Október 13-án, azaz most vasárnap indul útjára a Mi Hazánk Mozgalom által szervezett Hazai Vásár, melynek nem kisebb a célja, mint hogy minden vármegyében összekösse a termelőket a vásárlókkal, kiszedve a láncolatból a multikat. Ennek kapcsán kérdeztük Bús Józsefet, az ambiciózus projekt fő felelősét.
– Honnan jött az ötlet, hogy a nagyszabású Hungulf mellett legyenek kisebb hazai vásárok is?
– Maga az alapötlet a Mi Hazánk vezetőségétől származik. Engem Szabadi István keresett meg, hogy tudnék-e neki segíteni a szervezésben. Mi többször szerveztünk már Kiskunhalason hasonló szellemiségű vásárokat, így nem túlzás, ha azt mondom, sok évre visszatekintő tapasztalatunk van már a dologban.
– Ezekről a korábbi vásárokról mit érdemes tudni?
– 16 évvel ezelőtt kezdtük el Kiskunhalason egy civilszervezettel, amikor a Magyarok Szövetsége is indult. Akkoriban fogalmazódott meg egy nem is igény, inkább óhaj vagy kívánság, hogy milyen jó lenne, hogyha lennének olyan vásárok, ahol a termelőket közvetlenül összekötik a vásárlókkal. Úgy voltunk vele, miért is ne próbálnánk meg? Magyarok Vására név alatt el is kezdtük szervezni, és óriási sikere lett. Sőt, ezeket a vásárokat a mai napig rendre megtartjuk. Immáron 16 éve. A kezdeti évek lendülete aztán átterjedt más vármegyékre is, rengeteg helyről kerestek meg bennünket, mi pedig boldogan osztottuk meg tapasztalatainkat, illetve segítettünk, ahol tudtunk. Aztán ezek – sajnos – szép lassan elhaltak. Talán egy-kettő maradt még az országban, ami még működik.
– Akkor mondhatni, hogy most egy régi szokást próbáltok újraéleszteni?
– Végül is, így is mondhatjuk, igen. Annyi a különbség, hogy ez most nem tőlünk indult, hanem a Mi Hazánktól, Szabadi István pedig azért keresett meg engem, mert ismeri a munkásságomat, tudja, milyen szellemiségben szervezzük ezeket a vásárokat, és ő ezzel maximálisan azonosulni tud. Gondolom, ezért is engem kért fel arra, hogy segítsem az események lebonyolítását. Én pedig igent mondtam erre. Itt fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy kizárólag rólam van szó, hiszen maga a civilszervezet teljesen pártfüggetlen, nem működik együtt pártokkal.
– Hol lesz az első vármegyei vásár?
– Csongrád városában kezdünk október 13-án, vasárnap.
– Miért éppen ott?
– Ha jól emlékszem, a választások után merült fel a Hazai Vásárok ötlete, így nem csak az játszhat ebben szerepet, hogy maga a mozgalom is Csongrád-Csanád vármegyéből indult, hanem az is, hogy itt érte el a legjobb eredményét a Mi Hazánk. Az pedig tényleg a véletlen vagy a sors alakulása, hogy ezen belül éppen Csongrád városa lett végül a helyszín. De jó választás egyébként. Nagyon szép város, a helyiek őrzik a hagyományaikat, tehát teljesen méltó a vásár szellemiségéhez.
– Minden vármegyébe el fogtok jutni, vagy lesznek fehér foltok?
– Nem is kérdés, hogy mind a tizenkilenc vármegyébe el fogunk jutni. Csak az a kérdés, hogy a vármegyén belül melyik településen tartjuk meg a vásárt, ez sok mindentől függ. Már mennek az ötletelések, de ez nyilván elsősorban a helyi vezetőkön és tagszervezeteken múlik, elsősorban az ő feladatuk helyszínt találni, ők tesznek javaslatokat nekünk. Szépen, lassan, de alakul a dolog, én úgy látom. A következő tizenkilenc hónapban meggyőződésem, hogy mind a tizenkilenc vármegyébe eljutunk.
– Tehát akkor a cél havi egy vásár?
– Kezdetben igen. Aztán majd úgyis látjuk, hogy melyik vármegyében mekkora sikere van a dolognak. Ahol jól működik, nagy az érdeklődés, igen pozitívan fogadják az emberek, ott a jövőben akár szervezhetnek a helyi erők maguk is ilyen vásárokat. Nyilván, nem havonta, mert annak sok értelme nem lenne, de rendszeresen. Remélem, minél több városban meg tudjuk teremteni ennek a hagyományát.
– Mi az egész kezdeményezés célja? Említetted korábban, hogy reméled, hagyománya lesz majd a vásároknak. Ez az egyik?
– Igen, ez mindenképpen jó lenne. A másik, ami már az induláskor is megfogalmazódott, hogy a termékek előállítóit (legyenek akár kézművesek, őstermelők stb.) összehozzuk a vásárlókkal. Személy szerint én azt gondolom, ez nem csak azért jó, mert így kivesszük a közvetítőt a képletből, hanem mert megvan annak a varázsa, hogy nem egy multi polcáról vesszük le a terméket, hanem magától a készítőtől vásároljuk meg. Egy hús-vér embertől vásárolok, ettől válik sokkal személyesebbé a dolog, hiszen szembe vagyok azzal, akinek az asztalára kenyeret juttatok azzal, hogy megvásárolom az általa előállított terméket.
De ez oda-vissza működik. Van az egésznek valami szakralitása, én azt gondolom. Hiszen annak az embernek benne van a lelke, az elhivatottsága, a szeretete a termékben, amit elkészített, legyen az akár élelmiszer, akár egy tárgy. Nyilván gondozza az állatot vagy a növényt, amiből az élelmiszer készül, vagy egy kézműves, vagy egy iparos, aki beleteszi mindenét, figyelmét, szeretetét abba a termékbe, amit előállít, és utána én azt fogom megvásárolni. Nem is hasonlítható a multik által sorozatgyártott termékekhez vagy a nagyipari állattartáshoz.
– Kik és hogyan jelentkezhetnek? Van esetleg valami feltétel, aminek meg kell felelni?
– Az alapfeltétel, amit kikötöttünk az az, hogy kizárólag minőségi, magyar áru lehet a vásárban. Ezt kérjük is mindenkitől, hogy tartsa tiszteletben, ne legyenek huncutságok meg próbálkozások, mert ezt szigorúan ellenőrizni fogjuk. A részünkről ennyi a kérés. Nyilván az árusnak – a készítőnek, az őstermelőnek vagy bárkinek – rendelkeznie kell a szükséges engedélyekkel, de az nem a mi feladatunk, hogy ezt biztosítsuk. De ezt bizonyára ők is tudják, hiszen bárhol akarnak árulni, ezekre az engedélyekre szükség van. Gondolok itt akár az áruval kapcsolatos engedélyekre, akár a számviteli és egyéb dolgokra. Nyilván mindenkinek a saját felelőssége, hogy ezekkel rendelkezzen.
– És akkor tulajdonképpen kik és hogyan tudnak jelentkezni, hogyha mondjuk szeretnének árulni esetleg Csongrádban?
– Csongrádban már sehogy, ugyanis a jelentkezéseket le kellett zárnunk. Egyébként már így is rengetegen jelentkeztek, szerencsére hatalmas az érdeklődés. De nem érdemes csüggednie senkinek, hiszen tizenkilenc hónap még előttünk van. A következő állomás Mór, aztán úgy néz ki, hogy Gyula, bár ott még pontosítani kell a helyszínt. De ezekre bátran lehet jelentkezni, akár nálam telefonon (+36 70 336 9028), akár e-mailben a [email protected] címen. Ha itt felveszik velünk a kapcsolatot, utána mi válaszolunk, aztán megindul a dolog. Legtöbbször csak teljesen alap adatokat kérünk, hogy be tudjuk azonosítani a jelentkezőt. Ilyenekre kell gondolni, hogy milyen termékekkel szeretne jönni, hol készülnek ezek, esetleg rövid, fényképes bemutatkozót, pár képet a termékekről stb. Elmagyarázzuk a jelentkezés módját, ha ez mind megvan, akkor természetesen várjuk szeretettel.
– Mennyire nehéz egy ilyen vásárt összehozni egyébként?
– Van feladat bőven. És óriási odafigyelést igényel, főleg így, hogy 19 lesz egymás után. Vasárnap kezdünk Csongrádon, de már most szervezzük a mórit is. Ott is rengetegen jelentkeztek, velük fel kell venni a kapcsolatot, egyeztetni kell velük és a többi.
Már voltunk egyébként Móron is, felmértük a terepet, térképet is rajzoltunk, hogy hogyan fog kinézni a helyszín. Már most látom, hogy egymásba fognak csúszni a szervezések.
– Azt már megbeszéltük, hogy az eladók hogyan jelentkezhetnek, de az egyszerű vásárlók vagy érdeklődők hova fordulhatnak, ha valami kérdésük van? Vagy hogyan értesülhetnek arról, hogy a vármegyéjükben mikor és hol lesz a vásár?
– Mivel manapság a magyarok jelentős része a Facebookról tájékozódik, ezért elsőként én is ezzel kezdeném. Elindult a közelmúltban a Mi Hazánk Hazai Vásár Facebook-oldala, ezt mindenkinek ajánlom, hogy kövesse be, hiszen itt kerülnek megosztásra a helyszínek és időpontok, illetve egyéb információk. De a vásárok helyszínén kívül az érdeklődők extra információkat is megtudhatnak, például, hogy annak a városnak mi a nevezetessége, vagy milyen olyan részei vannak, amelyeket mindenképp érdemes lehet megnézni. Próbálunk így is kedveskedni azoknak, akik esetleg messzebbről jönnek, hátha kedvet kapnak egy kis városnézéshez is. Ezen felül pedig van egy weboldala is a vásárnak, ezt is érdemes lehet időként megnézni. Ide is felkerül minden információ a vásárokról. Ezen felül természetesen tervezünk plakátolni, szórólapozni is, így nem csak a virtuális világban lehet „velünk találkozni”, hanem személyesen is. Bízunk benne, hogy minél többen el fognak jönni megnézni ezeket a vásárokat, és még kulturális élményekkel is gazdagodnak.
Sok mindent tervezünk még, de ezeket egyelőre nem szeretném lelőni, ha nem haragszol. Legyen elég annyi, hogy mindig próbáljuk majd kicsit érdekesebbé tenni a vásárokat, és érdemes lesz követni minket mind Facebookon, mind a weboldalunkon.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!