loading
Menü
Támogatás

Független Benzinkutak Szövetsége a Tiszáról: „Ez a Fidesz 2.0!”

2026. jún. 22. 15:10
3 perces olvasmány
Kép forrása: Papajcsik Péter/Index Kép forrása: Papajcsik Péter/Index
A Független Benzinkutak Szövetsége hétfőn a Facebookon megosztott közleményében úgy számol, hogy a tavasszal bevezetett kedvezményes üzemanyagár-rendszer március óta mintegy 7,5–8 milliárd forint veszteséget okozott a magyar családi tulajdonban álló, töltőállomásokat üzemeltető kis- és középvállalkozásoknak – írja az Index.

Ezt a nagyságrendet a szövetség korábban is hangoztatta: az elnök, Gépész László a Világgazdaságnak nemrég azt mondta, az érintett kutak tartalékainak nagy része elfogyott, és számukra a túlélés volt a cél.

A háttér ismert: az Orbán-kormány a közel-keleti háború és az olaj világpiaci drágulása miatt március 10-én vezette be a benzinre és a gázolajra a védett – később hatósági – árat, amely literenként 595, illetve 615 forintban maximálta a tankolás díját.

A gyakorlatban a szövetség szerint a kistöltőállomások árrése elolvadt, sokukat veszteséges működésre kényszerítette a szabályozás.

A nehézséget tetézte, hogy a hatósági ár miatt a vásárlók egy része átszokott a nagyobb hálózatokhoz. A védett árat eredetileg a Fidesz–kormány vezette be, majd a választást követően a Tisza-kormány hosszabbította meg, így az áprilisi kormányváltás után is érvényben maradt. A korábbi kabinet egyébként – épp az ágazat tiltakozására – ígéretet tett a károk enyhítésére is.

A kár enyhítésére a Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a Tisza-kormány mint jogutód, most nem akar végrehajtani

– írta posztjában a benzinkutas szövetség.

A Tisza-kormány 2026 júniusában jelentette be a védett üzemanyagár kivezetését. A gazdasági és energetikai miniszter, Kapitány István által benyújtott törvénymódosítás értelmében a hatósági áras rendszert fokozatosan szüntetik meg.

Egy napra bezárhatnak a kis benzinkutak

Az FBSZ tiltakozásul 2026. június 26-ára egynapos figyelmeztető bezárásra hív fel minden károsult kisbenzinkutat! Nem tűrhetjük tétlenül, hogy rendszeresen kisemmizzenek, veszteséges működésre kényszerítsenek, semmibe véve alkotmányos jogainkat a tulajdonunkhoz és a szabad vállalkozáshoz!” – fakadt ki közleményében a szövetség.

Ráadásul a Tisza legújabb törvényjavaslata minden kontroll nélkül, azonnal újra bevezethetővé kívánja tenni ezt a mérhetetlenül káros rendszert, nem törődve az alapvető jogbiztonsággal sem; egy ember szubjektív döntésére akarják bízni több ezer magyar család megélhetését” – folytatták, majd lezárásként odaszúrtak a Tiszának: „Ez nem demokrácia, ez nem Európa, ez nem jogállam, ez Fidesz 2.0! Nem erre adtunk felhatalmazást!

Kapcsolódó:

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás