Az elmúlt időszakban bejárta a médiát, hogy a booking.com rendszeresen nem fizeti ki a vele üzleti kapcsolatban álló szállásadókat. Az ügynek magyar érintettjei is vannak, ezért Dr. Apáti István, a Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője a szállásközvetítő multicégek zsarnokoskodása ellen szólalt fel a Parlamentben. Javaslatai között volt az, hogy a kormány helyezzen kilátásba megtorló erejű szankciókat, továbbá kötelezze a szállásközvetítő multicégeket felelősségbiztosítás kötésére, illetve pénzalap letétbe helyezésére, melyből hasonló esetekben rövid idő alatt kártalaníthatók a szálláshelyek működtetői.
A párt alelnöke szerint nem elég, hogy vannak bizonyos szabályok, melyeket be kellene tartania a multinacionális szállásközvetítő vállalatoknak, mint a booking.com, mert a hosszadalmas jogi procedúrák végén kiszabott bírságok meg sem kottyannak az óriáscégeknek, ráadásul a jelenlegi szabályozás szinte egyáltalán nem védi a magyar kis- és középvállalkozásokat.
Sokallja a 10-től 30%-ig terjedő jutalékot, melyért nagyjából semmit nem tesznek ezek a ’digitális paraziták’, szerinte 10%-nak kellene lennie a maximumnak. Indokolatlannak tartja, hogy
45 napig forgathatják a magyar emberek pénzét, miközben ennek profitjából a magyarok egy forintot sem látnak viszont.
Véleménye szerint akár 3 nap is elegendő lenne.
Úgy gondolja, hogy ha csak ilyen keretek között hajlandóak működni ezek a szállásközvetítő cégek Magyarországon, akkor egyáltalán nincs itt szükség rájuk és
meg kell találnunk a módját, hogy a szállásadók a saját felületeiken tudjanak érvényesülni, a piócákat megkerülve.
A szállások árának nagyfokú emelkedését is részben a multik pénzéhségének tulajdonítja, ugyanis a jutalékokat nyilvánvalóan be fogják építeni a szállásadók az árakba, így még lehetetlenebb helyzetbe kerülnek a magyar emberek.
Szintén kiemelte a digitális óriáscégek hatalmát és befolyását hazánkban, példaként felhozva, hogy
a 2019-es választási kampányban a Facebook letiltotta Toroczkai László 200.000 követős oldalát, ezzel százalékokban mérhető veszteséget okozva a Mi Hazánk Mozgalomnak.
Ezeknek a monstrumoknak a számonkérhetőségét a mozgalom már évek óta követeli.
A kormány reakciója
Szatmáry Kristóf Fideszes politikus válaszában azt állította, hogy további szabályozásra csak akkor lenne lehetőség, ha módosítanánk az európai alapszerződéseket, vagy kilépnénk az Európai Unióból. Példaként hozta Törökországot, ahonnan a booking.com nem is elérhető, ezzel alátámasztva azt, hogy
az EU-n kívül sokkal több lehetőség van a nemzeti érdekvédelemre.
De leszögezte: nem az a cél, hogy elüldözzük az országból a nemzetközi szállásközvetítő cégeket. Esélytelennek látja viszont azt, hogy Magyarország egyedül felvegye a kesztyűt például a Facebookkal szemben.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!