatt a számvevőszék százmilliós büntetésekkel, illetve az állami támogatás felfüggesztésével fenyegette a Jobbikot, a Momentumot és a Párbeszédet, jóllehet utóbbi kettőnél semmiféle visszaélés nem történt, csak költözés miatt a számvevők nem találták a korábban bejelentett címeken a pártokat. 

Nem tudni, hogy a számvevőszék óvatossága a kuratóriumot felügyelő belügyminiszter, illetve az elnöki posztot tavaly óta betöltő exminiszter, Kásler Miklós személyének szól-e. Kásler amúgy nemcsak a kuratórium vezetését vette át, hanem már a felesége is tagja a négytagú testületnek…

Mindezek után nem meglepetés, hogy a számvevőszék a kuratórium elnökének csak egy 14 pontos javaslati csomagot fogalmazott meg, melynek lényege összefoglalva, hogy tegyen rendet az alapítvány könyvelésében, gondoskodjon többek között a nyilvántartási rendszerek, leltárak rendbetételéről, a támogatások ellenőrizhetőségének biztosításáról, az éves pénzügyi beszámolók elkészítéséről, s azok elfogadtatásáról. A felügyelőbizottság (fb.) elnökét pedig nemes egyszerűséggel arra szólította fel az ÁSZ, hogy végezze a munkáját, hogy teljesüljön a törvény azon előírása, mely szerint „a felügyelőbizottság köteles a tagok vagy az alapítók döntéshozó szerve elé kerülő előterjesztéseket megvizsgálni, és ezekkel kapcsolatos álláspontját a döntéshozó szerv ülésén ismertetni”.

Elméletileg megszüntették a hiányosságokat

Az ügyben a Népszava megkereste a szervezet felügyeletét ellátó Belügyminisztériumot és az alapítványt, utóbbitól szóban közölték, mivel fontos feladatot látnak el, jelenleg nincs idejük kérdéseik megválaszolására, ám a későbbiekben sort kerítenek rá. 

„A támogatások terhére teljesített, ellenőrzött kifizetések jogcímei a támogatói okiratokban foglaltaknak megfeleltek” 

– ajánlotta „szíves figyelmükbe” az ÁSZ-jelentés egy általuk kiemelt megállapítását a BM Kommunikációs Főosztálya, hozzátéve: „nem vitatva a jelentés további, a nyilvántartások hiányosságaira vonatkozó megállapításait, mindez azt jelenti, hogy a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány nem lopott, nem csalt, nem hazudott, a kapott állami támogatás felhasználása célhoz kötötten történt”

Emellett állították, hogy az ÁSZ jelentést követően elrendelt könyvvizsgálói átvilágítás javaslatai alapján a feltárt hiányosságokat megszüntették, s meghozták a szükséges szervezeti, szakmai és humánpolitikai intézkedéseket annak érdekében, hogy a jövőben hasonló működési problémák ne forduljanak elő.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás