A Spirit FM műsorában Vogyerák Anikó a Mi Hazánk elnökhelyettesét kérdezte arról, hogy miért nem támogatták a státusztörvényt és hogyan látja a párt az oktatás helyzetét.
Dúró Dóra elmondta, hogy a tanárok béremeléséről évek óta szó van, de reális rendezést a pedagógusok nem kaptak. Fontos, hogy itt diplomás és két minősítésen átesett szakemberekről van szó, a bérüket ezért a diplomás átlagbérhez kellene igazítani.
Jóllehet, hogy az EU-tól nekünk jogosan visszajáró pénzek tényleg nem érkeztek meg Magyarországra, de Dúró Dóra azzal érvelt, hogy egy önálló nemzetállamban a nemzetstratégiai sorskérdések nem lehetnek valamilyen külső tényező függvényei, ezt a mindenkori magyar államnak saját hatáskörben kell megoldania, mert a magyar oktatás sem szakmai, sem anyagi szempontból nem függhet semmilyen külső erőtől.
Emlékeztetett Gulyás Gergely kijelentésére, miszerint a béremelések összegének csak a 10 százaléka lenne a sokat emlegetett EU-s forrás, így pláne érhetetlen, hogy a kormány mire vár a bérrendezéssel.
A pedagógusok fizetése csak évek múlva éri el a diplomás átlagbér 80 százalékát, de teljesen egyértelmű, hogy az ő tudásuk és más végzettségek között sem szabad különbséget tenni, a 100 százalékot kellene megcélozni – mondta, hozzátéve, hogy ha fizetésben nem, akkor legalább kedvezményekkel el kellene érni, hogy a tanárok ne a pályaelhagyást válasszák.
A változó gazdasági kihívásokra az oktatásba való befektetés jó válasz lenne, de a kormány még a 2001-ben önmagának felállított szintet sem éri el ebben a tekintetben, mert a korábbi Orbán Viktor vezette kormány 2001-ben GDP arányosan több pénzt költött az oktatásra. Ha ezt a 2001-es szintet most csak tartaná a kormány, akkor máris lenne pénz a béremelésre.
“A belügyminisztériumhoz került oktatási ágazat mindent elmond a kormány cinikus hozzáállásáról, a szakszervezetek megmozdulásai sajnos nagyon sokszor politikai színezetet kaptak és olyan szereplők szólaltak fel, akik más politikai ügyeket kevertek ehhez a szaktémához, mert a kormányellenesség fontosabb volt mint az oktatás” – állapította meg az országgyűlés alelnöke.
A Mi Hazánk a belügyminiszteri egyeztetésen, a parlamenti és a bizottsági vitában is konstruktív hangot ütött meg, minden lehetőséget kimerített, hogy a módosítási javaslatait érvényesítse, mert ennek lehetett volna szakmai alapú párbeszéd a vége. Ehhez a kormány és a szakszervezetek részéről kellett volna mást hang. A belügyminisztériumi egyeztetésen a munkatársak olyan cinikus hangnemet és tiszteletlenséget mutattak a pedagógusok iránt, hogy nem volt érzékelhető az érdemi megegyezési szándék.
A köznevelésben zajló forró hangulatú egyeztetések idején szintén beszédes, hogy lemond az államtitkár, de ami még ennél is nagyobb probléma, hogy a pedagógusok felmondási hulláma tovább folytatódik.
A Mi Hazánk képviselője a 21. perctől.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!