Budapest fasizmus alóli felszabadításának 76. évfordulójára emlékeztek a „Magyar” Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) és öt ellenzéki párt szervezésében pénteken a fővárosban, a vizafogói mártíremlékműnél – írja az MTI.
Hanti Vilmos a MEASZ elnöke beszédében úgy vélekedett, hogy 76 éve a fasizmust csak katonailag sikerült legyőzni, mert a fasiszta gondolatok tovább élnek és egyre erősebbek az elmúlt években. Kiemelte:
örülni kell annak, hogy 76 éve béke lett, felszabadultak a gettók, és két és fél év évig plurális demokrácia alakulhatott ki. Azok, akik Hitler oldalán vettek részt a háborúban, „áldozatai voltak a hitlerista, horthysta politikának”
– mondta.
Niedermüller Péter, a VII. kerület DK-s polgármestere az emlékezés fontosságát hangsúlyozva, az akkori történelmi eseményeket, a vészkorszakot felidézve úgy fogalmazott:
„1944-45 tele drámaian mély sebet ejtett mindannyiunkon. Most, amikor Európában oly sok helyen és Magyarországon is megint életre kel a szélsőjobboldal, fel kell emelnünk a szavunkat és azt mondani: ezt soha többé nem akarjuk”
– hangoztatta.
Ferenczi István, az LMP budapesti elnöke az ostrom polgári áldozatairól, sebesültjeiről is megemlékezve közölte: a totális uralomra törekvő fasiszta rendszerek közös vonása, hogy erőszakosak, megosztók, kirekesztők, sem az egyes embert, sem az autonóm közösségeket nem tisztelik.
Bősz Anett, a Liberálisok elnöke a többi között azt úgy fogalmazott, hogy Budapesten nem az orosz tél állította meg a nácikat, „hanem azok a hősök, akikre most emlékezünk”.
Az ostrom katonai és civil áldozatait, kárait sorolva arról beszélt, hogy „a szélsőség – jöjjön jobbról vagy balról – soha nem vezet semmi jóra. Egyedül a béke vezet jóra” – fűzte hozzá egy eseményen, melyet Budapest szovjet megszállásának alkalmából rendeztek.
Hegyi Gyula, az MSZP alelnöke a többi között kijelentette: „az, hogy a felszabadulás után négy-öt évvel mi történt a sztálini erőszak hatására Magyarországon, nem függ össze közvetlenül azzal, hogy bátor emberek az életüket adták a fasiszták kiveréséért, Budapest és Magyarország felszabadításáért. Fel kell lépni minden háborús és hidegháborús uszítás ellen” – hangoztatta.
Erőss Gábor (Párbeszéd), a VIII. kerület alpolgármestere beszámolt arról, hogy Józsefvárosban néhány hónapja nyolc újabb – a náci és nyilasterror áldozataira emlékeztető – botlatókövet helyeztek el.
„A felszabadulás a béke és annak az ünnepe, hogy az ország és főváros és az ország megszabadult ettől az elnyomó, pusztító, gyilkos rezsimtől”
– hangoztatta, hozzátéve, hogy az antifasiszta harc a „mai nap és a jövőben is aktuális”.
Az ünnepség végén a résztvevők megkoszorúzták az emlékművet.
Hetvenhat éve, 1945. február 13-án befejeződött Budapest ostroma, Buda szovjet elfoglalásával a fővárosban véget értek a harcok
Fotó: Facebook
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!